Coroană dentară

08-08-2023
BogdanMG
Nu este medic/terapeut
BogdanMG
Bună ziua! Mi-am pus o coroană dentară dar îmi este puțin mare, atunci când mușc se atinge doar partea cu coroana și am probleme la mestecat. Ce se poate face?
4 comentarii
0
08-08-2023, ora 21:01
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Intrebati medicul care va pus-o, ca nu ai pus-o singur dupa cum reiese din postare, probabil face alta mai buna.
0
08-08-2023, ora 22:55
BogdanMG
Nu este medic/terapeut
BogdanMG
Îmi cer scuze, mă refeream dacă se poate scoate și modifica în condițiile în care a pus ciment și nu cel provizoriu sau trebuie făcută alta
0
15-08-2023, ora 12:01
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
Buna ziua,

de cele mai multe ori se poate reduce înălțimea acelei coroane pentru ca să mușcați corect. Se șlefuiește puțin din suprafața cu care mușcați.

Va trebui să reveniți la medicul care a pus coroana pentru ca să se poată realiza acest lucru. Vă recomand să faceți cât mai curând acest lucru, altfel pot apărea modificări care vor fi mai greu de gestionat.

Cu drag va stau la dispoziție oricând, dvs. sau apropiaților dvs., pentru eventuale întrebări sau nelămuriri.

Să ne auzim cu bine,

Dentistul Meu:

Dr. Maier Marius - doctor medic stomatolog

Zâmbim împreună din 2007

.
0
14-05-2024, ora 12:36
Dr Enache Mihaela
Identitate neconfirmată
Dr Enache Mihaela
Buna ziua! Se poate șlefui din coroana fără sa o dați jos astfel încât sa mușcați corect. Daca, insa, este nevoie sa se șlefuiască prea mult, coroana este compromisa și trebuie înlocuită. Ideea este ca nu trebuie sa stați cu aceasta coroana în gura dacă este înaltă fiindcă va afecta dintele de sub ea.
Va stau la dispoziție pentru întrebări.
Cu stima,
Dr. Mihaela Enache
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: