Presiune in gat (sub marul lui Adam)

22-07-2019
andrei.andrei0000
Nu este medic/terapeut
andrei.andrei0000
Buna ziua,

Locuiesc in afara tarii, iar sistemul medical de aici e diferit (ca de exemplu durata programarii 5 minute).
Va rog sa ma sfatuiti cu urmatoarele simptome :

Presiune in gat sub marul lui Adam la baza gatului pe trahee semi-permanenta (cand incepe o am cateva ore bune) de aproape 2 luni. Presiunea se manifesta ca si cum cineva apasa cu 2 degete pe trahee (chiar inainte sa inceapa zona osoasa a pieptului). Nu am alte simptome foarte evidente. Daca ma pipai peste 5 minute in zona aceea am senzatii de arsuri ciudate (diferite de cele de stomac). Am avut aceasta presiune si in trecut acum 3-4 luni, dar rar si credeam ca poate sunt eu anxios sau ceva asemanator.

Am fost la doctorul de familie de aici, m-a palpat normal si la inghitire, mi-a luat pulsul, a zis ca, crede ca nu e nimic si o sa treaca de la sine. Am fost din nou peste 2 saptamani mi-a zis ca tot crede ca nu am nimic, dar sa fac preventiv cateva analize (mai exact mi s-a dat proteina reactiva C, homoleucograma, TSH, free T3, free T4) care au iesit bune.
O sa ma duc iar la doctorul de familie saptamana aceasta si probabil imi va recomanda ecografie tiroida.

Acum 1 an cand am fost in concediu in tara am facut o ecografie de tiroida (istoric familie + tahicardie la acea vreme) care a iesit ok.

Intrebarea mea e : sa ii zic ca am facut aceasta ecografie si acum 1 an si a fost normala sau sa o fac din nou acum ? programarile la investigații se fac destul de greu... si chiar as vrea sa descopar cauza, nu sa pierd timpul...

Care credeti ca ar fi cauza acestei presiuni in gat ?

PS : acum 1 an si jumatate am facut xray la coloana cervicala si a iesit ok(dureri puternice in spate cand intorceam capul, dupa 2 zile cu calmante gen naproxen nu am mai rezistat si am fost la urgente - toate investigatiile au iesit ok - si dupa 11 ore in sala de asteptare imi trecusera culmea si durerile - mi s-a zis sa incerc sa merg la reumatolog).

Va multumesc,
9 comentarii
0
22-07-2019, ora 11:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sub marul lui Adam..se afla si Esofagul. acele arsuri.. chear daca ii par diferite.. TOT pot sa fie de le un refux gastro eosfagian
când acidul gastri ajunge pe esofag..da sewnzatiede arsura..si poate provoca esofagospasm...acea senzatie de presiune
un antiacid de supt.. o nospa si un magneziu..tre sa relaxeze muschii
in rest.. investiagtiile la Gastrologieâsi regim alimentar corect
0
22-07-2019, ora 12:18
andrei.andrei0000
Nu este medic/terapeut
andrei.andrei0000
Multumesc d-le doctor Flueraru.
Din cand in cand ( 1 data pe luna ) cand simt stomacul ‘ciudat’ frontal si putin in spate ma autotratez 3-4 zile cu lansoprazol 30 mg si simptomalogia de presiune in gat se diminueaza. Dar nu am asociat niciodata refluxul cu senzatia de presiune in gat / esofag.

O zi buna
0
22-07-2019, ora 20:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua.
Am si eu o durere in zona gatului care radiaza la maxilare, urechi, ochi, piept. Eu le simt ca pe un fel de dureri musculare. Nu ca arsuri.
Ganglionii nu sunt umflati sau durerosi.
Am fost la endocrinolog, am facut analize pentru tiroida si ecografie si a zis ca nu am nimic ce tine de tiroida.
Nu stiu catre ce medic sa ma mai indrept. Am facut si analize pentru boli autoimune. Nu am asa ceva.
Durerile cedeaza daca imi bandajez gatul cu esarfa de matase.
Ma puteti ajuta si pe mine, domnule doctor Flueraru?

@ andrei.andrei0000

Lansoprazol pentru ce este?
1
22-07-2019, ora 21:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
lansoprozol este pt a reduce aciditatea gastrica
in rest simptomele sunt prea superficial descrise si pot include zeci de probleme//
incepand cu infectii dentare si terminand cu probleme gastro intestinale
trebuie investigatii amanuntite pe fiecare palier...
0
30-07-2019, ora 16:08
andrei.andrei0000
Nu este medic/terapeut
andrei.andrei0000
Am fost acum 1 saptamana la doctorul de familie si am înclinat balanța spre reflux silent (am zis ca ma simt mai bine cu lansoprazol), diagnosticul fiind bineinteles de cervicalgie (durere in gat) datorita unui reflux silent. Trebuie sa iau 1 luna, 1 lansoprazol pe zi (30 mg).

Problema e ca durerile au început iar cu toate ca de 1 saptamana iau încontinuu lansoprazol.

Vreau sa ma duc iar la doctorul de familie.

D-le doctor Flueraru cu ce credeți ca ar trebui sa insist pentru a începe eventuale investigații ? tind sa cred ca nu e vorba de reflux silent.

Prezentare generala : presiune in gat sub marul lui Adam (ca si cum impinge cineva incet cu 2 degete). Analize de sange tiroida sunt ok.

Multumesc,
0
31-07-2019, ora 10:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 tranzit baritat esifagian la lradiologie
2 o laringoscopie la cabinet ORL
0
31-07-2019, ora 12:58
andrei.andrei0000
Nu este medic/terapeut
andrei.andrei0000
Multumesc, un gand frumos.
0
31-07-2019, ora 16:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Multumesc, domnule doctor Flueraru Valeriu!
Multa sanatate si numai bine va doresc!
0
04-08-2019, ora 01:21
andrei.andrei0000
Nu este medic/terapeut
andrei.andrei0000
Astazi am facut o laringoscopie (prin nas) la un cabinet ORL.

Rezultate :

1. multi muci pe traseu (cu toate ca respir bine si mi-am suflat bine nasul stiind ca investigatia se va face prin nas)
2. laringele putin / mediu umflat si iritat

Concluzii :
Rezultatele sunt relativ bune si exclud ceva serios. Cauzele acestei iritatii ar fi dupa parerea dumnealui reflux-ul si mucii in exces.

Tratament :
1. Lansoprazol - cel putin 4-5 saptamani
2. Avamys 27.5 nasal spray (substanta activa : Fluticasone furoate) - daca am retinut bine 6 luni si efecte se vor vedea dupa 3 luni ?

As fi recunoscator pentru un feedback, tratament suplimentar daca e cazul, si o parere obiectiva.
Rezultatele investigatiilor induc prezenta unor posibile spasme esofagiene ?

Mentionez ca medicatia actuala a mea e Bisoprolol 2.5 mg, mi s-a scazut recent de la 3.75 mg. Am inceput aceasta medicatie acum aproape 1 an, din cauza unor palpitatii (posibil de la 2 operatii cu anestezie totala intr-o singura luna).

Multumesc,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •