Ameteli in continuu fara dureri de cap sau alte simptome

30-08-2023
Marcelinho
Nu este medic/terapeut
Marcelinho
Eu muncesc in Anglia si am fost in concediu in Romania 2 luni.Cand m am intors in Anglia exact in ziua in care am ajuns am dormit si cand m am trezit am inceput sa am ameteli si de atunci am ameteli continuu.Nu ma doare absolut nimic decat am aceste ameteli in cap.
Mentionez ca in Romania nu am avut nimic.
2 comentarii
0
30-08-2023, ora 15:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti un set de analize pentru a stabili cauza.
0
07-09-2023, ora 16:58
musaraf1
Nu este medic/terapeut
musaraf1
Bună ziua,


Amețelile sunt doar când vă ridicați în picioare? Puteți măsura tensiunea când stați jos și imediat după ce vă ridicați în picioare. Dacă scade (mai mult de cam 20 mmHg) ar putea fi hipotensiune ortostatică.
Atunci când amețiți aveți și senzația că se învârte camera (vertij)? Dacă da, vertijul ar trebui investigat de un neurolog.
Ați introdus un medicament nou sau ați schimbat doza, înainte ca amețelile să înceapă? Sunt multe medicamente care pot da amețeli, mai ales la începutul tratamentului.
Anemia poate da amețeli - așa cum s-a mai sugerat, se vede la analize de rutină.
Dar există uneori simptome de genul acesta când oamenii se întorc la serviciu, venind din concediu (unde au fost mai relaxați), fără să fie alte motive.


Dar desigur, acestea sunt doar sugestii, este greu de spus de la distanță.
Bineînțeles, dacă simptomele sunt grave, dacă persistă, dacă aveți factori de risc de AVC (tensiune, colesterol mare, fumat, etc.) sau dacă se asociază cu alte simptome noi, consultați un medic, GP sau neurolog.

Cu stimă,
Haplea Ioan Ștefan.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •