Gingia tare si foarte umflata!

09-11-2008
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Nu inteleg ce probleme am deoarece la ultimul molar din partea dreapta sus, nu cel de minte (pe acela l-am scos acum 2 ani) imi e foarte umflata gingia atat de tare incat se vede o diferenta foarte mare in comparatie cu restul gingiei, iar asta de cateva luni bune si e foarte tare locul iar nici cealalta portiune de gingiei din partea aceasta nu sta bine. Mi-am scos acum 1 an si ceva un premolar si un molar binenteles si in zona respectiva gingia este f tare si dureroasa, umflata desi a trecut cel putin un an de zile de la acele extrageri. Mentionez ca la premolarul extras am avut o fistula. De ce dupa atata vreme si extractii tot nu am scapat de pb? Ce e interesant e ca aceste probleme se regasesc doar in partea dreapta sus, partea unde am avut premolarul cu fistula respectiva.Ce poate sa fie?? Astept parerea d-voastra,
3 comentarii
0
12-11-2008, ora 12:40
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Foarte greu de spus.oare un rest de dinte ramas acolo?
Cel mai bine faceti o radiografie in zona respectiva si mergeti cu ea la stomatolog.
0
15-11-2008, ora 14:56
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Am facut radiografie si mi s-a spus ca arata ok pe radfiografie:| Parca toata gingia e infectata, e tare si umflata pb acestea le am doar de 2 ani incoace, inainte pb era numai in partea dreapta a fetei partea cu fistula respectiva dar acum vad ca se duce infectia si spre partea stanga si mi-e frica sa nu fi facut sinuzita si otita din cauza asta deoarece toata fatza ma doare si sunt trasa la fatza, mi-e teama sa fie un focar gat-dinti-nas-urechi pt ca in ultimul timp nici cu urechiile nu stau prea bine.Ce poate fii?Acum cativa ani mi s-a depistat un stafilococ auriu in gat, poate sa dea acesta asemenea complicatii?Parca toate aceste simptome au legatura si cu stomacul.Va rog sa imi spuneti ce sa mai fac ca nu stiu la ce dr sa ma mai duc, fiecare imi zice altceva.Am fost la stomatologi si la orl-isti fiecare mi-a zis altceva.:La ORL mi s-a spus o data ca e vb de faringita, alt dr ca e un focar nas-gat-urechi si ca trebuie scoase amigdalele, alt dr ca e de la nas, la maxilo-facial mi s-a spus ca sunt chisturi maxilare apoi ca nu sunt chisturi.Nu stiu ce sa mai fac unde sa mai merg, adevarul e ca ma simt tot mai rau, mor cu zile:|Am si ceva reactii pe piele si mancarimi in gura.Va multumesc.
0
21-11-2008, ora 12:02
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Daca se poate as vrea sa vad si eu radiografia. Poate o puteti scana sau fotografia si sa imi trimiteti pe mail: -
Ma mai intereseaza daca sunteti o persoana alergica si daca acum 2 ani cand au aparut problemele ati facut lucrari protetice (imbracat dinti, pus punti, etc).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: