Canale curatate - am scos medicamentul din greseala

06-07-2010
adriano29
Nu este medic/terapeut
adriano29
Buna ziua,

Am fost astazi la stomatolog pana la urma fiindca aveam o masea ce ma durea groaznic si se inflamase.
Mi-au fost curatate canalele, insa, acum 30 min am scos acel pansament/medicament cu care erau astupate.
Se poate intampla ceva?
Il pot astupa altfel?

Va rog sa ma ajutati!!

Multumesc anticipat
23 comentarii
0
06-07-2010, ora 21:12
adriano29
Nu este medic/terapeut
adriano29
Va rog sa imi raspundeti cat mai repede.
Trebuie sa inlocuiesc pansamentul cu vata, ceva, sau sa las canalul liber pentru a iesi infectia (ptr ca am umflata toata partea dreapta)

Multumesc
0
06-07-2010, ora 21:50
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In cazul in care sunteti umflata, canalul trebuia lasat liber, fara nici un medicament pentru a se asigura drenajul. In cazul in care medicul v-a pus un medicament pe canal, trebuie sa mergeti sa il scoata (dvs nu o sa puteti, se face cu ace endodontice, asociat cu spalaturi). Banuiesc ca v-a cazut doar pansamentul cu care era inchis dintele
0
06-07-2010, ora 21:54
adriano29
Nu este medic/terapeut
adriano29
Deci trebuie sa il las fara pansament, nu?
Pentru ca sunt umflat foarte tare.

Multumesc
0
06-07-2010, ora 22:05
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Da, trebuie lasat deschis, dar asta va spuneam daca pe canal s-a pus un medicament (cu un ac in rotatie), acel medicament trebuie scos de medic.Daca s-a pus doar o buleta de vata cu medicament la intrarea in canal, o puteti scoate singura. Asociat, ar trebui sa luati antibiotic-Augmentin de 1g 1la 12 ore sau Amoxicilina de 500mg 1 la 6 ore si niste antiinflamatorii(pe baza de ibuprofen)
0
06-07-2010, ora 22:08
adriano29
Nu este medic/terapeut
adriano29
Deja urmez tratament, Ampicilina 500 mg si Aulin pliculete.
Pana la urma era un simplu pansament, o sa las canalul liber.

Mai am o intrebare.. in timp ce manac, trebuie sa il astup cu un tampon de vata sau il las liber?

Multumesc
0
07-07-2010, ora 08:48
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Da, in timp ce mancati, puneti o buleta de vata pe care o scoateti apoi
0
08-07-2010, ora 10:09
adriano29
Nu este medic/terapeut
adriano29
Da, multumesc mult pentru raspunsuri.

Si o ultima intrebare.. daca nu ma mai doare, este posibil sa imi plombeze maseaua fara sa imi scoata nervul?
0
11-07-2010, ora 20:17
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Din moment ce canalele au fost curatate si vi s-a pus medicament, nervul nu mai este. Trebuie facut tratament pentru dezinfectia canalelor, dupa care se face obturatia pe canal
0
11-07-2010, ora 20:20
adriano29
Nu este medic/terapeut
adriano29
Nu mi s-a pus medicament, ci doar un pansament.
Am fost de 2 ori, m-a durut groaznic la curatarea canalelor, insa mi-a pus doar pansament.

Este posibil sa-mi fi omorat nervul fara sa stiu eu? :)

Multumesc
0
11-07-2010, ora 20:21
adriano29
Nu este medic/terapeut
adriano29
Medicul mi-a spus ca imi va pune o plomba provizorie, de aceea intreb.
0
11-07-2010, ora 20:30
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In situatia in care ati fost umflata, inseamna ca este infectie pe canal, care poate fi localizata doar pe radacina sau poate depasi varful radacinii (aceasta situatie se vede pe radiografie). In primul caz, se face tratament de dezinfectie a canalelor, iar cand acestea sunt curate, se obtureaza. In a doua situatie, in functie de amploarea procesului infectios, este posibil sa fie necesara rezectia apicala pt a curata puroiul din jurul radacinii
0
11-07-2010, ora 20:35
adriano29
Nu este medic/terapeut
adriano29
Infectia s-a dus dupa curatarea canalelor, nu ma mai doare nimic si s-a desumflat.
Insa nu stiu... mi-a omorat nervul sau nu? atunci cand mi-au fost curatate canalele
0
11-07-2010, ora 20:42
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Deci, repet, daca ati fost umflata, nervul era deja mort cand ati ajuns la medic. Prin tratament s-a tratat infectia de pe canal. Am spus ca ar fi necesara o radiografie(daca nu cumva ati facut deja) pentru a se vedea in primul rand corectitudinea obturatiei de canal si apoi pentru a vedea daca procesul infectios nu a depasit varful radacinii
0
11-07-2010, ora 20:57
adriano29
Nu este medic/terapeut
adriano29
Am facut radiografie de la prima consultatie.
Deci sa inteleg ca acum nu imi mai fac probleme cu scoaterea nervului, pentru ca am fost umflat foarte tare, iar dupa curatarea canalelor, mi-a trecut.

Multumesc pentru raspunsuri
0
13-07-2010, ora 19:00
adriano29
Nu este medic/terapeut
adriano29
Revin din nou cu alta intrebare.
Am fost astazi la medic, mi-a curatat din nou canalele si mi-a bagat un pansament apoi a cimentat maseaua.
De cand am iesit din cabinet..m-a luat o durere groaznica, iar la atingere se accentueaza.
Este normal? Imi puteti spune ce se intampla? Practic..nu mai suport durerea..

Multumesc
0
15-07-2010, ora 21:17
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Daca s-a pus obturatia definitiva pe canal, este posibil sa aveti o sensibilitate mai mult sau mai putin accentuata (depinde de fiecare organism) cand muscati sau atingeti dintele cu limba, sensibilitate care poate dura de la cateva zile pana chiar la 1-2 saptamani, dar care trebuie sa se atenueze/dispara sub actiunea antiinflamatoarelor. Deci puteti lua antiinflamator (gen Aulin, Rupan+Algocalmin sau orice pe baza de ibuprofen).Dar tot nu stiu daca tratamentul pe dintele dvs este finalizat sau este doar o etapa de tratament
0
15-07-2010, ora 21:21
adriano29
Nu este medic/terapeut
adriano29
Mi-a trecut durerea.
Am fost si astazi la medic si mi-a facut aceeasi chestie. A inlocuit pansamentul cu unul nou apoi a cimentat dintele.
Nu ma mai doare nimic, simt doar presiunea asupra maselei cand strang din dinti.
Insa nu sunt sigur ce contine acel pansament.. este arsenic sau ce rol are??
Mie doar mi-a curatat canalele pana nu m-a mai durut deloc, apoi mi-a pus pansament.
Prima zi a durut groaznic, apoi a trecut.

Oare inca am nervul? Nu am vazut sa-l fi scos.

Multumesc
0
15-07-2010, ora 21:26
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Nu mai aveti nerv (cel putin de la prima sedinta in care s-a lucrat cu ace pe canal). Probabi, din ce imi spuneti, pansamentele respective au rol de dezinfectie a canalelor, ce trebuie facuta inainte de obturatia definitiva a radacinilor
0
15-07-2010, ora 21:28
adriano29
Nu este medic/terapeut
adriano29
Daca nu mai am nerv, totusi de ce m-a durut la primul pansament?
Si nervul nu trebuia scos? Eu nu am vazut sa-mi scoata nimic.

Multumesc pentru amabilitate si timpul acordat dar chiar sunt curios.
0
15-07-2010, ora 21:38
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Am revazut ce ati scris la primul mesaj in care spuneati ca erati umflat, situatie in care asa cum am mai spus, nervul era deja mort, iar durerea aparea din cauza infectiei care era pe canal si nu se putea drena (imaginati-va ca este o situatie asemanatoare cu o oala sub presiune-in momentul in care se creeaza o cale de drenaj inflamatia si durerea scad in intensitate/dispar). Este posibil ca pe parcursul sedintelor de dezinfectie sa apara dureri din cauza faptului ca sunt substante puternice care au tocmai acest rol de a "steriliza" canalele. Prin urmare, dvs nu ati vazut sa scoata nervul pt ca, practic nu mai era un nerv viu, ci canalele au fost curatate prin acea raclare cu acele de canal
0
15-07-2010, ora 21:43
adriano29
Nu este medic/terapeut
adriano29
Am inteles. Acum imi este clar.
Deci sa inteleg ca dupa scoaterea pansamentului mi se va introduce o gutaperca apoi se va plomba maseaua, nu?
Adica nu mai are nicio treaba cu nervul.

Multumesc
0
15-07-2010, ora 21:46
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Exact, dupa ce canalele sun curate, se introduce intai materialul de obturatie si apoi conurile de gutaperca
0
15-07-2010, ora 21:47
adriano29
Nu este medic/terapeut
adriano29
Multumesc foarte mult pentru timpul acordat.
Cu ocazia aceasta am si invatat lucruri noi.

Va doresc multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: