Hernie inghinala stânga. | Forumul Medical ROmedic

Hernie inghinala stânga.

21-10-2020
Andru65
Nu este medic/terapeut
Andru65
Am o lună de când m-am operat în Spania de hernie inghinala stânga. Imediat după operație am observat ca am o unflatura diferită de cea dinainte de operație această fiind oblica acum dinspre stânga spre dreapta cu senzatie de amortire a zonei si cu usoara durere inspre testicolul stâng. Am anuntat infirmieră dar mi-a spus că este ceva normal după operație si de fiecare dată când am mers la control pt schimbarea pansamentului am anuntat această problemă la care mi sa raspuns ca este normal.La o lună de la operație am aceeasi problema o unflatura dură sub operație care nu regreseaza. Ma poate ajuta cineva cu o informatie in acest caz ? Multumesc pentru atenție.
7 comentarii
0
21-10-2020, ora 19:54
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
E greu de apreciat situatia postoperatorie pe care o prezentati.
Daca puteti prezenta ceva imagini, ar fi util.
Acea "umflatura" paote fi ceva normal, depinde de procedeul operator folosit.
0
21-10-2020, ora 20:33
Andru65
Nu este medic/terapeut
Andru65
Multumesc pt raspuns, procedeul folosit a fost operatie deschisa cu procedura Lichtenstain am observat ca imediat dupa operație acea unflatura era tare la palpare cu durere înspre testicolul stâng si zona se prezenta amortita cum si in prezent se simte o amorteala mai usoara.Din pacate nu stiu cum se trimit fotografii pe acest site.
0
21-10-2020, ora 20:48
360
Nu este medic/terapeut
360
ca sa pui poze pe forum te folosesti de alte siteuri, gen ----------*.. acolo uploadezi o imagine, primesti link catre imagine, apoi postezi aici linkul catre acea imagine

(*modificat de admin)
0
21-10-2020, ora 21:14
Andru65
Nu este medic/terapeut
Andru65
Multumesc am să încerc.
0
21-10-2020, ora 21:18
Andru65
Nu este medic/terapeut
Andru65
https://postimg.cc/rdLGvsSG cred ca asta ar fi una din imagini.
0
22-10-2020, ora 08:17
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
In imaginea pe care ati postat-o, pare totul in regula.
In procedeul Lichtenstain, funiculul spermatic se repozitioneaza la locul lui, peste plasa de intarire. Acesta poate fi inflamat postoperator, datorita tractiunii pe el.
Puneti punga cu ghiata local din cand in cand si luati un antiinflamator p.o.
0
22-10-2020, ora 15:02
Andru65
Nu este medic/terapeut
Andru65
Multumesc pentru atenția acordată, într-adevăr in poza nu se vede unflatura dar este palpabilă și un pic dureroasă iar zona se simte încă un pic amortita si durerea se accentuează când stau mai mult timp in picioare sau pe scaun deasemenea când incerc sa ma aplec de exemplu să mă leg la șireturi.Cand ajung in tara am să trec pe la dvs pentru un consult bineinteles daca sunteti disponibil.Inca odata va multumesc pt atenție.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: