Aripiprazol, trifluoperazin si vortioxetina

16-12-2017
PTS
Nu este medic/terapeut
PTS
Buna seara,
As vrea sa stiu in ce afectiuni psihice sunt utilizate urmatoarele medicamente: aripiprazol, trifluoperazina si vortioxetine (Brintellix). Sau daca ati luat aceste medicamente si pentru ce tulburari psihice v-au fost prescrise. Va intreb deoarece am schimbat medicul de ceva timp (6 luni) si nu vrea sa imi spuna cum se numeste boala de care sufar. Am gasit pe internet despre aripiprazol ca este folosit in schizofrenie; trifluoperazina este folosit, in principal, tot in schizofrenie, dar si in bipolara; iar Brintellix este utilizat in depresie.

A luat cineva aceste medicamente? V-au ajutat sau nu?
Pentru ce tulburari psihice v-au fost prescrise?

Va rog sa imi raspundeti daca stiti ceva despre ele.
Multumesc anticipat!
6 comentarii
0
16-12-2017, ora 00:20
PTS
Nu este medic/terapeut
PTS
M-am simtit foarte rau de la aripiprazol si ma gandesc sa reiau tratamentul anterior si sa merg la un alt medic deoarece acesta mi-a spus sa fac noul tratament pentru 3 saptamani, dupa care sa merg la consultatie...
2
16-12-2017, ora 07:52
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Eu stiu ca abilify se da si in tulburare bipolara.
0
16-12-2017, ora 07:53
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Si nu intoteauna informatiile de pe internet sunt corecte sau suplinesc recomandarile medicului!
1
16-12-2017, ora 21:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Antipsihoticele insotite de antidepresive se pot da in mai multe boli. Trebuie sa insistati pe langa doctor sa va spuna ce boala aveti. Pe reteta e un cod. Intrebati farmacista, poate va spune ce boala e pentru acel cod.
0
17-12-2017, ora 06:27
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
E suficient sa introduci codul respectiv -daca exista- in google...
0
10-12-2018, ora 13:15
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Ce scrie pe reteta la diagnostic ? Daca e un cod, intra pe net si baga pe google codul si apoi scrii boala, si iti va da ce boala corespunde, sau undeva pe care sa apesi si sa arate, te descurci tu.
Primele doua sunt neuroleptice, ultimul e antidepresiv.

Dar iti poti da seama singur ce ai, deci:
Daca ai halucinatii, delir si atat, sau ai avut, ai schizo
Daca esti doar trist, nu ai chef de nimic, ai doar depresie, si ti-a dat antidepresivul cu cele doua neuroleptice in doze mici, se da in depresie si asa.
Daca ai stari de exaltare si apoi de depresie, ai tulburare bipolara, adica ba esti trist ba esti foarte vesel adica ai fi in manie.
Deci e f simplu.
Vortioxetina e un antidepresiv bun din clasa SSRI ca si Cipralexul, doar ca e mai bun, e mai nou si in afara costa cam 100 Euro cutia in toamna lui 2014.
Fa cum a zis medicul si ia alea ca la carte.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: