nu am avut niciodata orgasm

13-03-2009
andreea_stahl
Nu este medic/terapeut
andreea_stahl
Sunt casatorita de mai bine de 10 ani, cu unicul barbat din viata mea si am si 2 copii superbi. Ma adora, este un barbat minunat, imi indeplineste toate dorintele insa desi in timpul actului sexual este foarte atent cu mine, nu am avut niciodata orgasm. I-am ascuns acest lucru, m-am gandit ca se va indeparta de mine, insa de la o vreme ma simt neimplinita si nefericita. Mai mult, am cunoscut un barbat care ma atrage sexual, nu am avut inca o relatie, dar simt ca nu pot sa-i rezist, desi stiu ca asta va distruge tot, familia, copiii si absolut tot ce-am realizat pana acum. Va rog sa ma ajutati, nu stiu ce sa fac. Multumesc
59 comentarii 12 Înainte ›
0
13-03-2009, ora 15:07
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga andreea, ce este mai importanta, familia sau orgasmul?
Eu zic ca copii acestia minunati merita sa aiba tatal lor cu ei si pe dvs de asemenea.
Trebuie sa ii rezistati acelui "macho"!
Eu asa zic, ca este un lucru secundar acest orgasm, uite, eu sunt virgina dar practic masturbarea si am avut multiple orgasmuri, nu este cine stie ce.
daca sotul va iubeste, copiii sunt buni, restul nu mai conteaza.
Nu vreau sa fiu dura, stiu ca noi toti oamenii avem tentatii si slabiciuni, este omeneste, dar cuminte ar fi sa vi-l scoateti din cap pe acel intrus.
succes!
0
13-03-2009, ora 18:19
andora
Nu este medic/terapeut
andora
ti-am lasat idul meu la mesaje private Daca vrei intra si vorbim...
oricum un lucru e sigur nu se poate nega la nesfarsit ceea ce suntem ceea ce ne dorim...E usor de spus renunta...e usor sa te simti vinovata.dar asta doar in aparenta.sper sa vorbim...
0
14-03-2009, ora 00:08
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
buna !
poate parea dur dar nu este corect ce faci.
Canalizeaza-ti energia in lucruri sanatoase in folosul familiei. Te joci cu focul si poti arde totul in jurul tau. Uitate in ochii copiilor tai, stai langa ei si vezi cat sunt de efericiti si cata incredere au in tine.Ce crezi ca vor gandi daca ar sti ca mama lor este pe cale sa le distruga fericirea, sa le rapeasca copilaria pentru o fantezie care este in mintea ei.
Spui ca-ti dai seama ca ai putea pierde totul dar de fapt si ceilalti membrii ai familiei pierd totul. Este alegerea ta sa pierzi - este si alegerea lor oare ? Pentru copii o asemenea experienta poate afecta tot echilibrul lor fragil si poate sa le marcheze viitorul.
Fii mai judecata, alunecarea este usoara mai greu este sa ne mentinem demnitatea. Starile astea de confuzie pot atrage energie negativa , . Cand te-ai casatorit ai facut o promisiune si un juramant iar cand ai hotarat sa ai copii te-ai legat definitiv cred de sotul tau... Nu sunt habotnica dar pot sa-ti spun sa fii atenta sa nu-l manii pe Dumnezeu cu asemenea prostii. S-ar putea sa-ti dea motive serioase de nefericire si diperare. La ora asta doar te alinti.

Statistic daca o sa citesti iti poti da seama ca de cele mai multe ori starea de atractie dispare dupa ce ajungi sa cunosti mai bine persoana.Totul pare interesant pentru ca are alt parfum decat atmosfera de acasa. Adu nota de romantism acasa si n-o mai cauta in alta parte.

Gandeste mai bine la ce vrei sa faci.Te rog nu mi-o lua in nume de rau , nu am vrut sa fiu rautacioasa ci doar realista.
0
14-03-2009, ora 09:24
andreea_stahl
Nu este medic/terapeut
andreea_stahl
pentru lemon

Nu esti dura, esti doar realista, asa cum as vrea si eu sa fiu. Dar nu pot. Am incercat de atatea ori, l-am respins, l-am rugat sa ma lase in pace sa-mi vad de viata mea, dar nu vrea, si cand il vad, cand ne intalnim, uit de tot, de mine, de copii, de tot ce am mai sfant pe lumea asta...Probabil ca asta sunt eu cu adevarat, o nenorocita, si nu mama sau sotie, asa cum ma cred cei din jurul meu.
0
15-03-2009, ora 23:52
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
Cred ca daca recunosti ca nu este bine deja esti pe calea cea buna. Si sentimentul de vinovatie poate ajuta.Cauta sa te tii la distanta de persoana in cauza. Daca este undeva pe la servici ar trebui sa-ti iei concediu... Nu stiu dar cred ca ar fi o cale sa-ti revii daca reusesti sa iei o pauza de el... Benefic este sa vorbesti cu un preot. Daca gaseti o persoana de incredere in acest sens ar fi o sansa sa te ajute. sigur, trebuie sa ai si tu deschidere.

O cale sa-ti revii ar fi si daca te gandesti constant ce ai simti daca sotul tau ar face un gest de acest gen. Ce s-ar alege de familie.Ce invinuiri i-ai aduce.

Te afli la o varsta la care nu-ti permiti asemenea fantezii. Esti matura, esti casatorita, ai obligatii. Daca cineva te incurajeaza pentru o eventuala aventura eu pot sa-ti amintesc ca trebuia sa o faci inainte de a fi casatorita. Esti mama si sotie si nu trebuie sa uiti asta.

Pot sa scriu multe pagini de genul acesta dar cred ca risc sa cad in derizoriu. Cauta pe cineva care sa te ajute sa iesi din starea asta vicioasa.

Nu stiu cum as putea sa te ajut. Mai scrie.
0
16-03-2009, ora 08:39
andora
Nu este medic/terapeut
andora
Da lemon...cam ai cazut.Ha...Ha...prea batrana la 30 de ani sa te gandesti la sex.Da simtete vinovata...simte-te ca naiba sa vezi ce bine ti-o fi.ca fericita familie vei avea daca tu te vei simti frustrata si neimplinita.Nu spun ca este corect, moral, sau oricum altucumva sa-ti inseli sotul.nu spun ca familia nu este mereu pe primul plan.dar cu ce ajuta asta daca tu ce femeie dispari din peisaj?Barbatii inseala ca e firesc, ca e barbat...ca are nevoie.dar oare inseala nu femeile care sunt prea batrane sa se gandeasca la sex?Care sunt prea batrane sa aiba fantezii, care sunt doar sotii si mame?E usor sa acuzi, e usor sa ai principii, e usor chiar sa le urmezi, dar ceea ce eu nu cred ca mai este asa usor este sa-ti impui sa gandesti si sa simti anumite lucruri...
Acum revenind la concret, nici eu nu cred ca este cea mai buna solutie o relatie cu cineva care nu are aceleasi valori...care te-ar putea vrea cu totul...Viata nu e alba sau neagra...e gri...
0
16-03-2009, ora 20:37
ry
Nu este medic/terapeut
ry
Lemon cum poti afirma ca se afla la o varsta la care nu-si permite fantezii? Vorbesti de lucruri sanatoase in folosul familiei dar probabil uiti ca siguranta sexuala asa cum a scris si andora poate afecta toate celelalte aspecte ale cuplului! Undeva am citit urmatoarele randuri: "cat ar sta un barbat cu o femeie care nu-i poate oferi un orgasm?o noapte!"(ca tot vorbim de principii, corectitudine, moralitate)
Anorgasmia e o problema de sanatate de natura fizica sau psihica sau ambii factori (ca sa nu amintesc ca poate duce la alte afectiuni, un exemplu ar fi mastoza chistica) iar tu o trimiti la preot!!!!SEXUL INSEAMNA SANATATE!
Draga Andreea nimeni de aici nu te poate ajuta( nici eu, nici andora nici preotul recomandat de lemon sau cei ce vor continua sa posteze) mai mult decat siceritatea fata de sotul tau(mi se pare gresit sa ii ascunzi ca nu ai orgasm, mai ales ca il descrii ca pe un barbat minunat care te intelege si e atent la nevoile tale) si un consilier sexolog/psiholog.asta ar fi un prim pas pentru a afla cauza si solutiile pentru problema ta!
0
16-03-2009, ora 22:45
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Bine v-am gasit fetele
Cam complicata chestia asta cu orgasmul...Andreea, din cele relatate de tine, eu am inteles ca sotul tau nu te atrage sexual si cred ca asta este motivul pt care nu ai reusit in atatia ani sa ajungi la orgasm!Parerea mea este sa vb deschis cu sotul tau, sa ii spui ceea ce vrei, ceea ce iti doresti si sa experimentati impreuna diferite lucruri!Multe femei ajung la orgasm in urma stimularii clitoridiene, altele ajung la orgasm in anumite pozitii (cazul meu!) andora stie ca tocmai i-am spus azi pe mess ;)))))))))) Viata sexuala este destul de importanta in viata de cuplu, dar din punctul meu de vedere(fiind adepta fidelitatii), nu face un pas gresit, care ar putea sa te coste mult!!Sa stii ca exista riscul sa nu ai orgasm nici cu tipul respectiv care te atrage dpdv sexual!!Aparentele inseala de foarte multe ori!
Sotul meu de exemplu cunoaste foarte bine pozitiile preferate de mine si crede-ma ca ajung la orgasm aproape de fiecare data, atentie, aproape, nu mereu!!Ca sa ajungi la orgasm, trebuie sa ai o atmosfera placuta, relaxanta, parfumata, lumanari, sampanie, ciocolata, frisca etc, trebuie sa aveti un preludiu in primul rand.Eu iti dau urmatorul sfat:la fiecare sfarsit de saptamana, du-ti copiii la mama ta si creeaza aceasta atmosfera pt tine si sotul tau si cred ca vei avea un rezultat pe masura, bineinteles si sotul trebuie sa aiba o contributie, ca daca faci totul singura, nu ai facut nicio treaba!
Am mai gasit ceva interesant pe net si am sa postez si aici, pt ca te va ajuta cu siguranta! ;D
"Ce fel de definitie sa dam orgasmului??... o stare de contopire cu universul?... moment de deplina fericire?... clipa in care organismul tau traieste cel mai intens?... clipa in care uiti de toate?...sau clipa care te face sa refuzi clipa de realitate de dupa?...omagiul suprem adus partenerului tau sexual?...
Multe definitiise pot strecura aici fara a schimba sensul problemei. Poetii o stiu spune mai literar, medicii vorbesc despre descarcari hormonale, tinerii nu stiu unde sa localizeze momentul, adultii in varsta sunt surprinsi de noile trairi tocmai atunci cand credeau ca au trait tot...
Apare o singura problema: toti am auzit despre orgasm dar cati dintre noi am si facut cunostiinta cu el?


Exista anumite pozitii care faciliteaza orgasmul?

Nu exista nici pozitie ideala, nici reteta miraculoasa. Se stie numai ca atunci cand femeia controleaza miscarea, ea ajunge mai usor la orgasm, indiferent daca este intinsa pe spate sau se afla deasupra partenerului. Cu conditia ca ea sa se simta in largul sau cu el. Aceasta relaxare vine cu experienta si cu timpul, ceea ce explica faptul ca numeroase femei nu au primul orgasm decat dupa 30 de ani. O femeie stapana pe sine, care isi cunoaste bine corpul, reactiile, gusturile (in special gratie masturbarii), alege in mod natural pozitiile care ii vor provoca mai multa placere, care in general nu sunt mai multe de doua sau trei.

Este normal sa nu ai orgasm la fiecare raport?

Din fericire, in cazul sexului nu exista normalitate. Totusi, numeroase femei nu ajung in mod sistematic la orgasm si nu se simt nici frustrate, nici nesatisfacute daca in pofida acestui fapt relatia lor sexuala le provoaca placere.

Este adevarat ca orgasmele pot fi inmultite?

Femeile nu sunt egale in privinta placerii, iar cele care au orgasme multiple reprezinta 5 la 10% din populatia feminina. Aceasta predispozitie este in acelasi timp un avantaj si un inconvenient. Avantaj, deoarece placerea este totdeauna la datorie. Inconvenient pentru cele care au nevoie de doua sau trei orgasme pentru a fi multumite. Intr-adevar, ele se expun la frustrare daca partenerul nu le poate oferi.
Orgasmul favorizeaza fecundarea?

In general nu, cu exceptia femeilor care au orgasme uterine. Contractiile uterului ar putea facilita patrunderea spermatozoizilor. Dar sunt numeroase si femeile care au avut copii fara a fi cunoscut orgasmul.

Se poate avea orgasm veritabil prin masturbare?

Da. Diferenta dintre orgasmul trait singura si cel pe care femeia il atinge facand dragoste cu un partener nu se situeaza pe planul intensitatii fizice, ci pe cel al impartasirii emotiilor. Iata cauza pentru care unele femei fac referire la orgasme "mai puternice" cu consortul lor.

Se poate obtine orgasmul prin sodomie?

Este posibil. Se presupune ca orgasmul este obtinut in acest caz datorita faptului ca penisul stimuleaza o zona a vaginului (prin peretele rectal) si excita in special punctul G (punct sensibil situat la 3-5 cm adancime pe fata anterioara a vaginului). Aceasta juisare se explica si prin excitatia cerebrala pe care o provoaca si, eventual, prin mangaierile si masturbarea cu care poate fi asociata.

Atingerea simultana a orgasmului este cheia celui de-al saptelea cer?

Orgasmul simultan nu se comanda. In dorinta de a-l atinge cu orice pret, se risca obtinerea efectului invers. In general, cu cat cuplurile se cunosc mai bine, cu atat ele se armonizeaza mai bine. Reglandu-si putin cate putin ritmul, ele pot sa-l obtina, cu conditia de a nu face din aceasta o fixatie.

Care este diferenta intre placere si orgasm?

Definitia orgasmului raspunde la o chestiune simpla: "raportul sexual provoaca o senzatie de usurare, ca incetarea unei stari de tensiune?" Chiar daca aceasta senzatie este strict locala si de intensitate slaba, este un orgasm. Daca raspunsul este negativ, atunci este vorba de placere. Placerea este senzatia de bine care dureaza in timp si ar putea dura mai mult si mai mult, fara a aduce totusi o usurare.
Si pentru ca tot vorbim de orgasm... iata cateva chestii si despre PUNCTUL G ! biggrin.gif

Spre deosebire de barbati, femeile pot ajunge la orgasm in mai multe moduri, prin stimularea clitorisului, a vaginului sau a punctului G. Partenera dumneavoastra poate ca a atins deja orgasmul prin stimularea clitorisului sau penetrare vaginala, dar poate ca mai exista un punct pe care inca nu l-ati gasit si anume punctul G.

Foarte multi nu stiu de existenta acestuia. Punctul G este un tesut nervos ce seamana cu un bob de fasole aflat la aproximativ jumatatea distantei dintre partea posterioara a osului pubian si partea superioara a cervixului. El reprezinta cea mai excitabila zona a corpului feminin. Dimensiunea si locul unde se afla punctul G pot diferi de la femeie la femeie, dar de obicei este de dimensiunea unei monede de 500 de lei si se afla la 6-7 cm in interiorul vaginului exact in spatele osului pubian. Prin stimularea acestui punct iti poti ajuta partenera sa experimenteze noi senzatii si poate un nou tip de orgasm.

Punctul G nu poate fi localizat usor, unele femei il gasesc greu iar unele chiar nu cred in existenta acestuia. Iata o metoda usoara de a-l localiza: Pentru a explora aceasta zona, femeia trebuie sa stea intinsa, cu genunchii indoiti si mainile intinse pe pat, cu o perna asezata sub fese. Introduceti degetele, care in prealabil au fost lubrifiate, in vagin aproximativ 5 cm si apasa cu unul sau doua degete peretele de sus al vaginului catre osul pubian. Deoarece punctul G este acoperit de un tesut si se afla adanc in peretele vaginal va trebuie ca apasarea sa fie mai ferma. Daca stimularea se produce corect, acesta se va umfla.

Misca-ti degetele dintr-o parte in alta si roaga-ti partenera sa-ti spuna daca atingi locul potrivit pentru ca va stii cu siguranta daca o faci. Cand gasesti locul potrivit, continua stimularea si o sa observi ca devine tare si se umfla. Dupa ce ai gasit punctul G stand in genunchi intre picioarele ei, poti sa continui prin a-i stimula clitorisul cu degetul mare de la cealalta mana.

Partenera poate avea astfel orgasm sau poti continua in alta pozitie. Daca partenera se intoarce pe spate, ii puteti stimula punctul G mai usor asezandu-va intre picioarele ei. Introduceti-va doua degete si masati partea de jos a intrarii vaginale, apasand spre "in sus" cu varful degetelor pana cand ajungeti la punctul G. Miscati-va degetele dinspre spate spre fata si dintr-o parte in alta. Ii puteti oferi o placere imensa lingandu-i clitorisul si masandu-i punctul G in acelasi timp.

O alta metoda este ca partenera sa stea lungita pe burta cu picioarele departate si coapsele un pic ridicate. Introduceti-va degetele, tinandu-va palma in jos, si explorati peretele dinspre fata vaginului. Spuneti-i partenerei sa-si miste pelvisul astfel incat acesta sa atinga degetele dumneavoastra.

Cand simti ca partenera a devenit foarte excitata, strecurati-va mana pe sub abdomenul ei si apasati-i usor zona in care se afla parul pubian. Multe femei agreaza pozitia "pe la spate" in timpul actului sexual pentru ca astfel este stimulat cel mai bine punctul G. Aceasta se intampla deoarece penisul are un mai bun acces la peretele din fata al vaginului unde se afla punctul G.

Multe femei au nevoie de o apasare ferma pe peretele vaginal frontal, un ritm alert si multa frecare pentru a avea un orgasm G si unele simt nevoia sa urineze la inceputul stimularii punctului G. Ar fi indicat ca partenera sa urineze inainte de a incepe o stimulare a acestui punct al placerii. Este posibil ca prin stimularea acestui punct, partenera sa ejaculeze o cantitate mica de lichid alb sau incolor cand ajunge la orgasm.
Originally posted by Dr. Zodrak "


Sa ne dai de veste!!

ando si ry va pup dragutelor!!

Numai bine
0
16-03-2009, ora 23:09
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
cred ca sunteti cam departe de subiect. Placerea sexuala este una iar siguranta familiei este alta. N-am sa cad in capcana sa discut despre persoana mea. Este ideal si sanatos sa avem o viata de cuplu implinita sexual si spiritual si este de dorit acest lucru. Eu catre acest aspect incerc sa o sfatuiesc pe andreea _stahl . N-am scris ca nu trebuie sa simtim placerea ci ca trebuie s-o gasim in propria curte.

Este foarte gresit sa ne cladim fericirea pe distrugerea celor din jurul nostru. Cand distrugerea se indreapta catre proprii copii inseamna ca nu mai avem nici o valoare morala . Si mai grav este cand avem acasa totul ... Nu stiu cine o poate sfatui pe andreea_stahl sa-si tradeze familia de dragul unui orgasm...se poate obtine si altfel...

Nu stiu ce varste aveti sau daca va-ti construit o familie. Undeva tot pe acest forum sunt "n" femei care incearca sa-si salveze familiile puse in pericol de infidelitatile sotilor. Viata este complicata iar sexul are un rol dar nu primordial dupa ce procreezi... Trebuie sa va maturizati.
0
16-03-2009, ora 23:14
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
pentru a nu apare confuzii raspunsul de mai sus este pentru andora si ry

numai bine
0
16-03-2009, ora 23:19
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
lemon, eu am 30 de ani, sunt casatorita de 12 ani si am o fetita de 4 ani si 9 luni!Asa cum spuneam mai sus, sunt adepta fidelitatii ;) Eu nu am sfatuit-o pe Andreea sa isi insele sotul!!Departe de mine acest gand!!Dar poate sa incerce impreuna cu sotul ei sa isi rezolve aceasta...problema!Din punctul meu de vedere, o problema are cel putin 2 rezolvari!!
Andreea, vreau sa te intreb cati ani ai?Pt ca unele studii au aratat ca, femeia in jurul varstei de 30 de ani, incepe sa guste cu adevarat din placerile artei sexuale, sa ajunga la orgasme, chiar multiple ;P
0
16-03-2009, ora 23:47
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
buna jaquelinne !

Ce ai scris tu o poate ajuta mult pe andreea _stahl.
Mesajul mea (cam virulent - scuze ) se adresa fetelor dinaintea ta : andora si ry. Probabil ca din ce am postat apar cam "expirata ". Nu ma deranjaza.
Important ce intelege andreea din tot ce se scrie... Chiar are nevoie de ajutor, dar cred, cumva mai omogen...

Andreea de asteptam !
Va pup
0
17-03-2009, ora 00:04
andora
Nu este medic/terapeut
andora
Da sigur...plin de buni samariteni pe aici.
si mai ales de idealisme...incorsetate in ce?
E usor a arunca cu piatra in cei care cauta ajutorul...crezandu-ne superioare.vai ce bine imi merge..relatia perfecta.Nu ma deranjeaza opiniile chiar daca sunt contrar a ceea ce cred eu.Nu am spus vreodata ca e bine sa fi infidel...ca vreodata copii nu ar trebui sa fie pe primul plan...dar scuza-ma acum daca mintea mea de fata fluturastica nu vede ce legatura o au copii in orgasmul mamai lor...
Te-as intreba si eu ceva Lemon ai copii? de ce crezi ca ar trebui bagati mereu in fata ca un scut al neputintei parintilor...?De ce ar trebui sa se simta ca o nenorocita pentru simplu fapt ca nu gaseste implinirea ca femeie?Postai mai sus ca vinovatia e un pas inainte, un lucru bun?Cu ce te poate ajuta un lucru daca il negi?Da ideal ar fi sa fie in siguranta si comfortul caminului conjugal...si asta nu cred ca o poate contesta cineva...dar ce te faci cand chiar nu merge?Nu spun ca ar fi vina lui sau a ei..ci pur si simplu nu merge...Da sunt n femei care incearca sa-si salveze casniciile din infidelitatea sotului...Ma intreb eu acum cele cu care inseala nu sunt tot femei?
0
17-03-2009, ora 00:20
ry
Nu este medic/terapeut
ry
Lemon unde ai vazut ca am sfatuit-o sa isi insele sotul? Si daca i-am zis sa fie sincera fata de sotul ei si am fost de parere ca un specialist o poate ajuta inseamna ca e cazul sa ma maturizez? ..Preotul nu-i va acorda ajutorul "cumva mai omogen" legat de tulburarea sexuala de care sufera cum nici eu si nici tu nu i-l putem da..ci doar un sexolog/psiholog..A te simti implinita spiritual nu are nici o legatura cu anorgasmia
0
17-03-2009, ora 00:25
ry
Nu este medic/terapeut
ry
Oooo Ando sunt tare curioasa ce raspuns vei primi:)
ciao jaque :)
0
17-03-2009, ora 09:13
andreea_stahl
Nu este medic/terapeut
andreea_stahl
Multumesc mult pentru raspunsuri, indiferent de natura lor. Din pacate, teorie stiu si eu si am incercat s-o aplic in practica, dar n-a mers. Eu nu am mai fost cu alti barbati si, cand m-am casatorit am crezut ca lipsa atractiei sexuale este un lucru minor, care nu poate umbri o relatie minunata, asa cum consideram eu ca am cu sotul meu. Si asa este, din toate celelalte puncte de vedere merge minunat. Dar aici ceva nu merge, din partea mea, desi am incercat, tot ce am citit prin carti si reviste. Iar ca sa vorbesc cu el, este exclus, ce sa-i spun, ca l-am mintit atat timp? Si este si foarte orgolios si nu ar intelege. Da, si eu m-am gandit ca este posibil sa nu mearga nici cu celalalt. Dar numai cand vorbesc cu el la telefon, cat am fost impreuna, cateva ore, am simtit ce nu am simtit in toata viata mea. Si, pentru prima oara, ca tot vorbim de fantezii sexuale, am avut orgasm, doar facand sex prin telefon. Stiu ca socheaza ceea ce spun, nici mie nu-mi vine sa cred ca am facut asa ceva. Cateodata simt ca undeva in mine sunt doua persoane diferite. Sau poate asa sunt eu, si cum am trait pana acum nu a fost decat un rol. Dar nu mi-as face niciodata copiii sa sufere, si fiindca pentru ei as face orice, ma las pe mine deoparte. Asa ca nu-mi ramane decat sa-mi joc rolul in continuare.
0
17-03-2009, ora 09:38
andora
Nu este medic/terapeut
andora
Sa ne socheze ? de ce ar faceo..poate sunt din cele care se ascund sub false pudori ca si sub poala popii(asta e pentru voi fetelor) dar majoritatea femeilor mature ar trebui sa spuna.sunt om si nimic din ce e omenesc nu-mi este strain.asa ca in lumea internetului si a camerei web..telefonului ai ramane surprinsa sa sti cate relatii de acest fel pot avea loc.Acum n-o sa stau sa analizez cauzele care ar fi multe...
Asa ca eu cred ca in fiecare dinre noi sunt mai multe persoane diferite..iar daca sti sa te ti in frau pe fiecare dintre ele nu vad de ce ar fi o problema...
Poate o sa-mi atrag iar comentarii dar cred ca tot ce eista intre doi oameni atata timp cat nu-i afecteaza pe altii si e liber consimtit de ambele persoane este permis
Iar daca nu suntem dispusi toti sau nu ni se potrivesc oarecare lucruri..e numai treaba noasta...in concluzie nu stiu cat te-am ajutat cu polemica noasta..dar sper ca am facut un singur lucru macar.ti-am aratat ca ne este nimic nefiresc in dorintele tale.ca esti om.
0
17-03-2009, ora 22:32
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
nu stiu de ce nu reusiti sa va postati propriile pareri fara a va lega de cele adresate de alte persoane...

Ca sa va lamuresc mai bine am sa precizez ca n-am nimic cu sexul, am cu infidelitatea atunci cand ai niste angajamente cat se poate de serioase.In acest sens am si sfatuit-o pe Andreea...

Cred ca toata emanciparea sexuala a avut drept scop ca noi oamenii, sa putem experimenta tot ce ne trece prin cap pana la momemtul cand ne asumam o casatorie. Dupa ce am facut pasul cred ca trebuie sa ne multumim cu ce avem acasa. Daca-ti cumperi un Opel nu cred ca poti lua WV vecinului pentru ca vrei sa vezi cum este...un astfel de gest se sanctioneaza...

Ar fi multe de spus dar mi-am pierdut interesul si sigur ar deveni plictisitor si pentru voi.

O relatie cat mai implinita sentimental si sexual pentru toate fetele ! Va pup !
0
18-03-2009, ora 10:46
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Ca tot este un subiect interesant am hotarat sa ma bag si eu in seama cu un sfat.Urasc infidelitatea dar urasc la fel de mult faptul ca unele femei se simt neimplinite sexual.Pot sa-ti confirm un singur lucru, fata de celalalt barbat te simti atrasa acum pt ca este ceva nou, ceva.altfel dar dupa ce te vei obisnui cu el o sa vezi ca nu mai simti la fel.Stiu eu ce spun.Se poate sa nu ai niciodata orgasm cu sotul tau, mai sunt cazuri in care partenerii chiar nu se potrivesc orice ar face.E grea situatia ta dar ai de ales intre 2 lucruri importante si sper ca vei lua decizia cea mai buna.
va poop fetele
0
18-03-2009, ora 11:04
andora
Nu este medic/terapeut
andora
Da Are pana la urma ai dreptate.si eu cred ca asa este pana la urma trebuie puse in balanta multe lucruri si vazut care cantareaste cel mai greu.Nu putem ignora ca suntem sotii si mama dar nici la nesfarsit faptul ca suntem femei.Ideal ar fi sa poti sa impaci si capra si varza pana la urma si daca asta nu se poate..trebuie sa te impaci pe tine si ceea ce conteaza in viata ta in care eu cred ca loc primordial il ocupa copii care la randul lor au un tata.Asta este viata si daca nu ar fi asa probabil ca am cauta altceva ca asa suntem intr-o continua cautare si descoperire..Cat despre suferinta oricum am luao tot se produce pana la urma si un pic de egoism chiar este necesar uneori si eu stiu ce spun..Altfel am deveni nuli ca oameni, ca femei mai ales ca noi suntem predispuse spre acest lucru.Solutii? Nu prea sunt adica nu din alea care rezolva problema poate doar mici compromisuri care se pot face din cand in cand...Cate si in ce mod doar fiecare dintre noi in parte poate hotara
0
18-03-2009, ora 14:39
andreea_stahl
Nu este medic/terapeut
andreea_stahl
Referitor la ce a spus lemon, " toata emanciparea sexuala a avut drept scop ca noi oamenii, sa putem experimenta tot ce ne trece prin cap pana la momemtul cand ne asumam o casatorie ", perfect de acord, dar ce sa fac daca eu am fost "cuminte" pana m-am maritat? Atunci nu am anticipat ca se va intampla asa ceva, nu am crezut ca lucrurile astea pot avea asa mare importanta. Am incercat si incerc in permanenta sa ma impac cu mine insami, am cladit o casa, o familie, o cariera de succes. Dar undeva in adancul sufletului meu, simt ca imi lipseste ceva, nu e neaparat vorba de orgasm, ci de pasiune si fiorul dragostei, pe care le-am intalnit doar in carti si in filme. Poate pana la urma trebuie sa accept ideea ca in viata nu poti avea tot ceea ce-ti doresti. O sa incerc sa discut cu un psihoterapeut, poate imi puteti recomanda pe cineva. Dar nu cred ca asta este solutia, pur si simplu, ceva nu merge. Intrebarea este cat voi reusi sa ma prefac ca nu este asa si daca oare la un moment dat toata frustrarea acumulata nu se va rasfrange negativ asupra celor pe care am incercat sa-i protejez.
0
18-03-2009, ora 15:16
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Ba da, cu siguranta se va rasfrange.Daca simti ca vrei sa afli un raspuns atunci risca, incearca macar odata sa traiesti acel fior al pasiunii.Altfel vei ramane toata viata cu aceste semne de intrebare si cu nenumarate regrete.Atunci o sa poti face diferenta si o sa intelegi daca mai importanta este starea aceea de bine sau stabilitatea pe care ti-o ofera familia ta.Dar ai mare grija ca aceasta experienta sa nu devina o obisnuinta ci doar o satisfacere a curiozitatii, sa se intample doar o singura data.
0
18-03-2009, ora 15:57
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Ia uite ce de activitate la fete ;))))))))) Bun asa, poate in felul asta se gasesc solutii ;))))
Sunt si eu de acord cu ceea ce a spus are!Intotdeauna "celalalt" este precum fructul oprit si din cauza asta sentimentele sunt de alta natura, dar cand va interveni obisnuinta, nu va mai fi la fel!
Andreea faci o greseala ca nu vorbesti deschis cu sotul tau!Oricat de orgolios ar fi, daca te iubeste, va intelege si va incerca sa iti ofere si aceasta lipsa din viata ta!Dar sincer, eu cred ca tu nu mai esti atrasa de el in niciun fel...si in cazul asta nu stiu ce as mai putea sa spun...Daca ai avut orgasm la telefon, inseamna ca intr-adevar nu esti satisfacuta dpdv sexual de sotul tau, deci la el e problema!Dar daca nu vb cu el nu ai sa rezolvi nimic si poate ca va veni o zi cand iti vei spune:mai bine o faceam!
ando are dreptate cand spune ca "sunt om si nimic din ce e omenesc nu-mi este strain"!
Andreea, nu mi-ai spus cati ani!
Va pup fetele
0
18-03-2009, ora 16:59
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Mda Jaqui ne-am implicat toate in povestea Andreei.Te pup si ma bucur ca ai aparut in sfarsit.Sa sti ca daca nu se simte deloc atrasa de sot, orice ar face acesta tot nu o sa-i poata produce orgasm.Cateodata trupurile si simturile a doi oameni chiar nu se potrivesc.Sincer, dupa atatia ani nici eu nu as avea curaj sa-i destainui un asa secret sotului.Iti trebuie mult curaj si multa intelepciune din partea celuilalt.Dar poate sa spuna si chiar sa-i arate ca nu mai poate sa aiba orgasm (de acum inainte).Scuze ca iti sugerez sa minti dar daca nu ai curaj sa-i spui adevarul fa-o macar pe jumatate si incearca sa discuti cu el daca nu, satisfati curiozitatea.
va pup
0
18-03-2009, ora 17:48
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Da are, asa este cum spui!Si eu sunt de aceeasi parere cu tine, daca nu ii poate spune tot adevarul, macar sa ii spuna ca abia acum s-a intamplat, numai ca, parca vad ca are o reactie urata el, datorita faptului ca o sa aiba impresia ca si-a gasit ea pe cineva si asta ar fi motivul...Este bine sa mearga asa cum a spus ea si la un psihoterapeut, doar ca bine ar fi fost sa mearga impreuna cu sotul ei!
Are, marti imi vine sotul ;))))))))))))))))))))))))) Yupiiiiiiiiiiii
Pupic
0
18-03-2009, ora 20:19
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Yuppppiiiii ma bucur mult pt tine.Doamne ajuta ca se intoarce, sa recuperati toooot :)))))si sa nu-l mai lasi sa plece singur.Apropo tu te-ai hotarat ce o sa faci?cu plecarea?
pupicei
0
18-03-2009, ora 20:33
andreea_stahl
Nu este medic/terapeut
andreea_stahl
Am 34 de ani, jaqueline. Si ai avut dreptate, am incercat sa-i spun ca am o problema, ca el n-are nici o vina, dar a reactionat foarte urat, m-a acuzat ca am pe cineva. Si de atunci ma suspecteaza tot timpul si imi controleaza fiecare miscare. Sa-i spun ca l-am mintit atata timp este exclus, chiar ca nu ar mai crede absolut nimic din ceea ce ii voi spune. Probabil are dreptate arena, nu ma mai simt atrasa de el sexual absolut deloc. Culmea e ca in afara de asta ma simt foarte bine cu el, tin foarte mult la el si nu as vrea sa-l fac sa sufere. Si cei care ne stiu, tot timpul imi spun ce familie fericita suntem...
0
18-03-2009, ora 20:36
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Cred ca iubirea voastra a devenit o obisnuinta, o liniste calda care iti umple sufletul dar vreau sa te intreb daca la inceput era altfel?Nu confunda iubirea, poate avea 2 laturi una frateasca si una zbuciumata.Tu pe care o traiesti?
0
18-03-2009, ora 20:58
andreea_stahl
Nu este medic/terapeut
andreea_stahl
Arena, e clar ca ce simt eu pt sotul meu este o dragoste frateasca. Nici la inceput nu a fost altfel, ma simteam bine cu el dar sexual niciodata nu a fost o pasiune nebuna, cel putin din partea mea. El imi spune mereu ca e innebunit dupa mine, chiar si dupa atata timp.
Ar trebui sa fiu sincera, macar cu voi, daca in viata reala nu am curajul. In jur de 4-5 ani, nu-mi amintesc exact varsta, cineva, o ruda foarte apropiata, m-a abuzat sexual. Nu a fost un contact in adevaratul sens al cuvantului, imi spunea sa ma dezbrac si sa-l las sa ma atinga. S-a intamplat de mai multe ori, nu mai stiu exact, probabil 1 an, doi. Imi zicea sa nu spun la nimeni, ca e un lucru foarte urat. Mi-a fost frica si rusine sa spun cuiva. Si n-am spus niciodata, nimanui, in afara de voi acum. Dar nu voi avea curajul sa repet ceea ce am scris aici in fata nimanui, chiar si a unui psiholog, nu as avea curajul sa ma uit in ochii unui om si sa-i spun ce s-a intamplat. Aici e simplu, nimeni nu ma cunoaste.
0
18-03-2009, ora 21:31
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
are, daca tu te bucuri, iti dai seama cum sunt eu!!Da m-am hotarat si inca ferm ;)) Plec cu el!!Acum parca abia astept sa plec din tara asta!!Nu mai suport nimic!!M-am saturat in primul rand de medicii astia(unii dintre ei), care nici bine nu intri pe usa ca se si uita in mana ta dupa pliculete cu bani!!Apoi violenta este iar un lucru care ma face sa ma indepartez foarte mult de tara, pt ca am o fetita si nu stiu de ce as fi in stare, daca s-ar atinge cineva de ea, sa abuzeze!!Cred ca il mananc la propriu!!Acolo nu este asa ceva, acolo femeia este respectata pe strada, acolo se plateste cu moartea pt violuri si contrabanda de droguri!!Nu spun ca acolo nu sunt si lucruri rele, ca deh, orice padure are si uscaturi, dar nu sunt atat de multe ca la noi!!O parte din mine o sa ramana mereu aici, dar plec pt binele familiei mele, care este mult mai importanta decat orice pe lumea asta!!Nu vreau ca fetita mea sa asiste la atatea nenorociri!!Dar nu o sa va uit, stati linistite!!Am internet si acolo, o sa vorbim, nu stiu daca atat de des, dar o sa vorbim ;))) Nu imi uit prietenii dragi niciodata!!!
Andreea, s-ar putea sa fie de vina si treaba cu abuzul!!Faci foarte rau ca nu discuti nici macar cu un psiholog!!
Multi inainte Andreea!!Este bine daca ti-ai lua inima in dinti si sa incerci sa vb cu un specialist!!Nu musca sa stii!!Ei sunt acolo pt a ajuta oamenii, nu pt a-i judeca!!Acum noi tot dam sfaturi, care cum am proceda, dar ne este foarte usor, pt ca nu suntem implicate direct!!Eu sper sa iti gasesti puterea pt a infrunta orice!!

Va pup pe toate
Adaugă un comentariu / răspuns
59 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Absența plăcerii în timpul actului sexual
  • Tipuri de orgasme
  • Decalaje în orgasm pe parcursul vieții: explorarea impactului vârstei asupra ratelor de orgasm
  •