Inlocuire Rivotri cu Bromazepam

24-08-2023
sidi
Nu este medic/terapeut
sidi
Buna ziua.Am si eu o intrebare.Care dintre cei ce au luat Rivotril, l-au inlocuit cu Bromazepam, si cum se simte in momentul de fata? Eu iau in fiecare seara 0.50mg Rivotril.Am mai avut ceva rezerve, dar se cam termina.D-na docto mi-a prescris in loc de rivotril, bromazepam.As dori sa stiu daca cineva de pe aceasta sectiune de forum a avut o semenea experienta, si cum se simte.
Va multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.Multa sanatate la toata lumea.
5 comentarii
2
24-08-2023, ora 16:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna. A aparut Rivotrilul la Catena in Bucuresti. Nu stiu daca si in alte orase.
1
24-08-2023, ora 22:22
sidi
Nu este medic/terapeut
sidi
Clara, mulțumesc frumos.Dacă nu îmi spuneai, nu știam.Am dat telefon la Catena de la noi, (Baia Mare)și am reușit să-mi rețin un flacon.Mulțumesc frumos!
1
24-08-2023, ora 23:32
ThunderBay
Nu este medic/terapeut
ThunderBay
Da, a reaparut insa doar cel de 0.5 mg si doar la Catena, in alta parte, la alte farmacii nu.

Poti inlocui cu Bromazepam dar e mai slab, trebuie sa iei mai mult, cam 2-3 pastile de 3 mg pt 0.5 mg Rivotril
1
26-08-2023, ora 09:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In nici un caz nu trebuie luate atatea benzodiazepine. Risc de deces.
1
26-08-2023, ora 16:11
ThunderBay
Nu este medic/terapeut
ThunderBay
Pai nu, nu toate odata...Daca ia Rivotril, nu mai ia Bromazepam.Echivalenta cam asta este: 0, 5 de Clonazepam la 8-9 mg de Bromazepam.
Cu peste 10 ani in urma eu nu luam Clonazepam ci Bromazepam iar, in doua saptamani ajunsesem la 15 mg broma, adica 5 pastile pe zi.N-am avut absolut nimic iar, cu timpul, am redus incat, acum, nu mai iau deloc benzo doar inruditul acestora, Imovane.
Deci, cu multa atentie, nu se ajunge la niciun deces doar daca, sa zicem, iei 20 deodata, atunci da, supradoza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: