Fetita face frecvent bronsita | Forumul Medical ROmedic

Fetita face frecvent bronsita

99 comentarii 1 2 3 4
0
25-11-2015, ora 20:17
Tita Emilia
Nu este medic/terapeut
Tita Emilia
Revin si va rog sa-mi spuneti ce ati prescrie dvs.pentru acest diagnostic.
0
26-11-2015, ora 10:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am scris
Diagnosticul este gresit
nu exista cronic la acesta varsta
asa ca mergeti la un medic ORL... sa puna un diagnostic corect si sa administreze un tratament corect
0
26-11-2015, ora 11:53
MCorina
Nu este medic/terapeut
MCorina
Buna ziua Domnul Doctor!
As avea nevoie de sfatul dumneavoastra in ceea ce priveste zona ORL: nas, gat urechi
Traiesc cu nas infundat de ceva vreme, dupa ce am facut tratament de alergii vreo 4 ani, sinuzite de vreo 3 ori insotite de dureri mari de cap. Am facut investigatii ORL si mi-a gasit ceva streptococ sensibil la antibioticul Klabax. Am simtit inbunatatire cat timp am luat antibioticul dar acum sunt la fel...cateodata sau de cele mai multe ori fara miros... Cand imi suflu nasul, mucusul este alb, parca lipicios, iar noaptea se duce pe gat si ma trezesc dimineata cu gust ciudat in gura. Pana adorm cateodata se aude si un suierat, ca torsul pisicii. Daca dorm pe o parte mi se desfunda o nara si atunci pot sa dorm, insa daca ma trezesc in toiul noptii din nas imi curg parca picuri de apa, trebuie sa ma suflu mereu si iar se infunda nasul...pana ma intorc iar pe o parte. Sotul meu este stresat de somnul meu si de cele mai multe ori imi spune sa respir pe gura, insa asa nu pot dormi...
Ce sa fac? Am vreo sansa sa simt ca nasul meu poate functiona normal?
astept raspunsul dumneavostra, va multumesc frumos!
0
26-11-2015, ora 18:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da sunt mari sanse de vindecare cu conditia sa Doriti si sa puteti
1 se renunta in totalitate la Toate lactatele ( producatoare de mucusi si produs alergen)
2 se renunta la toate mezelurile, pateuri, parizer.. tot ce este tocat, procesat
continand multe condimnte si coloranti artificiali..alergeni)
3 se renunta la taote fructele citrice, acre, acide care irita mucoasa faringelui pana sus in spatele nasului si duc la hipertrofie a cozilor de cornete nazale
4 un regim alimentar 80 la suta vegetarian si putina carne si peste gatit acasa e calea spre vindecare
5 cititi tot ce am scris despre rinita alergica si rinita hipertrofica
faceti toate tratamentele cu inhalatuii, aerosoli, spalaturi nazale, tratament cu colargol, aromoterapie...si daca nu ajuta tratamentul se face reducerea in volum a cornetelor cu radiofrecventa
0
01-12-2015, ora 14:46
sophia11
Nu este medic/terapeut
sophia11
Buna ziua!Va rog frumos daca puteti sa-mi spuneti cum sa- mi dau seama daca fetita mea de 3 ani are probleme de reflux? Uneori noaptea cand doarme parca inghite ceva in somn, nu numai cand este racita si are secretii, ci si cand este sanatoasa.Ma gandesc sa nu fie si de la reflux probleme deoarece in ultima vreme raceste mai des si are aproape tot timpul secretii.Am facut exudat a iesit staphylococ auriu, dar medicul a spus sa nu i dam deocamdata nimic.Mentionez ca seara inainte de culcare bea lapte si mananca si cam 2 iaurturi pe zi. Este adevarat ca si lactatele cresc volumul secretiilor? Va multumesc mult!
0
01-12-2015, ora 17:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.da. cititi pe google despre produse alimentare producatoare de MUCUS
2. copiii care dupa anumite alimente se plang ca ii doare burtica
copii care mananca des fructe citrice, sucuri cu acid
in casa daca se gateste cu lamaie si otet
obligatoriu acei copii au reflux in somn care se poae manifesta prin tuse in somn, voce schimbata dimineata, rosu in gat frecvent
3 un medic pediatru cu specializare in gastrologie o sa va ajute
0
08-12-2015, ora 20:43
sonias
Nu este medic/terapeut
sonias
Buna seara d-nul dr. Pe scurt. Dupa 3 operatii la nas in 2 luni, cauterizare cozi cornete inferioare, radiofrecventa pt cornete inferioare si concabuloza bilaterala, continui sa am secretie postnazala, mai redusa ce-i drept si asta la 3 luni de la ultima operatie. Abia acum s-au vindecat crustele dupa operatii, ar mai fi 2 globulete si s-a descoperit la endoscopia nazala o aderenta intre cornetul mijlociu si nara. Pina acum nu s-a vazut, deoarece a fost invelita parca intr-un tub de cruste. Acum ca s-au curatat se vede clar. Medicul mi-a spus ca mi-o scoate in ambulator. Puteti va rog sa-mi spuneti in ce consta indepartarea aderentei? Se face din nou rana din cauza indepartarii aderentei? Poate reaparea secretia posterioara abundenta? Mentionez ca de 7 luni ma lupt cu secretie posterioara, acum ceva mai putina si nu as vrea sa risc sa apara din nou multa.Multumesc mult. Si inca o intrebare. vremea rece si umeda de acum poate afecta nasul proaspat operat si creste secretia postnazala? La endoscopie am mai vazut la deschiderea nasului (nara stg.) spre git, o piele alba vascularizata ca o plaja, asa trebuie sa fie zona? (pielea respectiva era dispusa in jurul gaurii nzale spre git). multumesc inca odata
0
08-12-2015, ora 21:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. aderenta..se taie usor, fara sangerare si fara ansamente in nas.. numai cu Radiofrecventa
alte metode sunt mai traumatizante
2 cat despre secretiile din spatele nasului
am mari dubii ca cauza lor este in nas
am multe cazuri cand am descoperit ac acele secretii defapt se formeaza pe mucoasa faringelui din spatele nasului ( rinofaringe)
si cauza formarii acelor secretii sunt PROBLEMELE GASTRO_INTESTINALE
citeste pe google despre alimentele producatpare de MUCUS si le excluzi
deasemenea produselel acre, acide, citrice.. pot provoca reflux gastro esofagian.. care irita foaringele
0
08-12-2015, ora 22:33
sonias
Nu este medic/terapeut
sonias
Aveti dreptate, am probleme gastrointestinale, dar la endoscopia nazala s-a vazut si un firisor de secretie care vine de mai sus din dreptul cornetului inferior si picura in faringe. Restul este spuma pe faringe. Si acum cind e rece afara curge in git si simt ca vine posterior usor de mai sus. Multumesc inca odata
Adaugă un comentariu / răspuns
99 comentarii 1 2 3 4

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •