Tratament rinita, vasomotorie

19-02-2014
Liviu95
Nu este medic/terapeut
Liviu95
Buna Seara!

Am fost operat acum 3 luni de sept si cornete laterale micsorate (+sinuzita maxilara). Dupa operatie am urmat un tratament cu Sinupret si Pinosol. Problema care o am acuma este ca mi se infunda tot cate o nara alternativ (cateva ore nara stanga, cateva ore nara dreapta), si cel mai rau se infunda seara. Am fost la mai multi doctori din Sibiu si mi-a fost spus ca am rinita vasomotorie. Unul dintre ei mi-a spus ca am rinita vasomotorie dar este si din cauza amigdalelor si ca am vegetatii adenoide si din cauza lor nu pot respira asa ca mi-a spus ca trebuie sa fac 2 injectii cu Diprophos in cornete, dar eu nu prea am fost de acord asa ca mi-a dat urmatorul tratament medicamentos desi a spus ca sansele sunt doar de 60% cu acest tratament sa pot respira pe ambele nari. Acesta este tratamentul:

ACC 600 - 1 / zi
Lantigen B - seara si dimineata
Ciprofloxacina - 2 pe zi
Xyzal - seara

Ce parere aveti despre acest tratament, dar si despre injectie? Sau ce altceva mi-ati recomanda sa fac in situatia mea? Multumesc Anticipat!
4 comentarii
0
20-02-2014, ora 10:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tratamentul trebuei facut.. ca sa stii daca are efect
2 citesti tot ce sa postat pe forum despre INhalatii, aerosoli, spalaturi nazale, aromoterapie si tratamentul local cu COLARGOL
3. Dr Rusu din cate cunosc are aparatul cu radiofrecventa pentru micsorarea cornetelor in volum..si daca nu ajuta tratamentul este cea mai corect solutie
0
20-02-2014, ora 20:00
rodica71
Nu este medic/terapeut
rodica71
Buna seara, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. De cateva saptamani am limba cu usturimi pe lateral si pe intriorul buzelor, am luat de la farmacie clicerina boraxata cu nistatina, am supt nistatina care este foarte amara dar fara nici un rezultat, ce as mai putea face sa ma vindec ?
0
21-02-2014, ora 10:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. cu siguranta
e exclud din alimentati complet
toate sucurile, fructele citrice si acre
se exclud toate condimentele la plic si toate mezelurile si carnea preparata de magazin
SE folosesc ceai de urzica si ceai de matasa de porum cate 2-3 cani pe zi
Local.. s eface gargara cu ceai de pelin sau apa de gura sau apa cu bicarbonat de sodiu
dupa care se tine in gura o soluti e din 5 pic de Vit A uleioasa + 5 pic de alcool iodat si 1 lingurita de miere de albini
0
21-02-2014, ora 14:03
rodica71
Nu este medic/terapeut
rodica71
Buna ziua, Multumesc frumos pentru raspuns. O zi buna,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.