Elontril dimineața /olanzapina 5 mg + carbamazepina seara la somn.Merg împreuna ?

04-06-2021
Marian Florin
Nu este medic/terapeut
Marian Florin
Pe internet din ce am mai văzut ele merg împreuna, chiar doctorii le recomanda așa pentru a oprii îngrășarea excesivă provocată de olanzapina..mie elontrilul îmi provoacă insomnii la început și eram curios dacă pot folosii o perioada scurta olanzapina și carbamazepina pentru somn ??ma voi duce și personal la doctor sa întreb dar voiam sa aflu și părerea celor de aici.
4 comentarii
1
04-06-2021, ora 12:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ati incercat Elontrilul dimineata si Olanzapina + Carbamazepina seara?
1
04-06-2021, ora 12:22
Marian Florin
Nu este medic/terapeut
Marian Florin
Nu..știu câte ceva din modul de acțiune al olanzapinei care ma pune pe gânduri la ideea de a o combina cu ceva ce acționează asupra neurotransmitatorilor de dopamina.Olanzapina o am de mai mult timp, am primit o ca alternativa la benzodiazepine pentru ca nu are un caracter așa adictiv eu având insomnii ocazionale.O folosesc numai pentru somn foarte rar.nu vreau sa folosesc nici alte variante cum sunt somniferele gen imovane, stilnox
1
04-06-2021, ora 12:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Atunci luati-o seara, la nevoie. Cunosc persoane care o folosesc asa si le merge bine.
1
04-06-2021, ora 13:18
Marian Florin
Nu este medic/terapeut
Marian Florin
Deci nu ar interacționa negativ între ele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul