Nod in gat si iritatie

09-08-2020
Andreea Sauciuc
Nu este medic/terapeut
Andreea Sauciuc
Buna ziua. Din luna iunie, mai exact de cand au inceput sa infloreasca teii am inceput sa simt un nod in gat. Inainte cu o zi sa imi apara nodul in gat am simtit o durere in exteriorul gatului langa marul lui Adam. De la nod am trecut la irtitatie in gat si pe cerul gurii de la omulet pana in gat. Am fost la un control orl si mi s-a spus ca am gatul umpic iritat si mucoasa nazala ( am mucozitati intre nas si gat care nu pot sa le elimin nici cum). Medicul e familie imi tot spune ca este rinita si ca am si esofagita de reflux. Am luat omez, montelukast, claritine, si spray nazal. Nu mai am senzatia de iritatie dar inca mai resimt nodul in gat...senzatie ca as avea ceva sub limba, cica mi-ar fi inflamate glandele salivare, o amigdala mi-a spus medicul de familie ca este deformata...arata ca un 3 (intors) si mi se spune ca totul este de la rinita. Precizez ca sunt si fumatoare si faptul ca am simptomele de mai bine de 2 luni ma sperie foarte tare.
1 comentarii
1
09-08-2020, ora 13:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pe forum sunt multe postări.. Unde am explicat ca Gatul pana. Sus, pana în spatele nasului.. Face parte din tractul Digesiv
Are acelas nerv și sistem limfatic cu intestinele
DA.. UN reflux în somn.. Irita Faringele, amigdalele și cornetele nazale
Tratamentul corect la Gastro și ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •