Acnee vulgara - reactii adverse

21-05-2014
btmrx
Nu este medic/terapeut
btmrx
Buna ziua,

Am fost la un consult pentru acnee sambata si am primit un tratament pentru acnee vulgara (asta scria pe reteta). Acesta este compus din Sotret (pastile) si isotrexIN Gel.
Am inceput acest tratament duminica (pastile de 3x zi, gel dimineata).

Marti seara am observat o iritatie in zonele in care aplic gelul, precum cea din aceasta imagine http://postimg.org/image/q7617q5cl/. Aceasta iritatie este insotita de usturime (la o frecare mai mare si la aplicarea unui nou strat de gel) + o usoara descumare a pielii.

Este normala aceasta reactie, ar trebui sa ma ingrijorez?

Multumesc!
4 comentarii
0
05-06-2014, ora 21:32
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Ambele substante usuca foarte tare pielea si la inceput pot sa dea iritatii. Opriti isotrexinul( macar cateva zile ) si utilizati o crema hidratanta puternica, iar daca iesiti din casa e obligatoriu o crema cu factor de protectie 50+ la 2-3 ore. Ambele produse sunt fotosensibile. In mod normal cele doua produse nu se asociaza pentru ca e aceeasi substanta, dar fiecare medic are schema lui de tratament.
O zi buna,
Artenie,
medic dermatolog
0
12-06-2014, ora 01:51
btmrx
Nu este medic/terapeut
btmrx
Am inteles!

Inca o intrebare: este posibil ca acest tratament sa aibe efecte asupra greutatii? Ingrasare, de ex.
0
13-06-2014, ora 10:19
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Nu am avut nici un pacient care sa acuze asa ceva. Tratamentul este doar toxic hepatic; poate aveti pofta de mancare de la pastilele de protectie hepatica.
O zi buna,
Dr Artenie,
medic dermatolog
0
13-06-2014, ora 14:28
btmrx
Nu este medic/terapeut
btmrx
Buna ziua,

Este foarte probabil; nu m-am gandit la aceasta optiune.
Pentru protectie hepatica folosesc Liv. 52, iar din cate am cautat se pare ca acesta creste apetitul, ceea ce duce la cresterea in greutate.

Ar cam fi timpul sa ma apuc de miscare pe perioada tratamentului.

Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Explorarea potențialului acizilor grași omega-3 la pacienții cu acnee (studiu de intervenție prospectiv)
  •