Pt obezitate indusa de medicamentele psihiatrice putem merge la dr diabetolog prin CAS?

24-07-2023
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Stiti daca pt obezitate indusa de medicamentele psihiatrice putem merge la dr diabetolog-nutritionist prin CAS?
12 comentarii
0
24-07-2023, ora 13:38
Davincii
Nu este medic/terapeut
Davincii
Nu știu.
În mod normal ar trebui, deoarece e cunoscut ca Antipsihoticele cresc pofta de mâncare și cresc indicele glicemic.
Atât ca nu știu sa fie vre-un nutritionist care sa lucreze prin CAS.
CAS-ul pare făcut pentru medicație și tratamente, iar nutriția pentru prevenție. Cel puțin în concepția medical din tara.
0
24-07-2023, ora 13:42
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Inteleg.Am sunat la medicul de familie si asistenta mi-a zis ca s-a facut ceva contract nou cu CAS si ca trebuie sa am un fel de fisa de risc sa ma poata trimite la dr diabetolog-nutritionist. acum sa vedem maine merg sa vad daca se poate.
1
24-07-2023, ora 14:06
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
imi place de tine ca esti ambitioasa... :)
0
24-07-2023, ora 14:36
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@vcc Nicidecum, daca as fi m-as putea abtine de la mancare fara ajutor de la medici.
1
24-07-2023, ora 14:45
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
nu te invinovati pt faptul ca ai luat in greutate. asta nu tine de tine. medicamentele incetinesc metabolismul.
spre exemplu, e ca si cum o persoana cu glicemia mare s-ar invinovati pt faptul ca antidepresivele l-au pus in situatia asta ;)

ce ar trebui sa faci e sa te feliciti ca reusesti sa fi functionala in ciuda bolii si ca reusesti sa tii capul sus

cu atitudinea asta iti garantez ca te vei pune pe picioare 100% din nou...
faptul ca esti in cautare de solutii si ca esti consecventa in asta, e cheia succesului in orice in viata. sigur, mai e si elementul norocului, ca in orice in viata
0
24-07-2023, ora 15:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stiu persoane care se duc la diabetolog cu trimitere dar nu stiu daca diabetologul este si nutrionist.
0
24-07-2023, ora 16:03
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
ca sa fiu si eu in ton cu topicul... in general daca o persoana are diabet si merge la diabetolog, primeste un regim de nutritie. am in familie un astfel de caz
altfel, daca nu exista probleme de diabet -> nutritionist, dar fara CAS...
0
24-07-2023, ora 17:54
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@vcc nu e meritul meu, mila Domnului. Eu nu am facut nimic pt a fi mai bine.

Nici macar medicatia nu am luat-o mereu asa cum mi s-a indicat..

Dar vreau sa incerc cu medic diabetolog sa vad daca ma poate ajuta.
0
24-07-2023, ora 20:19
Davincii
Nu este medic/terapeut
Davincii
Recomand un aparat de măsurat glicemia. Cu acela măcar știi exact cum stai, atât dimineața, innainte de mese cât și după fiecare tip de masa.
Din câte știu trebuie reduși carbohidrații, altfel spus zaharul pastele, cerealele, eliminate.
Și eu ma lupt cu foamea data de antipsihotice și e greu, fiindcă îmi induce foame emoțională, nu atât fizica. Mănânc sa mănânc sa umplu un gol emotional nu fizic. Parca mănânc sa maschez o frica.
0
24-07-2023, ora 23:53
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Da, stiu. E mai mult pofta. Deci e sufiicent sa imi pomenasca o prietena de mancare, ca eu deja salivez. Nu conteaza ce, dulce sarat etc..
0
20-08-2023, ora 23:16
Davincii
Nu este medic/terapeut
Davincii
La mine nu e salivă. Secrețiile sunt din stomac. Parca stomacul îmi cere neapărat. Și când încep sa mănânc abea atunci salivez. M-ar bucura sa fie salivare mai ales ca mai nou am și gatul uscat.
Dar remarc mai ales dimineața când stau întins, motaind. Brusc simt o secreție în stomac ce îmi cere sa mănânc. Ori simt pofta destul de des, la fiecare ora sau din doua în doua ore. Eu n-am avut asa ceva innainte de medicație. Mâncăm puțin și reușeam lejer sa țin post negru de o zi, dar am ținut și de 5 zile sau mai bine. Pur și simplu îmi plăcea cum ma simțeam după un post negru.
0
14-09-2023, ora 00:20
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Se ia trimitere de la medic de fam si te poti duce gratis la orice diabetolog care lucra cu casa. Eu am cerut trimitere ptr diabet si nu am zis altceva, apoi mi-a dat-o si gata. Si nu odata am facut asta.
Aia cu riscu e vrajeala.

Diabetologul este "diabet, nutritie si boli metabolice", deci este si nutritionist. Doar ca mi se pare ca nu beneficiezi de chestii gratis daca nu ai diabet. Nici cu prediabet nu primesti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: