Durere masea cu nerv scos

29-11-2017
Silviu1923
Nu este medic/terapeut
Silviu1923
Buna seara!Acum 2 luni am fost si mi-am repus o plomba care imi cazuse, dintele avand nervul scos si un surub in el.Pana acum nu am avut probleme dar de 3 zile am observat o umflatura pe canal si au inceput durerile de-a dreptul insuportabile in dreptului maselei plombate(nici macar nu se poate atinge de la durere).
Este normala durerea la o masea cu nervul scos? Am incercat sa iau medicamente antiinflamatoare dar nu si-au facut efectul..
2 comentarii
1
30-11-2017, ora 07:45
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Ca sa putem pune un diagnostic cu certitudine ne-ar trebui o radiografie la dintele respectiv.
Uneori un dinte tratat pe canal se poate suprainfecta, din diferire motive.
Daca durerea nu cedeaza la antiinflamatorii ar trebui sa luati si un antibiotic deoarece acolo nu e doar inflamatie este si infectie.
Recomandare: faceti o radiografie si mergeti la medic pentru a beneficia de un tratament de specialitate.
1
04-12-2017, ora 13:13
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
Este normala durerea la o masea cu nervul scos dar cu anumite conditii.Din ceea ce explicati dumneavoastra, nu este cazul sa admitem ca aceasta durere este acceptabila si va sugerez sa faceti o radiografie excentrica la dintele in cauza si mers la medicul cu stomatolog cu specialitate in endodontie ( preferabil) ca sa vada ce anume se poate face pentru tratarea si salvarea acestui dinte.
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  •