Completare insomnie

16-01-2011
Buzz66
Nu este medic/terapeut
Buzz66
Buna Ziua!
Insomnie am avut in perioada septembrie - octombrie 2006. Atunci s-a declansat hepatita C. Nu a avut cine, ma refer din punct de vedere al diagnosticului sa-si dea seama. Aveam dureri musculare. Medicul de familie m-a trimis la neurologie unde o idioata mi-a pus diagnosticul de scleroza in placi. Am citit pe net ce inseamna si din acel moment nu am putut dormi deloc pana ce nu mi-am facut RMN-ul la cap.Dupa ce mi-am facut RMN-ul la Sanador care a iesit normal si am fost la profesorul Ciurea(Bagdasar) m-am linistit. Incepand din ziua in care mi-a fost dat rezultatul, mi-am reluat somnul pe care il aveam inainte.Un somn excelent, odihnitor si nu conta daca dormeam la amiaza, ma refer la faptul ca unii nu mai pot dormi noaptea.Mi-am gacut si un EMG la dr. Besleaga(Bucuresti). Totul era OK, insa persistau durerile musculare si nu numai. Au inceput durerile de coloana, mai intai m-a durut spatele dupa care durerea cadea in picioare si alterna, cand intr-un picior cand in altul.Eu stiam ca am ceva dar nu stiam ce. Am facut alte investigatii la Colentina, prof. Tanaseanu, care mi-a pus un diagnostic prezumtiv de polimiozita, dar care m-a terminat iarasi psihic, dar fara a-mi afecta somnul. Diagnosticul a fost pus inainte de a face analizele, o gramada de anticorpi si EMG -ul din nou. Toate analizele mi-au iesit bune, asa ca nici acest diagnostic nu a stat in picioare. Dr. Besleaga care mi-a facut EMG-ul mi-a explicat ce s-a intamplat. In perioada de stress puternic pe care am avut-o in momentul cu scleroza in placi a avut loc o conversie nervoasa care mi-a sensibilizat radacinile nervoase de la nivelul lombar. Mi-a recomandat sa ignor aceste dureri si ca ele o sa dispara. Vreau sa va spun ca la o luna de zile dupa, puteam sa ridic cate o galeata de apa in ambele maini. Am facut 4 RMN-uri la coloana, din care unul in Germania. Toti imi spuneau ca durerile vin de la coloana.Singura problema este la L4-L5 o protuzie discala dar care nu avea lagatura cu acele dureri. Eu nu puteam sa duc 2 Kg intr-o mana, fara sa se duca durerea pe picioare. In schimb pe 1 mai 2009 mi-am facut din proprie initiativa un test de hepatite si am aflat ca am C-ul. Acest fapt m-a terminat psihic, imi vedeam sfarsitul.Mi-am facut dosarul pentru tratament cu interferon la Matei Bals. Am inceput pe 01 iunie tratamentul cu interferon pe cont propriu pana in octombrie, cand mi-a aprobat dosarul. Cu doua saptamani inainte de a incepe interferonul a aparut insomnia. Am dus-o asa 40 de zile dupa care am inceput sa iau imovane. Am facut Pegasys 180 si Ribavirina 6 comprimate pe zi. La 3 luni mi-a dat 0 viremia. Am uitat sa mentionez faptul ca am avut o fibroza la jumatatea dintre F1, F2(Fibromax), 2550000 copii. In prima parte mai rar dar in a doua parte a tratamentului am facut 1.35 doza de interferon, deci 75% si 3-4 pastile de ribavirina. Pe perioada tratamentului singura problema in afara insomniei a fost o fistula perianala care s-a declansat. Am rezolvat-o imediat la Proctoline Bucuresti prin radiofrecventa. A mers foarte bine, organismul a raspuns foarte bine..Medicul un extraordinar profesionist(printre singurii care i-am intalnit in aceasta viata) s-a mirat de evolutia foarte buna avand in vedere ca eram in timpul tratamentului cu interferon.Cand nu pot dormi parca mi se pune o bariera imaginara intre starea de veghe si cea de trecere la somn. Practic am stare de somnolenta dar nu reusesc sa adorm. Pofta de mancare este normala uneori chiar mare, dar reusesc sa ma abtin. Fizic nu am probleme, oboseala se manifesta la nivel mental. In sptembrie am urcat si coborat in aceeasi zi pana la Cabana Dochia(Ceahlau) fara probleme. Am ganduri negative mai ales in momentul in care nu reusesc sa dorm deloc sau foarte putin. Cu emotivitate stau prost (uneori ma trec fiori din cap pana in picioare), mici atacuri de panica.Pe toata perioada tratamentului am luat o gramada de naturiste, apicole(miere, pastura, laptisor de matca pur, propolis - 6 luni consecutiv), sucuri(sfecla, grapefruit, portocale, mandarine), catina. Tot in acesta perioada, alternativ am luat si Omega 3 cu acid folic si B-uri, Coenzima Q10. Sper ca aceste informatii sa va fie de folos pentru a recomanda un tratament. Va multumesc ! Cu respect, Buzz
1 comentarii
0
24-01-2011, ora 17:05
Terapeut Holistic Niculae Nicuşor (Mr. Nick)
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Holistic Niculae Nicuşor (Mr. Nick)
Buzz66, veţi primi un răspuns în următorul topic, în decursul a maxim o oră:
http://forum.romedic.ro/prod/Completare_2_tratament_insomnie_pt._d-nul_Nick_051259.html
_
Doriţi să ştiţi motivul care stă la baza faptului că vă răspund în topicul selecţionat, topicul al cărui link vi l-am postat mai sus?
Aţi deschis multe topicuri pentru aceeaşi problemă medicală, iar eu am ales unul în care să vă ofer un răspuns optim.
Ar fi fost perfect dacă aţi fi deschis doar un topic, în el putând să postaţi şi răspunsurile la întrebările mele, printre altele, dar dacă dv. aţi dorit acest mod de interacţiune, mă conformez :)
_

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •