Senzație lipsa de aer după ce mănânc

05-11-2023
Petruts
Nu este medic/terapeut
Petruts
Bună ziua !

Mă confrunt cu niste simptome foarte deranjante și as vrea sa exclud și o eventuală cauză digestiva.

Problema este că de vreo 4 ani am senzația că nu inspir aer suficient. Simt că nu mă oxigenez normal, ca atunci când oftezi foarte profund iar apoi sunt nevoit să casc excesiv.

Am tot incercat sa asociez aceste stări cu anumite situații și am constatat că apar destul de frecvent, dar nu tot timpul, după ce mănânc sau daca beau cafea.

După ce iau masa simt parca că nasul mi se înfunda, nu mai pot respira normal și încerc să respir inclusiv pe gura însă fără rezultat, simt întruna o sete de aer.
Noaptea nu am niciun fel de problema.

Balonat nu mă simt, senzație de arsură la stomac nu am, singurul disconfort major este respirația.

Ce am mai observat este faptul că tot timpul am o flegmă in gât, tot timpul sunt nevoit să îmi dreg vocea.

Un medic ORL mi a zis la un moment dat că ar putea fi refluxul gastroesofagian ( care înfunda nasul, care nu lasă diafragma sa coboare suficient, etc ) însă cum am menționat mai sus, in afara de respirație, nas înfundat parțial și acea răgușeală din gât, nu am simptome de natura digestiva.

Am făcut foarte multe atacuri de panica din cauza acestor stări, am stari de anxietate extreme și mi a fost afectata serios viața de zi cu zi.

Cardiologul mi a zis că este stresul încă chiar nu știu dacă este vorba de anxietate cu care am probleme de peste 15 ani sau chiar este o problema de sănătate.

Am consultat ORL, alergolog, cardiolog, am efectuat spirometrii, analize sânge, ecografii abdominale și la inimă, fără niciun rezultat.

Orice recomandare mi ar fi de ajutor!
3 comentarii
0
05-11-2023, ora 11:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Lipsa de aer e o somatizare de anxietate. Daca doriti puteti face tratament pentru anxietate. Se ia o pastila de antidepresiv pe zi data de psihiatru.
1
05-11-2023, ora 15:52
Kidda1
Nu este medic/terapeut
Kidda1
Mai mult ca sigur este vorba de reflux gastroesofagian sau reflux silentios.Si eu am aceleasi probleme dar si altele de natura digestiva.Flegma din gât se numeste mucus.
Ai putea sa incerci gaviscon dupa masa sau gerdoff sa vezi daca dispare ragușeala si mucusul.
0
19-12-2023, ora 00:36
Petruts
Nu este medic/terapeut
Petruts
Nu cred că e vorba de reflux pt că am urmat tratament cu controloc și simptomele nu au dispărut..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Culoarea flegmei în bronșiectazie - indicator al inflamației
  •