mi s-a pus dg de schizofrenie afectiva

30-06-2009
thasha
Nu este medic/terapeut
thasha
Vreau sa stiu daca simptome asemanatoare acestei bol halucinatii idei suicidare etc i pot aparea in urma ingestiei unor medicamente de tipul celor anestezice sau droguri diverse.
8 comentarii
0
01-07-2009, ora 10:27
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Vad ca nu ti-a raspuns nimeni. Eu cred ca da, mai ales de la droguri.
0
01-07-2009, ora 11:00
thasha
Nu este medic/terapeut
thasha
Eu am fost acum 5 ani pe strada 14 zile pierdusem trenul spre casa si am ramas o noapte in gara de nord si am ramas si fara bani, apoi m-am simtit f rau si imi amintesc ca diversi indivizi imi aduceau cafea sau mancare si eu cred ca imi pusesera droguri in acestea ca mi se intetosa privirea dupa ce le ingeram apoi am revenit singura acasa.imi amintesc fiecare zi din cele petrecute pe strada dar eu cred ca diagnosticul meu este unul exagerat intrucat nici inainte nici dupa acest episod nu am mai simtit starea de rau fizic si psihic de atunci.am vrut sa ma sinucid intrucat aveam convingerea ca nu mai am nici casa nici familie, dar nu am reusit, din fericire.
0
01-07-2009, ora 11:28
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Este bine ca te simti acum bine. Nici nu conteaza prea mult ce diagnostic ai, important este sa te simti bine. Lasa diagnosticele pe seama medicilor si bucura-te de viata. Bine ca nu ai reusit sa te sinucizi, viata este frumoasa si oricum este singura pe care o avem si sa nu te mai gandesti niciodata la sinucidere. Multa sanatate iti doresc.
0
01-07-2009, ora 11:44
thasha
Nu este medic/terapeut
thasha
pt robymat, multumesc si tie multa sanatate
0
04-07-2009, ora 14:14
dumi.maia
Nu este medic/terapeut
dumi.maia
ce varsta aveai atunci?
0
04-07-2009, ora 14:23
dumi.maia
Nu este medic/terapeut
dumi.maia
schizofrenia este o boala care debuteaza la adolescenta si tu nu o poti percepe ci cei din familie trebuie sa-si dea seama de ea.As vrea sa stiu ce te-a determinat sa pleci de acasa? posibil insa-si boala.Vb in cunostinta decauza pt ca si mamaa fost asa
0
06-07-2009, ora 16:32
thasha
Nu este medic/terapeut
thasha
nu am plecat de acasa aiurea p strazi ci am vrut sa merg la parinti dar am pierdut trenul si am ramas peste noapte in gara de nord si atunci s-a petrecut ceva cu mine ca a doua zi am luat un tren gresit spre o alta ruta.atunci aveam 37 ani
0
07-07-2009, ora 20:51
Lizz22
Identitate neconfirmată
Lizz22
cred ca am mai spus intr-un topic pe forum:pentru pacient este mai putin important diagnosticul in sine.
diagnosticul e important pentru medic-pentru ca el il stabileste si el stabileste conduita terapeutica. pentru pacient e foarte important sa fie compliant, sa si ia tratamentul conform schemei prescrise de medic.daca rezultatele apar si simptomatologia se remite, inseamna schema a fost buna.
altfel, unele boli, chiar daca seamana, uneori nu rasar-doia pacienti, pot avea manifestari asemanatoare, dar in contextul altei boli si pot beneficia de tratament diferit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •