Cheagul de sange nu mai este in alveola

02-03-2019
Mede21
Nu este medic/terapeut
Mede21
Am facut o extracție a unui premolar acum 5 zile, am observat ca, cheagul de sange care trebuia sa fie prezent in alveola, nu mai este..am mers la medic si mi-a recomandat antibiotic..exista vreo posibilitate sa se întâmple ceva grav?
9 comentarii
0
02-03-2019, ora 04:23
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Daca nu se vede osul alb, denudat, complet lipsit de zona sangerande si gingie, nu va ingrijorati. Urmati tratamentul si tineti legatura cu medicul dumeavoastra.
0
02-03-2019, ora 10:53
Mede21
Nu este medic/terapeut
Mede21
Am uitat sa mentionez ca am si un fir de sutura prins..sper sa fie bine, urmez tratamentul si dupa periaj de 3ori pe zi, cu o compresa de tifon sterila badijonez usor locul cu parodium gel..credeti ca e in regula?
0
02-03-2019, ora 13:57
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Este bine ca aveti o igiena riguroasa. Trebuie sa va ingrijorati doar daca apar dureri.
0
02-03-2019, ora 17:01
Mede21
Nu este medic/terapeut
Mede21
Dureri sunt, insa nu intense..e un disconfort mai bine spus si o durere spre ureche si ochi dar nu de intensitate mare, ma pot odihni noaptea, dispare si disconfortul in timpul somnului.E normal?
0
02-03-2019, ora 19:03
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Da
0
03-03-2019, ora 00:10
Mede21
Nu este medic/terapeut
Mede21
Imi intra resturi alimentare acolo..nu stiu cum le as putea scoate pt ca imi e frica sa umblu acolo
1
03-03-2019, ora 09:08
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Cu o seringa cu apa distilata curati locul.
0
03-03-2019, ora 11:04
alingigi
Nu este medic/terapeut
alingigi
Bună ziua! În urmă cu câteva zile, mai precis joia trecută, am fost la dentist pentru a scoate o măsea (partea dreaptă jos). Țin să menționez că măseaua era foarte "mâncată" și crescuse peste ea gingia. S-a scos acea măsea, dar partea cea mai rea este că a rămas rădăcina acolo. După 4 ore de chin pe scaun am reușit sa scoatem și rădăcina. Doctorul mi-a zis sa iau antibiotic și ceva de dureri în caz ca o să apară. Acum am observat că locul a devenit alburiu. Ma gândesc ca pot fi și resturi de la mâncare. Nu știu dacă zic bine alburiu, dar este o culoare mai deschisa. Cert este ca durerea persista și doar cu pastile o pot diminua. Ce pot face? Credeți ca este ceva grav? S-ar fi putut infecta cu ceva? Nu știu ce sa mai fac. Aștept un răspuns! Mulțumesc!
0
03-03-2019, ora 12:31
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Trebuie sa periati usor locul extractiei pentru e evita suprainfectarea alveolei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •