Medicament eglonyl - imi afecteaza pulsul?

12-09-2019
lilimiha
Nu este medic/terapeut
lilimiha
As dori sa stiu daca o pastila de eglonyl 50mg, seara, imi afecteaza pulsul care este in stare de repaus 53, uneori, noaptea chiar 48? Multumesc!!
6 comentarii
0
12-09-2019, ora 12:08
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua
Rare: aritmii ventriculare, fibrilaţie ventriculară, tahicardia ventriculară nu da bradicardie
0
12-09-2019, ora 12:23
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna ziua,
In general, eglonylul este foarte bine acceptat de organism uman. Suferiti de vreo tulburare cardiacă? Ce alte medicamente mai luati?
0
12-09-2019, ora 12:46
lilimiha
Nu este medic/terapeut
lilimiha
Mulțumesc pt răspuns!! Am medicația de la cardiolog:dimineata:norvasc, aspardin, nitropector. Pranz:aspenter. Seara:atacând, aspacardin, nitropector.
Si am primi următoarea schema de tratament de la psihiatru: asentra 50mg:1/2 seara, 4 zile, 1 seara 7 zile și apoi 1/2 dimineața și 1 seara.

Alprazolam 0, 5 :1/2dimineata și 1/2 seara
Eglonyl 50 mg :1 seara
2
12-09-2019, ora 14:47
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Din cate inteleg, suferiti de hipertensiune arterială si angina pectorala, posibil o cardiopatie ischemica. Informați neaparat doctorul cardiolog despre medicatie primită de la medicul psihiatru si efectuați o electrocardiograma. Având pulsul de 53 sau 48, poate exista o interacțiune între medicatia de la cardiolog si cea de la psihiatru.

Cu mare drag! Oricand aveti nevoie! Multa sanatate!
1
17-08-2021, ora 01:19
Albinuta steluta
Nu este medic/terapeut
Albinuta steluta
Buna ziua.I-au Zoloft 50mg.din martie pt.TOC insa de o saptamana datorita faptului ca anxietatea s-a accentuat medicul mi l-a asociat cu Eglonil de 50
.Ce sa fac??Imi este frica de reactiile adverse.A mai luat cineva aceasta combinatie???Ajutor!!!!
0
04-08-2023, ora 16:47
bogdan199721
Nu este medic/terapeut
bogdan199721
buna ziua mi -sa prescris si mie eglonyl da r mie frica sa il iau am vazut ce scrie pe prospect la reacti adverse nu sufar de nici o afectiune din cate stiu eu a 25 ani am probleme cu anxietatea iau si mirazaten dar nu a reacti adverse gen ma simt umpic mai diferit
oare patesc ceva daca iau eglonyl de 50 mg?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: