Senzatie de presiune in partea stanga langa stomac

18-05-2024
Nia6
Nu este medic/terapeut
Nia6
Buna seara D-l Dr Flueraru, imi cer scuze ca va deranjez, dar cred ca din online sunteti singurul care raspunde scurt si la obiect.
De vreo saptamana am o senzatie ciudata de presiune sau ca si cum m-ar tine un muschi in partea stanga, mai exact in partea stanga a stomacului spre cutia toracica cNu stiu daca sa dau vina pe stres, pe faptul ca am luat niste aulin si apoi nurofen ptr o nevralgie dentara (e prima oara in 7 ani cand am luat pastile timp de o saptamana, doar 1 pe zi)sau pe faptul ca am o pozitie ciudata de a manca si anume cu piciorul stang ridicat, sau pe faptul ca la serv stau mult in fata calculatorului si poate nu stau mereu in pozitia corecta.
Am fost in tara in care locuiesc la GP care m-a palpat in zona stomacului, sub coaste, abdomen si a zis ca nu am nimic, atata timp cand nu ma doare, nu am stari de greata etc.Eu sucuri cu acid nu mai beau, maxim 3 guri de cafea dimineata, fumez ce-i drept, dar nu exagerat si am o alimentatie vegana de 7 ani.Ce poate sa fie si ce imi recomandati, produse naturale.singurele medicamente pe care le am in casa sunt nospa, metoclopramid, dicarbocalm
Si omeran.Nu iau pastile cu anii, le am in casa in caz de urgenta.Va multumesc, D-l Doctor!
.
2 comentarii
1
20-05-2024, ora 12:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in acea zona ( partea stanga sub coaste) se gaseste stomacul, mai sus inima deasemenea pot sa doara muschii daca ai facut ceva efort sau miscare gresita
Logic trebuie acum sa tratam toate 3 probleme posibile
1. pt Inima.. incerci sa fii relaxata si sa nu consumi cafea pe stomacul gol
2 pt stomac... da poate fi o gastrita de la antinflmatoare. e bine sa tii un regim fara otet, almai, usturoi, citrice... si sa ei nospa inanite de masa cu omez dimineata cateva zile
dicarbocalmul la culcare cand se conuma ceva gresit seara inainte de culcare
3. pentru muschi.. incearca s afaci cateva exercitii de intindere.. lent, grijuliu si sa vezi diferenta de pe partea dreapta fata de stanga
0
20-05-2024, ora 12:42
Nia6
Nu este medic/terapeut
Nia6
Va multumesc din suflet, d-l Doctor Flueraru, sunteti un om minunat!sa aveti o zi frumoasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.