Pastila uitata! (au trecut mai mult de 12 ore).

02-05-2010
fluturash22
Nu este medic/terapeut
fluturash22
Buna iau anticonceptionale logest de un an si 4 luni, nu am patit niciodata pana akum, dar in weekend-ul asta...cu 1 mai..am plecat de acasa si am revenit azi, 2 mai acasa...spre surprinderea mea, am constatat aseara k am uitat anticonceptionalele acasa. Am luat pastila azi pe la ora 4 dupa-masa si trebuia sa o iau aseara la 9. Vineri seara am avut contact sexual si am luat si pastila. Azi am luat-o pe la 4 pe cea uitata iar pe seara vreau sa o iau pe cea de azi la ora obisnuita, 9 seara. Exista vreun risc sa fiu insarcinata? Ce trebuie sa fac in acest caz? Avand in veder k au trecut mai mult de 12 ore? Va rog sa imi raspundeti!!! Sunt foarte stresata!!!Va multumesc anticipat!!
5 comentarii
0
02-05-2010, ora 17:52
fluturash22
Nu este medic/terapeut
fluturash22
Am uitat sa mentionez faptul k miercuri am inceput blisterul nou, dupa ce sambata am avut ciclul menstrual normal. Deci am uitat a patra pastila din noul blister. Ajutor..!!!:(
0
02-05-2010, ora 19:52
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sta linistita caci nu ai ramas insarcinata.ai procedat corect, in seara aceasta la ora 21 sa iei pilula obisnuita.
0
02-05-2010, ora 19:55
fluturash22
Nu este medic/terapeut
fluturash22
Va multumesc frumos...m-am mai linistit...pe prospect am citit k dak trece de 12 ore...si am si avut contact in zilele dinaintea zilei in care am uitat sa iau...atunci e mai mult ca sigur k e sarcina...desi..am mai auzit..k ramai mai greu dak iei anticonceptionale...dupa ce te lasi de ele...multumesc..O seara placuta!!
0
04-05-2010, ora 20:43
Annda
Nu este medic/terapeut
Annda
Buna!.iau diane 35 de ceva timp.luna aceasta trebuia sa incep de alaltaieri un nou blister dupa pauza de 7 zile...am uitat si am inceput de ieri cu pastila de luni. vreau sa stiu daca e posibil sa apara spottingul. ms
0
17-05-2010, ora 13:11
yoanaa
Nu este medic/terapeut
yoanaa
Buna ziua!!cred ca am nevoie de un sfat!!!am uitat o pilula, iau cerazete de 2 luni si alaptez!!am uitat-o luni, marti dimineata am avut contact, seara am luat pastila urmatoare, si astazi termin folia de 28, sa continui cu alta folie, sau sa opresc, poate fii o eventuala sarcina???astept raspuns urgent!!!VA ROG!!MULTUMESC!!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul