Probleme de respirație lipsa aer senzație sufocare de la ce poate fi

06-11-2022
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Buna ziua.Am des probleme de respirație adică simt că nu îmi intră suficient aer și simt o senzație de sufocare mai ales la gât și sus la începutul pieptului, însă de fiecare dată când mă apucă trece mereu cu o benzodiazepine de ex lorazepam sau Bromazepam.
Am observat că atunci când gândesc mai pesimist câteodată seara sau când am momente de tristețe și lipsa de speranța mai am așa vreo 30 min la câteva zile mă apucă după si senzația de respirație grea
Eu am și astm bronșic dar dac tratament ptr asta și alergologul mi-a zis că dacă trece cu Anxiar sau Bromazepam nu e de la astm.La astm am avut în trecut altfel de îngreunare de respirație nu că asta, atunci era cu șuierat și cu respirat sacadat acum e mai mult o sufocare și o lipsă de aer însă nu știu ce să fac sa îmi treacă am schizofrenie și tulburare obsesiv compulsiva fac tratament și cu Rispolept și Fevarin +Bromazepam in fiecare zi 2 pastile.
Oare de la ce poate fi problema și cum sa o tratez la cine să apelez?Doctorul de familie a zis că e un mini atac de panica iar psihiatrul nu și-a dat cu părerea când i-am zis a zis doar că mă panichez in timpul problemei de respirație și se intensifică și mai tare și de asta nu trece de la sine.
Nu știu ce să fac, am devenit dependent de benzodiazepine din aceasta cauză le iau de 7 luni aprox.
O să merg sa îmi fac o radiografie dar nu cred că e de la plămâni că m-am ascultat alergologul in spate și a zis că e ok
Mai are cineva astfel de problema?Cum ați rezolvat-o?

Menționez că pt toate afecțiunile de care sufăr iau următoarele pastile:Rispolept, Fevarin, metoprolol, , Aerius, symbicort, nasonex, Bromazepam, lagosa și lipantil și la nevoie ventolin.
Mai iau deseori cate un ibuprofen când mă doare capul.
Am inceput sa iau și supradyn vitamine și vitamina C1000 mg.
In afara de vitamine toate pastilele sunt prescrise de medici.
O părere?Cine mă poate lamuri?De la ce poate fi și cum sa îmi treacă?
Mulțumesc mult!
2 comentarii
1
07-11-2022, ora 09:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate fi somatizare de anxietate. Am si eu.
0
11-04-2024, ora 14:16
Simona Rodica Cerasela
Nu este medic/terapeut
Simona Rodica Cerasela
Radiografia toracică îți va revela situația plămânilor, dar și starea diafragmei. Dacă este aplatizată, de aici este problema.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Senzația de sufocare în somn
  •