Inceperea vietii sexuale - 13 ani

22-08-2018
Claudia122
Nu este medic/terapeut
Claudia122
Bună! De la ce varsta e ok să-ți începi viata sexuala? Eu am 13 ani, sunt destul de mica dar ma simt pregătită din punct de vedere emoțional și fizic. Simt ca ar trebui sa fac asta dar nu sunt sigura de ce trebuie sa fac... În ultima mea relație iubitul meu ma presa cu chestia asta și chiar eram pe punctul de a face sex doar ca eu mam ferit.. Nu știu fix ce sa fac..
8 comentarii
0
22-08-2018, ora 08:37
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Buna Claudia,
asa cum tu spui esti destul de mica. Inceperea vietii sexuale inseamna inceperea asumarii unei mari responsabilitati: sa te protejezi de o posibilia sarcina, sa te feresti de bolile cu trasmitere sexuala. Nu este suficient sa stii in ce consta actul sexual. Poti vorbi cu un adult despre ceea ce inseamna inceperea vietii sexuale. Mai ai rabdare, 13 ani este o varsta mica pentru inceperea vietii sexuale!
0
22-08-2018, ora 09:20
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
La 13 ani nu ești pregătită psihic și psihologic de ce va urma și nici nu ai informațiile necesare să te poți feri de o eventuală sarcină sau de o boală cu transmitere sexuală.
E nevoie să poți să-ți asumi o anumită responsabilitate pentru deciziile sau alegerile pe care le iei, pentru toate reacțiile și răspunsurile tale, pentru ceea ce trăiești, iar tu ești încă un copil, care ai nevoie să-ți trăiești deocamdată copilăria și să iei tot ce-i mai frumos din această perioadă, nu să te maturizezi înainte de vreme. De începutul vieții sexuale poate depinde viața ta sexuală de mai târziu, deci e foarte important să fii suficient pregătită pentru asta.
0
22-08-2018, ora 11:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vedeti pe Youtube filmul Sexul in afara casatoriei are un pret, pentru adolescenti.
0
22-08-2018, ora 13:29
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
13 ani e cam devreme Claudia. Insa nu e deloc prea devreme sa incepi sa afli informatii utile despre sexualitate. Ai mai jos un link unde am scris cate ceva despre inceperea vietii sexuale. http://www.la-psiholog.ro/info/intrebari-pentru-inceperea-vietii-sexuale

Gasesti si pe site-ul meu dedicat sexologiei (sex-psi.ro) un set de 13 intrebari cu raspunsuri multiple, ce evalueaza aceasta tema. Postarea se numeste 'Debutul vietii sexuale: Cand ar fi recomandat sa-mi incep viata intima?'

Filmuletul de pe youtube mentionat mai sus: 'Sexul in afara casatoriei are un pret' imi pare o alegere neinspirata. Genereaza nelinisti nefolositoare ce ulterior se pot transforma in adevarate disfunctii sexuale. E important insa sa stii cum sa te feresti de bolile cu transmitere sexuala si de sarcini nedorite.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
0
22-08-2018, ora 15:30
Claudia122
Nu este medic/terapeut
Claudia122
Va mulțumesc mult pentru ajutor am făcut testul de pe site-ul dumneavoastră și am reușit sa fac 41 de puncte. Va mulțumesc oricum mult de ajutor și o sa ma gândesc la ce mi-ați spus pentru ca poate chiar este prea devreme pentru a-mi începe viata sexuala
0
28-08-2018, ora 00:49
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Buna Claudia! Iti va parea mai bine dacă iti vei începe viata sexuala la o varsta mai mare alaturi de un băiat care te iubeste si iti poate demonstra asta așteptându te până esti pregatita din toate punctele de vedere, inclusiv legal, de a ti asuma responsabilitatea asupra statutului tau de persoana in societate si asupra sanatatii tale. Eu zic sa lasi pe viitor toate astea despre sex si sa iti găsești alte ocupații constructive, mult mai constructive, Intre timp.
1
26-04-2020, ora 22:54
Anonim1080
Nu este medic/terapeut
Anonim1080
Eu la 13 ani mă jucam prin pădure de-a indienii triburile și ăștia din ziua de azi se gândesc la sex și că ei sunt pregătiți să-și înceapă viața sexuală. Mai fata dacă la 13-14 ani îți începi viața sexuală, la 20 de ani o să fi deja divorțată și cu doi copii după tine. Toate trebuiesc făcute la timpul lor, nu in sens invers pentru că nu mori și apoi te nasti. Prima data te naști, copilărești, te distrezi, îți întemeiezi o familie, îți crești copii, nepoții și apoi mori...In toate statele lumii civilizate se preda in scoli educație sexuală, la noi se preda religie...ne merităm soarta
0
06-04-2021, ora 18:12
iuliam21
Nu este medic/terapeut
iuliam21
Bună ziua!
Doresc să împart chestionarul întocmit de mine pe tema "opinia părinților în legătură cu educația sexuală", pentru cei care sunt interesați de acest subiect. Cercetarea este pentru lucrarea mea de licență și m-ar ajuta mult completarea lui în mod onest. Orice opinie contează și este relevantă!
Acest chestionar este destinat numai celor care sunt părinți Mulțumesc anticipat!
- Nu se cer detalii cum ar fi numele sau numărul dvs. de telefon
- Completarea durează în medie 7-8 minute


Link chestionar: ---------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici