Pete roșii in gat, jena in gat

20-12-2018
vlaicualexandru
Nu este medic/terapeut
vlaicualexandru
Buna seara.
De vreo luna încoace ma confrunt cu niste simptome care ma deranjează destul de tare in fiecare zi, din punct de vedere psihic mai mult.

Am multe momente in care sunt răgușit, dar nu sunt imi permanenta..imi si revin din raguseala
Tusesc cu flegma care este transparentă, însă nu mereu elimina flegma
Mai stranut de 2-3 ori pe zi
Mentionez ca am avut o vreme, mai exact acum vreo 2 luni in care ma apucasem sa fumez 2-3 tigari pe zi, chiar și mai mult uneori, si problema e ca nu fumam un singur tip de țigări, le schimbam mereu (dunhill, marlboro, kent etc), si da, stiu ca nu sunt bune de nimic, chiar m-am si lasat de ele, însă vreau sa stiu daca este ceva grav pentru ca eu sunt foarte panicos de la o vreme cand vine vorba de dureri si chestii..
Mentionez ca am avut si nasul înfundat, mi se mai intampla si acum sa il am dar mai putin
Am fost la orl pentru ca am o ciuperca la ambele urechi si ma tratez in continuare cu betadina, clotrimazol și triderm. I-am cerut doamnei doctor sa ma consulte si in gat si mi-a spus doar ca e putin iritat si ca sa iau parasinus, decasept si asa mai departe
Mentionez ca ma confrunt si cu refluxul gastroesofagian si ma gandeam ca probabil de la acest reflux mi se trag toate simptomele astea..
Alte dureri care ma jenează ar fi sub mandibula exact in fata, sub barbă..asta nu stiu daca tine de gât sau de dinti, poate ar trebui sa ma duc si la un stomatolog
M-am uitat si in oglinda si am observat ca am cerul gurii mai albicios in unele parti, nu complet..iar limba incarcata(de la digestie, stiu asta)
Credeti ca o răceală poate sa dureze mai mult de o luna cu raguseala si toate cele? Mentionez ca lucrez si intr-un mediu unde este lume multa, la birou

Am atasat si o poza cu gâtul, sper sa fie suficient de clara pentru o intepretare: https://imgur.com/a/0BL2TN0

Sper sa nu par foarte nebun, insa am venit aici pentru ca deja a trecut o lună și ceva de cand am simptomele astea si tot am in mintea mea gandul ca poate mi s-a intamplat ceva grav din cauza țigărilor pe care le-am schimbat continuu..
1 comentarii
1
20-12-2018, ora 20:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si raguseala si flegmele au o singura cauza
refluxul gastro esofagain in somn..de la greselile in alimentatie
as mai scris pe forum
consult la gastrologie obligatoriu
schimbarea stilului alimentar obligatoriu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •