Pot sa dau la Medicina sau la Asistenta Medicala?

16-06-2024
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
Pot sa dau și să urmez cursurile la Medicina sau la asistenta medicala daca am niste tulburări psihice adică TOC și schizofrenie pentru care fac tratament și psihoterapi deja? E visul meu
19 comentarii
0
16-06-2024, ora 02:25
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
Legal pot?
0
16-06-2024, ora 21:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da telefon la secretariatul facultatii la care vrei sa intri si intreaba.
0
16-06-2024, ora 23:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ceea ce pot sa iti spun sigur e ca nu ai voie sa iei pensie si sa fii la facultate de stat.
0
17-06-2024, ora 08:08
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Nu stiu daca legal ai voie dar știu că-ti cer adeverința de la medicul de familie.
Clara, te referi la orice facultate de stat chiar dacă plătești taxa, sau la facultate de stat dacă esti la buget? Întreb pentru cultura mea generala.
0
17-06-2024, ora 12:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
La facultate de stat daca esti la buget. Daca nu esti la buget am inteles ca taxele sunt foarte mari.
Oricum, nu stiu pe nimeni cu pensie care sa faca facultate.
Trebuie sa va interesati la secretariatul facultatii unde vreti sa dati pentru informatii concrete.
0
22-06-2024, ora 20:46
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Poti sa dai la medicina si unde vrei, te duci la un medic de fam la privat si ceri adeverinta ca nu ai nimic, si ii dai bice. Te descurci si tu. Asta daca ai anuntat medicul tau de fam ca ai ce ai. Si ai scapat.
Daca te intreaba de ce nu te-ai dus la medicu tau zici ca e in concediu, nu vine pana la finalizarea inscrierilor si trebuie sa te inscrii neaparat ca ai incrieri pana pe data de, te duci si tu doar cu o saptamana inainte de inscrieri, ca daca verifica ala data, sa coincida.
Dar oricum tu nu ai probleme, asa ca aia e, daca te intreaba.

Ca medic la noi ai voie sa profesezi si daca ai ceva, in SUA insa nu.

clara_p, si de unde stiu astia ca x e la facultate de stat ?! Ca doar nu spui "ba, eu sunt la fac de stat sa stiti", nu afla aia, nici nu isi pun problema.
Nu se baga in nici o baza de date generala ca esti la facultate de stat sau nestat.
0
23-06-2024, ora 16:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Facultatea de stat e platita de stat, daca nu te duci la locurile cu taxa.
Iti ia statul imediat pensia.
0
23-06-2024, ora 16:35
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
E pensionat ? Ca daca e, ce rost mai are facultatea si bacu ?! Daca tot nu va lucra.
Si de unde stie statul ca tu esti la facultatea de stat ?! Ca asta nu apare la oficiile de munca, etc.
0
23-06-2024, ora 18:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Il verifica atunci cand statul ii plateste facultatea. Nu se poate cu pensie la facultate de stat. Ori esti apt de munca/de facultate ori nu esti.
2
27-06-2024, ora 14:16
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Vern, facultatea de medicina nu este asa cum ai tu impresia, aia nu e ptr toata lumea, mai bine stai cumintel. Ca daca era sa ti se potriveasca, o faceai de mult si invatai de mult, ai fi stiut daca puteai da sau nu, nici nu ai mai fi pus intrebarea aici, puneai pe cineva sa intrebe la scoala, facultate si aflai. Era deajuns sa dea un telefon la facultate sau scoala de asistenti, si aflai.
Stiai ca, cu o adeverinta de la privat de la un medic de familie nu se stiau bolile si puteai sa te duci la ce scoala vroiai.

Scoala de asistenti ai putea face, ca aia e mai usurica, dar mai bine stai mai flex, stai linistit ca si acolo e de invatat serios, ai pensie, ai ce trebuie, fa chestii care iti plac, bucura-te de orice chestie marunta, si traieste ziua, lasa naiba scolile, ca nu e asa gata pac pac. alea-s ptr oameni stabili, care invata si vor sa invete, e greu.

Ca si eu poate vroiam sa dau la medicina in 2013, dar n-am dat ca n-am putut, si aia e, mergem mai departe asa. Nu eram eu sa invat atat cu starea aia, si nici nu sunt sa invat eu tone ca papagalul, e prea mult, prea greu si nu aia vreau. Ca la medicina pana in anul 3 e jale cu toceala.

Tu nu prea esti de invatat, ce sa mai zicem.
0
29-06-2024, ora 18:14
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
Eu am și aveam vise nu ca alții..din păcate soarta, Dumnezeu, natura, destinul, dracul sau cine o fi vinovatul mi le-a luat și încearcă să mi le ia și pe ultimele.
Nu mă refer la asta cu medicina că e greu, aveam mai multe..Degeaba trăiești daca nu visezi așa se zice dar ce te faci atunci când visele se spulbera sau sunt pe cale să o faca?De ce te mai agăți?Bagi benzo la greu că n-ai ce face, ciocolata, cola chiar daca ai diabet..
0
29-06-2024, ora 18:30
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
Mai bagi un supliment de diabet, oțet de mere..
0
29-06-2024, ora 19:00
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
Mai am mici rezerve de speranță totuși..
0
29-06-2024, ora 19:02
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
Tu Costy in ce îți mai pui speranța de ce lucruri te mai agăți în viața că sa poți rezista suferintei psihice?
0
29-06-2024, ora 19:05
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
De dulciuri știu sigur..:)) dar altceva?
Faza e că nu poți trăi fără să te agăți de ceva și să mai ai mici doze de speranță.Aata e universal valabil.Speranta te tine în viață, mai mica sau mai mare și în doze diferite la fiecare bolnav dar asta te tine uneori și cand nu mai simți asta, tot speranța e acel ceva din nou care ne face să nu cădem în starea de trăit din inertie.Doamne ferește!Sănătate la toată lumea de pe forum!
0
29-06-2024, ora 21:18
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu trebuie sa te agati de nimic, trebuie sa traiesti fiecare zi cum poti si sa te bucuri de ce poti si atata. Speranta desarta mai rau face, ca nu se intampla si e mai rau apoi, trebuie sa ai o baza pe care ai speranta, nu asa aiurea. Ca daca ti le-a luat visele o boala incurabila, luate sunt si aia e. Ca daca se puteau rezolva, le rezolvai pana acuma.

Eu asa fac, traiesc cat pot momentul, TV, calculator, muzica, stat de vb cu prietenii, stat pe telefon, nu am vise si altele de genul, si daca am avut, am avut, gata, s-au dus, nu e nici o problema, viata nu se rezuma doar la alea, ci la moment.
Nu pot sa ma agat de cai albastrii pe pereti.

Cand sunt mai bine asa fac, seara sunt mai bine. Daca eram rau mereu, nu mai eram pe aici, ca nu as fi stat asa sa sufar zi si noapte. Dar avand si perioade mai bune seara, proft cat pot. Sigur ca si seara nu sunt cum trebuie, dar ma pot bucura de ceva macar.

Atat timp cat ai moment, nu mai conteaza altceva.

Dulciurile sunt doar o necesitate la mine, ca am stari nasoale care dau pofta de anumit produs, nu imi doresc sa mananc dulciuri neaparat ca fac rau pe greutate, ca pe diabet sunt rezolvat.

Tu ai diabet ?

La diabet bag insulina, ca aia scade glicemia pe bune, nu oteturi si iar iluzii, suplimente care nu au treaba cu realitatea, ca daca bag carbo mai serios la un diabetic, poate sa bea el si un kil de otet ca nu scade glicemia aia cate ore vreau eu (ii bag carbo si sta sus glicemia cat doresc eu sa stea), sau sa ia ce supliment vrea, hai sa fim seriosi.
Dar cu insulina rapida scade la comanda in maxim 40-60 de minute, si scade si cat vreau eu.

Am zis ca bag carbo si aleg eu cat sta sus, ca sa nu scada oricum in 40 de minute de ex, si sa creada ca e de la supliment sau otet.
Adica daca bag sa stea sus 3 ore, pai atata sta, orice iei in afara de insulina. Stiu clar ca nu are cum sa scada mai devreme de 3 ore alea, si il pun sa ia ce vrea el/ea in intrervalul 0 (adica imediat dupa luarea de carbo) si pana in 2, 5 ore.

La aia la care scadea, scadea oricum si daca nu luau alea.
0
11-07-2024, ora 09:09
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
Costum, simptomele noastre se aseamănă, depresie, anhedonie etc, diabet, suferim de foarte multi ani..însă eu am și schizo spre diferență de tine..
Acum zic ceva, mai in gluma, hai sa luam amfetamine, oare cum ne-om simți?Că văd că psihiatricele antidepresive nu ajuta mai deloc..am incercat destule antidepresive și nimic..Am ajuns sa fiu invidios pe ăștia care se simt Hugh de la amfetamina..Eu am glumit, oricum la schizo nu pot și nu am voie sa iau și e ilegal sa iei așa ceva daca nu ai ADHD, dar ziceam așa, oare cum ne-am simți?Oare nu și-ar face treabă mai bine că Prozac, Seroxat, Cipralex?Eu cred că da. Dar Doamne ferește că am auzit că da și halucinații dar are și un puternic efect antidepresiv și nootrop..
Cola și benzi sunt mai la îndemână..dar la mine nici benzo nu își mai face efectul că le-am luat prea mult timp pt că chiar am avut nevoie nu de alta..iar Cola, sunt dependent și de ea, aia fara zahar, dar mi-am jurat să mă las, , nu face bine la sănătate deși e buna buna de tot.as bea numai Cola in fiecare zi, in loc de apa:))
Trebuie să incerc sa adopt un stil de viață mai sănătos oricât m-ar trage dulciurile și Cola înapoi asta pt că am diabet cu gkicozilata 6, 6 și fără tratament doar regim că cică îl pot da înapoi așa, cu o dieta pe 1500 kcal, deficit deci și aș slăbi că oricum am 136 kg..:(Dar o să îmi fie dor de Cola.Am auzit că nici aia fara zahăr nu e chiar buna Așa e?
Diabet îmi mai trebuia la toate bolile mele psihice..viața că d te arde, te arde rău, asta-i realitatea și pe altul îl lasă în pace mereu, realitate iar dar și nedreptate, inegalitate dar asta-i viața nu-i așa Costy?
Nici nu știm ce ii cu noi pe planeta asta, daca suntem accident, creați de Dumnezeu, făcuți de extratereștri, reincarnare sau altceva, totul evun mister de exemplu nimeni nu poate răspunde clar și în deplină cunoștință de cauză de unde venim, cine suntem și încotro ne ducem și nu în ultimul rând de ce suntem pe acest Pământ..Și unii dintre noi se mai și chinuie tare așa cum o facem multi de pe forum cu bolile psihice..Dar asta-i viața, trebuie sa o accepti așa deși mereu vor exista întrebările existențiale până la aflarea răspunsurilor..nu avem ce face
Nu-i așa Costy?
Poate doar să băgăm o Cola, o ciocolata, sa mai trișăm și să ne mai facem bucuriile?Saai ascultam o muzica..lucruri ce sănătoșii le considera atât de banale..
Trust dar adevărat.
Asta-i viața.
0
13-07-2024, ora 11:01
Emi8
Nu este medic/terapeut
Emi8
Amfetamina stimuleaza exagerat sistemul nervos.

Nu e vorba doar ca exista simptome si efecte ale ei. Ideea e ca afecteaza creierul pe termen lung si grav.

Halucinatii, deliruri, agresivitate, dependenta extrema.

Este un drog greu si foarte agresiv cu sistemul nervos.

Nu cred ca ai vrea sa ai halucinatii si deliruri extreme, sa vorbesti cu piticiii din Alba ca zapada pe strada sau sa incepi sa vinzi din casa sau sa furi de la ai tai sau sa-i ameninti cu moartea pt a face rost de bani ca sa-ti intretii pe urma dependenta.

Sistemul nervos cand l-ai terminat cu droguri grele devii homeless si mori pe strada cam acolo se ajunge.

Majoritatea celor de pe strada, homeless sunt din pacate conform statisticilor si studiilor sociologice bonlavi de schizofrenie care nu sunt sub tratament multi dintre ei dupa ce ca traiesc o psihoza continua mai baga si amfetamina sau metamfetamina.

Iti dai seama in ce stare e creierasul lor. O “supa”, o “ ciulama”

Am avut un baiat la bloc care lua crystal, speed, adica metamfetamina, fura din casa, parintii traiau sub teroare continua, ii ameninta ca ii omoara ca da foc la casa ca sa obtina bani pt drog.
Tipa, urla, vorbea singur pe strada, avea miscari ciudate din membre, ticuri nervoase. Sistemul lui nervos cedase.
Dormea pe afara, o data l-am vazut batut in chiloti doar, tuns cu smocuri razlete de par pe cap.

A inceput sa consume si mult alcol cu metamfetamine. Era terminat. Facuse politehnica, inginer. A murit pana la urma in chinuri, ciroza hepatica. Ia cedat ficatul de la atatea substante. Avea in jur de 36 de ani cand a murit dar arata ca de 55.
0
13-07-2024, ora 11:41
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
E buna cola zero daca nu iti face rau (dupa astia nu e bun nimic, daca ar fi dupa ei bei doar apa si mananci frunze), daca da insomnii nu e buna.

Amfetamina nu te va ajuta, aia te va agita mai rau ca, cola, plus ca iti vine plata ca la magazin, iti umpli tu cosul dar trebuie sa te duci la casa.
Amfetamina tine cam 12 ore ca efect, dar apoi te simti mai rau ca inainte.
Si da toleranta, deci trebuie marita doza ptr acelasi efect, si te simti mai rau dupa aia, si te duci la vale.
Plus dependenta, ti-e asa rau ca vrei sa iei iara.

Nu fi invidios ca e f rau de aia care iau asa ceva.
Vai de mama lor.

Asta e cu diabetul, eu am rezolvat problema, am glicata 5 ca la sanatosi sub 5, 7. Si 6, 6 e buna, ca trebuie sa fie sub 7 la diabetici.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: