varsta dintre parteneri

24-11-2007
frumusica
Nu este medic/terapeut
frumusica
Buna ziua. Eu iubesc un barbat mai mare cu 20 de ani decat mine. Nu sunt singura dar el este. Ma simt bine cu decat cu cel de langa mine. Il iubesc din tot sufletul. Oare sunt normala?
17 comentarii
0
25-11-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
In general, in astfel de situatii, oamenii isi pun intrebari legate de compatibilitate, stabilitatea relatiei, trainicia sentimentelor, impactul relatiei asupra membrilor familiei..., mai putin intrebari legate de propria stare de normalitate.
Asta pentru ca alegerea unui partener nu este una care respecta criteriile logicii si ale ratiunii, ci pe cele ale afectivului, unde delimitarea dintre normal si anormal presupune cu totul alte criterii, cele subiective, unice, personale.
Astfel, intrebarea ta devine: este normala alegerea ta? Pentru a gasi raspunsul, foloseste criteriile subiective: caror nevoi iti raspunde aceasta relatie? Nevoii de iubire, de companie, de siguranta si stabilitate, de dezvoltare personala etc.? In ce masura relatia cu acest barbat iti satisface aceste nevoi? Doar in relatie cu el poti gasi aceasta satisfactie?
Incepand cu aceste intrebari, vei gasi niste raspunsuri, dar si... alte intrebari. Insa vei fi pe cale de a deslusi singura raspunsul referitor la normalitatea acestei relatii in viata ta.
0
26-11-2007, ora 00:00
frumusica
Nu este medic/terapeut
frumusica
Si eu incerc sa ma intreb daca este normala alegerea mea. Dar el ma face sa ma simt bine si nu ma refer la sex aici vorbesc de suflet.Faptul ca stiu ca sunt cu el ma linisteste parca as fi alta femeie, il iubesc dar el nu.Sufar dar nu am ce face.El se limiteaza la relatie ocazionala.L-am iubit din prima clipa de cand l-am vazut acum 9 ani.Mi-e frica sa renunt la el pt ca nu cred ca as putea suporta dezamagirea si emotiile, eu am o pb de sanatate si simt nevoia de afectiune.Cand sunt cu el imi arata ceva afectiune dar alktfel asteapta sa-l sun eu si asta ma doare cumplit. Ce sa fac ? Sincer.Multumesc
0
26-11-2007, ora 00:00
frumusica
Nu este medic/terapeut
frumusica
Sau cum sa procedez ca sa incerc sa ma detasez incet incet de aceasta relatie?
0
26-11-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Nu cred ca detasarea sau parasirea relatiei este singura solutie. Este una dintre ele, desigur, dar una radicala.
Din ce spui tu, el iti ofera un "ceva", din care tu vrei mai mult. Poti sa accepti si sa te bucuri de ceea ce exista concret intre voi? Sau insatisfactia generata de ceea ce lipseste din relatie este atat de mare incat ar fi de preferat sa renunti la "putinul" pe care ti-l ofera?
S-ar putea ca pentru el acest "putin" sa nu fie putin deloc, sa fie ceea ce este capabil sa ofere in acest moment al vietii sale.

Mai sunt situatii in care oamenii cauta sa obtina dintr-o singura relatie un maximum de satisfactie, suprapunand uneori nevoi si asteptari incompatibile. Solutia nu este sa insisti in a cere partenerului ceva ce el nu poate oferi. Daca nevoia este importanta pentru tine, cauta si alte surse de satisfactie.
Spre exemplu, in cazul tau, de ce ai avea nevoie de un anume barbat pentru a te simti altfel ca femeie? Observa ce este diferit la tine in acele momente, pentru ca sunt resurse care iti apatin tie.
Ceea ce inseamna ca le poti controla si scoate la suprafata, in comportamentul tau, si in alte situatii decat cele in care s-au manifestat initial.
0
28-11-2007, ora 00:00
frumusica
Nu este medic/terapeut
frumusica
nu exista insatisfactii de nici un fel dar eu vreau sa-mi acorde mai multa tandrete atata tot dar el a trecut prin doua divorturi si se poate sa nu mai vrea sa se implice emotional. stiu sa si el tine la mine dar nu vrea da dea mai mult. oricum nu- l mai stresez sa-mi dea ceva ce nu poate oferi. raman asa, incer sa-mi revin si sa imi acord mie o atentie mai mare pt ca merit sa fiu fericita. Oricum va multumesc.
0
28-11-2007, ora 00:00
alcisa
Nu este medic/terapeut
alcisa
Multe sunt de scris pe marginea acestui subiect, si la fel de multe sunt raspunsurile.Nu exista o solutie universal valabila, dar pt a va da si eu un raspuns, evident strict subiectiv, o sa va rog sa va ganditi doar la un lucru:ce credeti ca va fi intre dv si partener, asta in cazul ca relatia ar dura, peste 20 de ani?:)Cand dv veti poate in floarea varstei, iar el un venerabil bunic:)Luati in calcul toate aspectele, fizic, social, psihic, etc:)Sunt sigura ca veti gasi raspunsul cel mai bun!
Multa sanatate!
0
29-11-2007, ora 00:00
frumusica
Nu este medic/terapeut
frumusica
vreau sa va spun ca si acum este bunic!!!!!!!! Dar arata f bine, este inalt si frumos, cu parul grizonat ii sta f bine. As fi putut alege orice alt barbat mult mai frumos ca el dar.stitit cum este, cand iti place de la prima vedere, indiferent ce varsta are il iubesti pur si simplu. Ciudat este faptul ca nu m-am mai putut uita la alt barbat mai tinar si mai frumuos desi am avut multe ocazii. Este ceva ce imi vine din suflet. Va f multumesc, imi pare bine ca imi deschid sufletul si mai am si sfaturi.eu am 41 de ani. Multa sanatate.
0
29-11-2007, ora 00:00
D33a
Nu este medic/terapeut
D33a
Buna ziua! ma voi da si eu cu parerea aici! spuneti k iubiti acest barbat! f bine! nu tre sa traim fara iubire! de ce sa ne negam sentimentele din cauza diferentei de varsta????? iubirea nu are varsta!!! asa k ce va fi peste 20ani...d c sa ne gandim ATAT de departe???? in leg strict cu prob d-voastra...dupa cum spuneati, acest barbat a trecut prin 2 div...este normal sa nu vrea sa se mai indrag pt k e f greu sa treci printr-un div, dar prin 2?! eu sincer cred k ii este frik sa nu sufere din nou si din cauza asta are atit asta. spuneti k va acorda afectiune, k tine la d-voastra...poate isi da seama k incepe sa tina din ce in ce mai mult la d-voastra si de aceea nu-i el cel care suna...
cred k asta-i cam tot ce aveam de zis...dak imi mai vin idei...revin ;))
0
30-11-2007, ora 00:00
frumusica
Nu este medic/terapeut
frumusica
Buna D33a. Esti simpatica si dulce. Ai dreptate si recunosc.Este posibil ca din acest motiv nu-i el cel care suna. intradevar, cateodata au trecut si 2-3 sapt. pana sa ne vorbim. Il accept asa cum este. Simt ca atunci cand este cu mine ar vrea sa dea mai mult dar se retine. Poate eu sunt de vina pt ca il cert cand nu vorbim o perioada dar m-am gandit sa-l las in pace si sa ne vedem cand putem. Vreau sa iti spun ca daca ne intalnim intr-o zi, la o ora stabilita de comun, si daca intarzii ma suna incontinuu si este f nerabdator sa ajung. Asta este. Voi fi fericita cu el asa cum pot si cum poate el. Te pup. Si astept ideile tale, Imi plac
0
30-11-2007, ora 00:00
D33a
Nu este medic/terapeut
D33a
buna! ma bucur k v-a placut ceea ce am scris despre "problema" d-voastra! cred k e o buna alegere aceea de a va bucura cat mai mult de el! in viata tre sa faci tot posibilul sa fii fericit!
e bine k v-ati hotarat sa-l lasati p el sa aleaga cand sa va vedeti si sa nu-l mai certati, chiar dak nu va convine k nu aveti parte de toata atentia p kr o doriti.
am observat k barbatilor nu prea le place sa fie certati, sa li se ceara mai multa atentie... ufff barbatii astia! dar cu toate astea ii iubim...
aveti grija de d-voastra! pup
0
01-12-2007, ora 00:00
frumusica
Nu este medic/terapeut
frumusica
Buna! Mersi frumos. Cuvintele tale imi merg la suflet. Sunt singura cu aceasta relatie secreta si imi face bine sa vorbesc. Mai tinem legatura.Pupici.
0
01-12-2007, ora 00:00
D33a
Nu este medic/terapeut
D33a
buna! npc! vb frumos despre ceea ce eu am scris...imi pare rau k va simtiti singura...nu e un sentiment f placut! nu inteleg de ce spuneti ca aveti o relatie secreta! de ce secreta? dak va este mai usor, putem vb p messenger :)
aveti grija de d-voastra! pup
0
01-12-2007, ora 00:00
frumusica
Nu este medic/terapeut
frumusica
Buna!as dori sa citesti prima intrebare a mea. De ce crezi ca am scirs pe forum? Eu nu sunt divortata, el este. Asta este problema.Adresa se mss nu am dar imi fac si te anunt. Pa, pa.
0
02-12-2007, ora 00:00
D33a
Nu este medic/terapeut
D33a
buna!m-au zapacit celelalte mesaje si de aia am omis partea in care ziceati k nu sunteti singura...oups!
dak tot iubiti acest barbat, de ce nu div??? cred k asa ar fi corect si pt d-voastra, sotul d-voastra si chiar pt acest barbat. probabil aveti copii si va ganditi la ei, dar...
atitudinea lui de pastrare a distantei poate avea drept cauza si faptul k nu sunteti ink singura...nu v-ati gandit la asta? nu v-a sugerat niciodata k il deranjeaza acest fapt???
o duminik faina! pup
0
03-12-2007, ora 00:00
frumusica
Nu este medic/terapeut
frumusica
Buna. am doi gemeni de 20 de ani, c-am ce crezi ca ar spune? Nu pot, sunt prea multe in joc.Sa nu ma inteleaga nimeni gresit.In 20 de ani am avut parte de prea multe momente dureroase la mine in familie fapt care m-a determinat sa fac ce am facut.Altefl inebuneam si imi distrugeam copii. Spre sa nu ma judece nimeni. De aceea simt acesta nevoie de atentie si tandrete.Nu am avut parte de ea. Te pup.
0
03-12-2007, ora 00:00
D33a
Nu este medic/terapeut
D33a
buna! copii d-voastra sunt mari! dak au asistat la momentele dureroase din viata de familie...sunt convinsa k ar intelege gestul d-voastra! d-voastra stiti cel mai bine ce e de facut!
eu nu sunt de acord cu relatiile extraconjugale, si cu toate astea nu va voi judeca...d-voastra stiti cel mai bine ce trebe facut! (ma repet...dar na...)
sunt de parere k atunci cand p 2 parteneri nu-i mai leaga nik...cel mai bine e sa se desparta! stiu k la mijl sunt 2 copii...acesti copii sunt mari!
de fapt, nu cred k sunt in masura sa zic ceva despre asta...pt k nu am atata experienta incat sa ma pronunt. nu am copii k sa stiu ce inseamna sacrificiul pt acestia...
aveti grija de d-voastra
pup
0
10-12-2008, ora 23:33
kiki L.
Nu este medic/terapeut
kiki L.
buna, frumusica.eu nu cred ca dragostea te intreaba ce virsta ai.si eu sunt casatorita de 10ani, dupa ce am fost 4ani prieteni.avem2copii frumosi si destepti dar eu sunt indragostita de un barbat cu 14 ani mai in virsta, care a divortat si care ma iubeste.relatia mea cu acest om compenseaza toate neajunsurile pe care le intimpin in casnicie si chiar daca nu-i pot oferi mai mult de citeva ore pe saptamina, ma face fericita.parerea mea e ca uneori trebuie sa ne multumim cu putin si sa traim cu speranta ca vor veni totusi si zile cu soare.important e sufletul omului, nu virsta.iti doresc sa ai parte de fericire.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul