greutatea copilului de 9 luni

10-03-2008
annamaria iagar
Nu este medic/terapeut
annamaria iagar
Buna, am un baietel de 9 luni!S-a nascut cu 3 kg si momentan are 9, 200.
Stie cineva ce greutate ar trebui sa aiba la varsta lui? Cat ar trebui sa puna pe el pe luna? Mi se pare ca nu mananca suficient dar medicul de familie zice ca este ok. Astept raspuns, va rog si va multumesc!
2 comentarii
0
24-03-2008, ora 00:00
Psih. Sorina Voicu
Identitate neconfirmată
Psih. Sorina Voicu
Draga Annamaria. La 9 luni, greutatea minima a baieteilor este de 8, 500 kg. Deci baietelul tau sta foarte bine. In aceasta perioada, ei ar trebui sa ia aproximativ 500g pe luna, iar dupa un an tot mai putin. Gandeste-te ca daca ar lua cate un kilogram pe luna ca si pana acum, la varsta de 10 ani ar avea 120 kg, ceea ce nu se poate.
Referitor la cat mananca, atat timp cat el creste bine, nu cred ca ai motive sa-ti faci griji. Poate manca putin si sa asimileze aproape tot, poate manca mai mult si sa elimine mare parte, asadar cantitatea de mancare pe care o mananca, este mai putin relevanta decat curba cresterii sale.
Poti cauta grafice de crestere pentru baietei pe internet si vei gasi destul de multe.
Mult succes!
0
25-03-2008, ora 00:00
annamaria iagar
Nu este medic/terapeut
annamaria iagar
Multumesc foarte frumos pentru raspuns, m-am mai linistit!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutatea copilului - cum estimezi dacă copilul tău are o greutate normală
  •