poate sa ramana insarcinata daca am avut contact sexual neprotejat in a 15 zi de tratament?

23-02-2008
alinchelu
Nu este medic/terapeut
alinchelu
salutare...

prietena mea a inceput de curand un tratament cu MERCILON, si le-a luat dupa prescriptie, la aceeasi ora, fara a exista probleme de genul vomitat, scaune in primele 4 ore sau antibiotice.

ceea ce ma intereseaza pe mine este daca exista riscul ca ea sa ramana insarcinata daca noi am avut contact sexual neprotejat in a 15 zi de tratament?
3 comentarii
0
24-02-2008, ora 00:00
Cosma Maria
Nu este medic/terapeut
Cosma Maria
Salut
Eu personal folosesc de un an si jumatate de zile acest gen de anticonceptionale si nu am avut probleme.Poti sta linistit.Daca nu ma insel si eu am avut contact cu prietenul meu dupa 2 saptamani de cand am inceput sa iau Mercilon si nu s-a intamplat nimic.

PA.
0
24-02-2008, ora 00:00
alinchelu
Nu este medic/terapeut
alinchelu
Salut, Maria..


Mersi mult...totusi o sa fiu sigur 100% ca e ok de abia cand ii va veni iar menstruatia, asta fiind undeva intre 2-5 martie...


pa
0
11-07-2008, ora 00:00
elena1988
Nu este medic/terapeut
elena1988
Am inceput acum un an de zile sa iau anticonceptionale mercilon, fara a consulta un medic. Timp d 8-9 luni m-am simtit foarte bn cu ele. menstruatia imi venea regulat fara dureri menstruale.Dar de cateva luni incoace am niste sangerari cu aproximativ 2 saptamani inainte de a-mi veni menstruatia.iar in timpul actului sexual si dupa sangeratia devine si mai abundenta.Am aceste sangerari deoarece trebuie sa fac o pauza cu anticonceptionalele sau aceste anticonceptionale imi fac rau si trebuie sa consult medicul?va rog frumos sa ma ajutati. multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sunt însărcinată?
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •