Implant dentar care se misca

20-01-2021
stefan_28
Nu este medic/terapeut
stefan_28
Buna ziua,

In urma cu 9 luni am finalizat punerea unui implant dentar cu surub. A fost totul ok pana acum 4 zile cand a inceput sa ma doara si am constatat ca implantul se misca datorita faptului ca gingia nu a crescut pe langa el. Din cate observ implantul se tine doar in ciment si surub iar in momentul cand mestec, vorbesc etc, dintele se misca si imi provoaca dureri. Am fost la dentistul care mi l-a pus imediat, am facut rx si mi-a spus nu este nimic anormal, este normal sa se miste putin, poate e vorba de vreo infectie. Mi-a curatat lucrarea mi-a aplicat o crema antibiotica dar evident ca durerea este prezenta in continuare datorita faptului ca implantul se misca.
Ce solutii am ? Exista posibilitatea ca corpul meu sa fii respins implantul ?
Atasez si ss cu rx pentru un mai bun overview.
https://ibb.co/LdnKG0m
https://ibb.co/yVnsxjw

Multumesc !
1 comentarii
1
21-01-2021, ora 11:28
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! ''Implant dentar cu surub'' nu este un termen universal, va referiti la faptul ca coroana dentara este infiletata si nu cimentata? Implantul dentar este un ''surub'' cu un spatiu+filet interior in care se mai insurubeaza alte componente. Analizand radiografia, pare sa fie o coroana cimentata, este posibil sa se miste doar aceea? In jurul implantului nu se vede prea clar care este situatia, pare ca se resoarbe putin osul. Aveti vreo radiografie mai veche cu implantul, pana sa se monteze coroana? Daca implantul( partea metalica intraosoasa ) se misca, singura solutie este scoaterea lui, curatarea si se lasa spre vindecare un numar de luni(4-6 ), apoi reevaluat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •