Anxietate, atacuri de panica sau? | Forumul Medical ROmedic

Anxietate, atacuri de panica sau?

08-02-2015
Rares2131
Nu este medic/terapeut
Rares2131
Buna ziua. Am 16 ani si de la revelionul trecut tot stau cu griji. La revelion am fost la o cafenea cu un coleg de al meu si am baut o cafea si am fumat o tigara. Dupa circa jumatate de ora am plecat in drum spre casa sa ma schimb deoarece trebuia sa ma intalnesc cu mai multi colegi la cineva acasa. In taxi am inceput sa simt niste batai mai puternice, acestea fiind in zona gatului. Am ajuns acasa, i-am spus mamei mele si am plecat la spital. Acolo mi s-a spus ca e din cauza cafelei si tigarii. Aceste batai mi s-au terminat si m-au lasat sa plec. In jur de ora 2-3 noaptea am inceput iar sa simt aceste batai puternice si am plecat iar la spital. M-a internat si de atunci am avut anxietate, senzatia de batai puternice, ameteli, nod in gat, senzatie de sufocare, etc. Am facut 2 EKG si mi s-a spus ca nu am absolut nimic. Mi s-a pus ca diagnostic ca am atacuri de panica. Un timp nu am mai avut absolut nimic, insa la un moment dat am simtit o durere foarte puternica in zona pieptului. A doua zi am plecat la Bucuresti cu parintii si cu unchiul meu. Acolo mi s-au facut inca 2 EKG, o radiografie pulmonara, ecografie abdominala si o ecografie cardiaca si o endoscopie. Toate au iesit excelente. De cam 2 saptamani nu mai am anxietate insa simt dureri in partea stanga, am senzatii de sufocare si simt acele batai puternice in zona gatului in general cand stau in frig sau cand mananc ciocolata sau cand stau intr-un loc cu mult fum. Inca de la revelion stau cu grija si cu frica de a avea o boala, in special la inima.
18 comentarii
0
08-02-2015, ora 12:48
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
ce medicamente ai luat pentru atacurile de panica? ai primit si recomandarea pentru psihoterapie?
0
08-02-2015, ora 14:16
Rares2131
Nu este medic/terapeut
Rares2131
Am fost la un doctor psihiatru si mi-a prescris zoloft si anxiar la nevoie.
0
08-02-2015, ora 16:03
mariuca_
Nu este medic/terapeut
mariuca_
Nu sunt medic dar, din experienta mea, suna intr-adevar a atacuri de panica. Insa acesta este un diagnostic de excludere, ceea ce inseamna ca trebuie sa iti faci mai intai un control fizic foarte amanuntit.

Inteleg ca ai facut investigatii legate de inima si plamani si acolo totul este in regula insa cu siguranta mai sunt si alte afectiuni care pot determina astfel de simptome. Un medic competent ar trebui sa stie catre ce specialitati sa te indrume.

In mod normal un anxiolitic, cum este Anxiarul, ar trebui sa scada nu numai anxietatea dar si somatizarile, presupunand ca este vorba de asa ceva.

Dar, intreb si eu, tigara si cafea la 16 ani? Nici nu mi-ar fi trecut prin cap sa incerc asa ceva la varsta ta.
0
08-02-2015, ora 16:50
Rares2131
Nu este medic/terapeut
Rares2131
La orice medic m-as duce imi zice sa stau linistit ca nu am nimic grav. In spital la Focsani mi s-a zis sa ma duc la Bucuresti la analize doar pentru linistea mea dar mi-a zis ca e imposibil sa am ceva. In legatura cu tigarile am facut o greseala facand asta si nu mi-am dat seama iar nu acum nu fac altceva decat da beau apa.
0
08-02-2015, ora 19:22
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Nu ar strica poate sa urmezi si sesiuni de psihoterapie la Focsani. Te pot ajuta sa schimbi modul in care privesti aceste aspecte. Succes
0
09-02-2015, ora 10:47
Rares2131
Nu este medic/terapeut
Rares2131
Am uitat sa mentionez ca am inceput deja aceste sedinte. Oricum, multumesc mult.
0
09-02-2015, ora 19:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Batai mai puternice in zona gatului, ameteli, nod in gat, senzatie de sufocare, durere in zona pieptului, frica de a avea o boala (la inima), toate aceste sunt simptome ale unei boli care se numeste Anxietate cu atacuri de panica.

Pe langa psihoterapie, daca nu iti trece, ar trebui sa te vada si un psihiatru si sa iti dea niste medicamente pentru Anxietate. Trebuie sa iei minim 6 luni, dupa care, daca te simti bine, reduci medicatia pina la 0 dupa schema data de medicul psihiatru si se numeste ca ai remisie.
1
09-02-2015, ora 21:14
Rares2131
Nu este medic/terapeut
Rares2131
Pai am fost la un medic psihiatru si mi-a prescris zoloft si anxiar. Insa ataurile de panica am inteles ca apar brusc, la mine ba simt sufocare ba durere in piept, ba presiune in piept, ba bataile puternice in zona gatului dar aproape niciodata toate simptomele in acelasi timp. Anxietate imi dau seama ca am pentru ca, de cand cu asta caut pe internet despre o gramada de boli si vad simptomele, desi eu sunt constient ca nu pot avea o boala grava deoarece am facut cele mai importante investigatii.
0
09-02-2015, ora 22:27
mariuca_
Nu este medic/terapeut
mariuca_
Rares sa stii ca nu trebuie sa ai o multitudine de simptome in acelasi timp.

Atacurile de panica sunt o exacerbare a anxietatii (si implicit a somatizarilor) dar pot fi si de obicei chiar sunt precedate de o stare de anxietate pronuntata. Poate de aici senzatia ta ca nu apar dintr-odata.

De asemenea. simptomatologia poate sa difere de la o persoana la alta, din cate am remarcat fiecare se cam axeaza pe una-doua manifestari 'preferate'.

Stiu ca exista teama de o boala severa si imposibil de diagnosticat. Este ceva comun printre cei care sufera de atacuri de panica. La fel si vizitele dese la camera de garda precum si investigatiile costisitoare si repetate.

Eu insist totusi pe un control fizic amanuntit chiar si numai pentru linistea ta.
0
09-02-2015, ora 22:55
Rares2131
Nu este medic/terapeut
Rares2131
Ok, m-am mai linistit acum. Va multumesc. In legatura cu controlul, o sa incerc sa mai fac cateva.
0
10-02-2015, ora 09:50
mariuca_
Nu este medic/terapeut
mariuca_
Rares, am citit din nou prima ta postare si as spune ca doar primul episod a fost un atac de panica propriu zis.

Cred ca acum ai cea ce se cheama anxietate anticipatorie in sensul ca atepti ca acele manifestari paroxistice sa se repete. Voiam sa iti spun ca indiferent daca vei mai dezvolta sau nu un atac de panica, cele care vor urma nu vor mai avea intensitatea primului.

Cu siguranta anxietatea este prezenta la tine, in diferite grade, probabil permanent, chiar daca tu ai senzatia ca nu este asa si ca ai doar niste simptome fizice.

Vad ca ai facut destule investigatii, poate niste analize de sange ar mai fi necesare, eventual niste dozari ale functiei tiroide desi pare destul de evident ca anxietatea este cauza simptomatologiei tale.

Eu am avut primul atac de panica la 14 ani insa in acea perioada se stiau prea putine despre aceasta tulburare. Tu ai insa toate sansele sa depasesti cu bine si mult mai repede aceasta situatie.

Nu am intentionat sa te cert, este posibil ca acele substante sa fi fost trigerii dar cu siguranta nu cafeaua si tigara au fost cauzele acestui episod.

Ai incredere, o sa fie bine.
0
10-02-2015, ora 19:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Rares2131

Stii sa explici ce se strica in organism atunci cand ai anxietate si daca exista analize pentru anxietate ?
0
10-02-2015, ora 20:03
Rares2131
Nu este medic/terapeut
Rares2131
Clara, nu inteleg prea bine intrebarea dumneavoastra.
0
10-02-2015, ora 20:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Am intrebat daca stii sa ne povestesti despre Anxietate. Cu afectiunea asta te confrunti. De exemplu in diabet pancreasul nu mai secreta suficienta insulina.

Stii sa explici ce se intampla chimic in organism in cazul anxietatii ?

Trebuie sa stii si sa te informezi un pic despre boala ta ca sa intelegi in ce mod actioneaza medicamentele. Nu ?
0
10-02-2015, ora 20:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
http://forum.romedic.ro/prod/Biochimia_creierului_in_Anxietate_si_Depresie_089758.html
0
10-02-2015, ora 20:32
Rares2131
Nu este medic/terapeut
Rares2131
Sincer din acest punct de vedere nu stiu sa explic, insa o sa citesc postarea dumneavoastra despre anxietate.
0
11-02-2015, ora 21:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Citeste postarea si uita-te la filmuletele scurte americane 3 D de pe Youtube cu neurotransmitatorii. Da Search pe Youtube neurotransmitters si vezi animat cum se transmite impulsul nervos de la un neuron la altul in cazul persoanelor sanatoare si in cazul persoanelor cu depresie si anxietate.
0
30-09-2018, ora 23:21
Hans Castorp
Nu este medic/terapeut
Hans Castorp
Problema cu atacurile de panica e sa nu-ti mai fie frica de ele ca nu te omoara.Si eu am avut cateva acum vreo 7 ani, m-am informat, am aflat ce sunt si de atunci, hotomanele, n-au mai venit.Ele se hranesc cu frica voastra.Sunt ale d.racului de rele, zici ca mori, dar nu mori.In maximum 20 de minute trec, daca ramai calm.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul