Hepatita B - stare de greata, balonare.

31-10-2013
vasile_patrausanu
Nu este medic/terapeut
vasile_patrausanu
Diagnosticat cu Hepatita B acum 2 luni cu viremie 600.000UI si transaminaze usor marite + 10%, negativ AcVD IgM, pozitiv Ag HBe.
Probema actuala:
Acum 2 saptamani, deplasare in mediul rural, efectuat 40km cu bicicleta. Ajuns in Bucuresti, prima zi usoare furnicaturi in talpi, spre sfarsitul zilei si in palme, a 2-a zi au disparut, dar au inceput sa apara greturile, dimineata era ok, dupa ora 5 aparea balonarea si greata ce nu imi permitea sa mananc nimic. Am stat in starea asta o saptamana dupa care am fost la Matei Bals, mi-am facut transaminazele si erau 1100+, m-au internat si sunt in prezent tot aici. iar dupa 4 zile de spitalizare transaminazele s-au dublat ajungand la 2000+.

Au eliminat hepatita A si C, nu si D, desi acum 2 luni nu aveam anticoripi pentru VD, iar riscurile sa il fi contactat este aproape 0(fara stomatolog, relatii sexuale, spitale).

Ce se intampla cu mine? De ce au urcat atat de mult transaminazele? Poate fi si alta cauza care sa-mi acutizeze stare, coinfectie(virus/bacterie)?
1 comentarii
0
14-11-2013, ora 18:05
Dr. Stavar Angelica Nela
Gastroenterologie, Constanta
Dr. Stavar Angelica Nela
Buna seara!
Poate fi o coinfectie acuta hepatita B + D.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greața în sarcină
  • De ce apare greața în sarcină?
  • Similarități și diferențe între hepatitele A, B, C, D și E
  • Profilaxia infecţiei cu virusul hepatitic B
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  •