Anxietatea mi-a afectat somnul | Forumul Medical ROmedic

Anxietatea mi-a afectat somnul

01-05-2020
Raluca dArc
Nu este medic/terapeut
Raluca dArc
Bună ziua!
Scriu acest text chiar la 5 dimineața, în urma unei nopți în care nu am dormit nici măcar 1 minut. Am 22 de ani, iar în februarie am avut mai multe stări anxioase care au dus la atacuri de panică, cu toate simptomele specifice: senzație de sufocare, hiperventilație, tahicardie, transpirații etc. Am citit cât mai mult despre anxietate și atacuri de panică și o perioadă am reușit să-mi cunosc senzațiile și s-o controlez. În urma cu 3 zile, când m-am pus să dorm, am simțit deodată o senzație ciudată în mine, ca și cum respir prea lent, simțind un gol de aer în stomac și care nu mă lasă să expir aerul cum trebuie, având impresia că la un moment dat obosesc să mai respir și nu voi mai putea deloc. Ei bine, de atunci, când mă pun în pat să dorm, mintea mea se concentrează doar pe respirația ciudată și mă ține trează toata noaptea. Pur și simplu nu pot să mă relaxez. Mă gândesc întruna că nu respir corect. Cum aș putea să controlez această situație? Eu obișnuiam să am un program de somn stabil și odihnitor. Acum faptul că nu pot dormi nopțile mă sperie și mă agită. Nu înțeleg de ce mintea mea se concentrează pe respirație, creând o problemă inexistentă, căci fizic sunt sănătoasă. Tehnicile de respirație sau câteva exerciții de stretching m-ar ajuta? Psihoterapie nu îmi permit și aș vrea să știu cum să mă controlez singură. Îmi simt psihicul foarte stresat de tot ce se întâmplă. Izolarea asta mi-a agravat anxietatea deja existentă.
Mulțumesc!
2 comentarii
0
01-05-2020, ora 09:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In lipsa somnului starile de anxietate se pot agrava. O sa va dea un tratament care sa rezolve si anxietatea si insomnia.
Sanatate multa!
0
02-10-2020, ora 20:21
tytus
Nu este medic/terapeut
tytus
Raluca, te inteleg prin ce treci, bine ar fi fost cateva sedinte de pshioterapie, plus o suplimentare cu omega 3, complex b, vitamina e, o sa ti dea o stare de liniste, dar totul este in corectia acestor ganduri disfunctionale, si este destul de greu, unii au reusit prin vointa, altii nu.Ce as vrea sa te intreb, ok, ai atacuri de panica, fel de fel de senzatii unde te duc la ganduri catrastrofale, dar agorafobie ai?adica teama de spatii mari inchise, deschise?hipermarket, mall, etc?teama ca ti-ar veni rau, lesin in aceste spatii?pt ca se intra intr un cerc vicios, cu aceste simptome
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •