Lipsa de aer / căscat excesiv/ oftat

21-07-2023
Petruts
Nu este medic/terapeut
Petruts
Buna seara!
Incerc să găsesc o cauza anume care îmi declanșează niște simptome foarte deranjante. Mai exact, am senzația că nu mă oxigenez suficient si sunt nevoit să trag aer adânc în piept ( fie pe nas, fie pe gură) iar apoi casc excesiv.. lucrurile acestea se întâmplă la câteva respirații normale, apoi urmează oftatul..Tin să precizez că am făcut un consult ORL cu 3 ani in urmă, atunci m am prezentat la medic pt alte simptome ( aveam o iritație continuă în gât, nicidecum nu aveam probleme de respirație), și mi s a transmis că am deviație de sept iar cornetul drept hipertrofic. Am făcut și un CT, a fost exclusă o sinuzita. Mi s a propus direct operatia, fără nicio alta alternativă de tratament sau intervenție locală cum ar fi turbinoreductia prin radiofrecvență.
Acum dilema mea este următoarea: ar putea problemele de.la nas sa mi creeze astfel de probleme de respirație? Daca am nasul înfundat nu ar trebui sa pot respira pe gură? Din păcate când am aceste simptome, respirația este la fel atât pe gură cât și pe nas, nu vad nicio diferență. Mai mult, am observat că se întâmplă uneori după ce mănânc sa am aceste simptome, dar nu de fiecare dată. Simptomele nu sunt zilnice și nu le pot asocia neapărat. Am observat însă că noaptea nu am niciun fel de problema, in special daca dorm pe o parte sau uneori și pe spate, simt că respir f ok.
Am făcut investigații, spirometrie, ecografie abdominala, consult cardio, Rx pulmonar, analize de sânge! Etc. Mi s a transmis că din cauza anxietatii..dar simptomele apar chiar și când nu sunt anxios..
Mi a rămas doar cauza ORL sau psihiatrica daca chiar e cazul..
As aprecia orice recomandare.
Mulțumesc frumos.
7 comentarii
0
21-07-2023, ora 21:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna. Sunt somatizari de anxietate. Poti sa nu simti anxietate propriu-zisa dar somatizarile sa existe.
0
24-07-2023, ora 17:53
Petruts
Nu este medic/terapeut
Petruts
Chiar așa să fie? :( Adică momentan sunt 99% convins că nasul îmi cauzează astfel de probleme
0
08-08-2023, ora 13:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bine de sdtiut
Varsta. sex. inaltimea si cate KG ai.
ffindca Omul respira cu Diafragma. si posibil ca un ficat gras. o balonare intestinala..sa nu permita diafragmei sa coboare in abdomen..sa nu te lase sa respiri
0
18-08-2023, ora 20:55
Petruts
Nu este medic/terapeut
Petruts
Bărbat, 32 ani, 1.83 m, 84 kg. Am efectuat ecografie abdominala, analize de sânge, nimic legat de ficat gras sau balonare...am fost din nou la un consult ORL in cele din urmă, diagnostic rinita cronica hipertrofică, , insuficienta respiratorie cronică obstructiva sup, deviație de sept și hipertrofie amigdaliana dreapta., mi s a prescris pt o lună rinoclenil, rhinoil și clarinase, după trebuie sa revin la control daca simptomele persista sau nu. Mi s a spus că e posibil sa efectuez și o polisomnografie.. dar înainte să încep tratamentul, am primit și analize pt alergeni resp, le am efectuat, doar pt alternaria alternata a ieșit clasa 1..acum m am programat și la alergolog sa vad daca e vreo pb și aici...

Va mulțumesc foarte mult pt pt răspuns.
0
22-08-2023, ora 08:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rinita hipertrofica si cu hipertrofia amigdalei pe dreapta.. sunt 2 simptome care indica un reflux gastroesofagian in somn. de la o hernie hiatala
cand dormi pe dreapta, stomacul se intoarce in asa pozitie care favorizeaza urcatul acidului in sus pana in spatele nasului
faci test Helicobacter si consult gastrologie cu endoscopie
0
02-03-2024, ora 09:16
Petruts
Nu este medic/terapeut
Petruts
Dle doctor, la îndrumarea dvs am efectuat și consult gastro cu endoscopie și mi s a spus că nu există reflux, că totul este in regulă.

Intre timp simptomele mele descrise și mai sus, senzația de lipsa de aer ca un oftat adânc urmat de un căscat excesiv persista și din toate investigațiile pe care le am făcut ( cardio, alergologie, gastro, ORL, spirometrii, radiografii plămâni, analize de sânge) doar pe partea de ORL au fost găsite modificari.

De la ORL am primit următoarele diagnostice:
- deviație de sept nazal stâng sinistroconvexa
- insuficienta respiratorie cronica obstructiva superioara
- hipertrofie cornete
- rinita vasomotorie
- hipertrofie amigdaliană dreapta
- faringită cronica cu test EBV IgG pozitiv
- modificări de sinuzită cronica in urma unui CT sinusuri nativ ( discretă îngroșare de mucoasa și mici densități la nivelul sinusurilor maxilare, la nivelul compartimentului stâng sfenoidal și la nivelul unor celule etmoidale)

Am primit următoarele scheme de tratamente fara ameliorare:
1. - Rinoclenil 30 zile
- Clarinase 10 zile
- Rihnoil 30 zile

2. - Pivalone 30 zile ( doar 6 zile am rezistat sa l iau, nu l am tolerat)
- Sinosun 30 zile

3. - Rinoclenil 30 zile
- Aerinaze 10 zile
- Ciprofloxacina intranazal 7 zile

4. Tratament in curs
- Xifia pt sinuzită 7 zile
- Loroblis 90 zile
- Isoprinosine 10 zile / luna, 3 luni consecutive

Având în vedere toate cele prezentate mai sus, considerați că simptomele mele de respirație sunt din cauza ORL ?

Mă gândesc întruna că dacă nu pot respira pe nas, de ce nu reușesc să respir normal pe gura ?

Considerati că ar trebui sa mai fac și alte investigații din sfera ORL sau alta specializare?

Sau alt tratament de incercat pt nas ?

Mi s a spus că pe ORL am incercat cam toate terapiile și că doar intervenția chirurgicală ar mai fi rămas.

Mi s a spus că nu se pot face doar cornetele, medicul a zis că ghidurile spun că doar la pachet deviație+ cornete

Înainte să fac intervenția as vrea totuși să mă asigur că am incercat tot și că nasul este 100% cel care îmi cauzează atâtea probleme.

Va mulțumesc.
0
04-03-2024, ora 13:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dati un clic pe Numele meu
se deschid datele cabinetului cu nr de tel. trebuie sa vorbim pe whatsapp sau tel.
e mult de povestit si de clarificat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Căscatul frecvent
  •