Gelasponul de la extracția măselei de minte poate cădea?

13-07-2024
Gabix2
Nu este medic/terapeut
Gabix2
Mi am scos măseaua de minte, iar în canal mi s a pus gelaspon. Mi s a spus sa mi clătesc gura când ajung acasă, după pot sa mănânc și sa mi încep tratamentul. Greșeala mea făcută pe parcursul zile a fost sa mi clătesc gura de mai multe ori, si pe net zicea ca este posibil sa fi deteriorat gelasponul. Daca verific cu limba mi se pare ca sta sa cada. Nu prea știu ce ar trebui sa fac acum, dacă sa îl las asa și dacă cumva o sa cada o sa fie asta vreo problemă?
2 comentarii
1
14-07-2024, ora 21:27
Dr. Radu Ursa
Stomatologie, București
Dr. Radu Ursa
Bună ziua!

Gelasponul aplicat după o extracție dentară are scopul de a grăbi oprirea sângerării și de a favoriza formarea cheagului de sânge de după extracție. De obicei se face o sutură deasupra sa, pentru a preveni căderea lui, sau se menține local, sub presiune, prin mușcătura aplicată pe câteva comprese plasate deasupra lui.

În general, după o oră de la extracție, gelasponul și-a îndeplinit rolul. Așadar, dacă simțiți că riscă să cadă, mai bine îl îndepărtați cu atenție și blândețe, având grijă să nu mobilizați cheagul de sânge format după extracție.
0
15-07-2024, ora 00:44
Gabix2
Nu este medic/terapeut
Gabix2
Am menținut timp de o oră compresa după extracție. Acum, după 2 zile de la extracție, este totul în regulă și pare să se resoarbă gelasponul pentru că nu îl mai simt să cadă.
Va mulțumesc mult pentru răspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • De ce doare locul extracției?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •