Transpirație abundenta

28-07-2022
persu
Nu este medic/terapeut
persu
Bună ziua,

Indiferent de anotimp, de câte lichide consum pe parcursul zilei, dacă iau sau nu medicație, sunt în permanență ud sau chiar fleașca de parca as fi făcut duș.

Transpir, ma șterg cu prosopul, imediat după ce m-am șters sunt fleașca din nou. Câteodată ma șterg minute în șir.

Este foarte neplacut, mai ales la locul de munca. Trebuie sa ma șterg și sa ma schimb de îmbrăcăminte în permanență.
Din cauza ca stau transpirat răcesc foarte ușor.

Merg cu o duzina de tricouri de schimb și prosoape de șters după mine.

Înălțime 1, 78 greutate 82 kg, 43 ani, colesterol mare de câțiva ani pe care nu reușesc să îl aduc la limite normale, ficat gras, secreții nazale și bronșice, alergii, analizele la plămâni bune, boala de refux gastro-esofagian, probleme cu iritații și uscăciune în gât.

Cam asta e tot.

Care ar fi cauza și mai important remediul?
La serviciu trebuie să fiu îmbrăcat office cu cămașa, transpir și stau în AC (aer condiționat).

Mulțumesc!
3 comentarii
0
29-07-2022, ora 14:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna.
Analizele ce tin de endocrinologie sunt bune?
0
29-07-2022, ora 17:59
persu
Nu este medic/terapeut
persu
Am fost la un internist pentru colesterol mare.
La ecografie mi-a ieșit ficat gras.

Mi-a dat Omega3, sa țin regim și sa evit stresul.A zis ca e prea devreme pentru vârstă mea de medicamente pentru colesterol. Ca sunt pe viață.
Stresul îmi e foarte greu sa îl evit, pentru ca viață e așa frumoasă :)

Când am fost la consult am uitat sa ii spun de transpirația excesiva.

La endocrinolog nu am fost recent, decât acum vreo 5 ani. Ecografia și analizele au ieșit bune la tiroida atunci.Aveam probleme cu gâtul.
0
01-08-2022, ora 10:53
Ioanatudorita
Nu este medic/terapeut
Ioanatudorita
Buna pt colesterol iti recomand seminte de in la fiecare masa si inlocuieste uleiul cu ulei de struguri crud - nu il fierbi, il pui direct in farfurie ca la salata. Pe mine m a ajutat dupa un an valorile colesterolului au inceput sa scada pana au ajuns la normal.
Evita carnea grasa, mananca mai mult fiert, interzis sa mananci pielita de la pui , consuma peste foarte mult fiert sau gratar pe aragaz nu gratar cu jar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Remedii și sfaturi pentru transpirația abundentă, exagerată
  • Transpirația excesivă la adolescenți: sfaturi și soluții pentru tineri
  •