Panica in timpul sexului

07-10-2012
LumireL
Nu este medic/terapeut
LumireL
Buna ziua. Nu stiu daca am postat la sectiunea potrivita dar mi-as dori sa aflu cat mai multe raspunsuri cu privire la intrebarea mea si anume:
Vreau sa stiu daca mai existe persoane carora li s-a intamplat ca in timpul unui act sexual sa aiba un mic atac de panica, si daca da, cum s-a manifestat el?
Specific faptul ca mi-au amortit mainile si gura, m-a cuprins o teama inexplicabila iar aceasta senzatie am avut-o ptr max 10 minute. Nu stiu daca partenerul a sesizat insa ptr acele 10 minute am avut impresia ca nu eram eu, parca s-ar fi petrecut totul in afara mea, in afara fiintei mele. Va multumesc.
3 comentarii
0
09-10-2012, ora 05:47
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Se întâmplă să apară atacuri de panică în foarte multe contexte. Nu este atât de important dacă există sau nu alte persoane care se confruntă cu aşa ceva, ar fi mai bine să găsiţi cauza şi soluţiile, dacă acest lucru reprezintă un motiv de preocupare.
Personal vă recomand:
-comunicaţi mai mult cu partenerul
-nu realizaţi lucruri care produc un oarecare disconfort
-evaluaţi situaţiile realist chiar dacă apar anumite simptome deranjante (ce nu produc moartea).
-relaxaţi-vă în timpul actului sexual.

Numai bine
0
09-10-2012, ora 15:47
LumireL
Nu este medic/terapeut
LumireL
Multumesc ptr raspuns. Stiu ca nu este important daca alte persoane se confrunta cu asa ceva, m-am gandit sa intreb deoarece simptomele se pot confunda foarte usor, si poate fi vorba despre altceva decat despre atacuri de panica. Ok, pun totul pe seama faptului ca am fost prea emotionata si mi-a fost jena sa comunic mai mult cu noul meu partener.
0
09-10-2012, ora 23:20
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Dacă asta simţiti că este cauza, atunci felicitări pentru insight şi preveniţi pe viitr problema în acest fel.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: