Diane 35 pt reglarea menstrei si durere

01-03-2011
madonna
Nu este medic/terapeut
madonna
Am fost recent la ginecolog pentru ca am dureri abdominale la fiecare ciclu menstrual.
Mi-a zis ca nu am nicio problema dar ca pot diminua durerile luand Diane 35 si ca imi va veni si menstruatia exact la 28 de zile.
Sunt bune Dianele pentru asa ceva?
10 comentarii
0
01-03-2011, ora 04:20
melissa.dean
Nu este medic/terapeut
melissa.dean
Te ajuta, asta e clar, dar de obicei Dianele se dau pentru chisturi ovariene ca tratament, asa ca au cam mult estrogen.
Daca nu ti-a si dat reteta intoarce-te la medic si vorbiti despre alte metode. Vezi ce-ti convine mai bine dintre contraceptivele combinate: pilule-bune, doza maricica de estrogen; plasture-bun, doza medie de estrogen, mai mica decat pilulele clar; inelul vaginal-cea mai mica doza de estrogen, la fel de bun ca si pilulele si plasturele. Injectiile si implanturile inca nu sunt disponibile la noi asa ca daca vrei metode combinate, cam astea-s variantele.
0
01-03-2011, ora 08:17
beatryceandra88
Nu este medic/terapeut
beatryceandra88
am si eu o inrebare.am luat pastile krisa, am facut pauza o luna dupa kre leam luat iar.sunt protejata in cele 7 zile de pauzaintre folii?
0
01-03-2011, ora 12:19
andrujka
Nu este medic/terapeut
andrujka
Sunt bune si pentru asa ceva, dar nu te poticni in ele. Parerea mea ca fost utilizatoare de Diane e sa le ocolesti ca iti pot provoca multe efecte adverse.
Sunt si pastile cu mai putini hormoni dar piata contraceptivelor s-a modernizat o data cu cererea femeilor asa ca nu te gandi ca poti lua numai pastile pentru un ciclu menstrual regulat si nedureros.
0
02-03-2011, ora 17:34
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Diane pot, intr-adevar, sa scada durerile la menstruatie, numai ca asta e ca si cand ati avea in casa un soricel si ati folosi bomba atomica pe post de deratizare. Diane, ca toate anticonceptionalele, nu regleaza ciclul menstrual, ci il suprima de tot, blocand ovarele. La oprirea lor, apare o sangerare care o vreme e asemanatoare cu cea menstruala. De aceea doctorii recomanda, de obicei, sa fie luate timp de 21 de zile la rand si apoi oprite 7 zile, pentru ca sa apara aceasta sangerare de privatie, astfel incat femeile sa aiba impresia ca au ciclu. Asa actioneaza Diane: nemaiavand ciclu, nu mai exista nici durerea de ciclu.

Pentru simplele dureri (pre)mesntruale, un tratament homeopatic este de preferat.
0
11-03-2011, ora 11:39
cindea_sari
Nu este medic/terapeut
cindea_sari
buna, si eu am o problema am un chist ovarian 6cm si am facut analize c125 si a iesit 35ml si ce credet ca am si ce tratament sugerati astept raspuns va multumesc
0
11-03-2011, ora 12:34
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Judecand numai dupa aceste putine date, optiunea de prima alegere ar fi, mai degraba, exereza chirurgicala. Este nevoie sa consultati un ginecolog.
0
13-03-2011, ora 19:46
madonna
Nu este medic/terapeut
madonna
Deci mai bine incerc cu altceva si nu Diane corect?
Domnule doctor, am incercat cu tratamente naturiste si homeopatice si nu s-a schimbat nimic.
Melissa, doza mai mica de estrogen mai ajuta la ceva daca esti mica?
0
28-03-2011, ora 14:34
melissa.dean
Nu este medic/terapeut
melissa.dean
Probabil ai vrut sa spui daca e doza mai mica :) Si da, te ajuta, pentru ca are acelasi efect benefic dar cu mai putine efecte adverse. Cu atat mai putine decat daca ai lua Diane, asta e clar! Dianele nu numai ca ingrasa, dar vorba domnului doctor, de ce sa iei o doza asa mare de hormoni pentru o problema care necesita cu mult mai putin.
0
27-04-2011, ora 07:18
tatu2usa
Nu este medic/terapeut
tatu2usa
Am luat diane35 aproape 10 ani la sfatul medicului, cu pauzele de rigoare. In acest timp m-am simtit f bine cu ele, nu am avut nicio problema. Am facut o pauza lunga de aproape 3 ani, timp in care am avut dureri f mari la menstruatii, acestea fiind si f abundente. Am reinceput sa iau diane35 de doua luni. Dupa aceste doua folii luate pot spune ca nu s-a schimbat nimic, ba chiar s-a inrautatit situatia, dureri mai mari si singerari exagerate. Mentionez ca am 35 de ani si un fibrom uterin, nu f mare. Este normal sa patesc asa ceva?
0
27-04-2011, ora 09:40
tatu2usa
Nu este medic/terapeut
tatu2usa
Adaug ca mai nou am si duereri intestinale f mari, doar asociate cu perioada de menstruatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • De ce apar durerile menstruale?
  • Care este cauza de apariție a crampelor menstruale?
  •