Fistlua in gingie dupa rezectie apicala

19-09-2018
Chora
Nu este medic/terapeut
Chora
Buna ziua!Am avut o coroana pe un premolar pe care stomatologul meu mi-a sfatui sa o inlocuiesc pentru ca s-a deplasat gingia si se vedea dintele de sub coroana.Dintele era vital dar, cand mi-a inlaturat coroana, s-a rupt si atunci el a sugerat ca ar fi bine sa imi omoare nervul si sa-mi obtureze canalul inainte de a pune noua coroana.Dupa o luna de la inlocuirea coroanei am simtit ca as avea o colectie la baza premolarului.S-a dovedit ou granulom pe care domnul doctor l-a operat-rezectie apicala.Eu locuiesc in strainatate si dupa operatie a trebuit sa plec.La cateva saptamani dupa operatie am observat ca, pe linia de sutura ?s-a format o mica colectie de puroi care se tot spargea.Plaga se inchidea pentru ca mai apoi sa se deschida iarasi.Practic e o fistula in gingie.Dupa cateva luni m-am intors in tara si am facut o radigrafie.Dl doctor a spus ca nu am punga de puroi dar ar fi un rest de material sau os ramas.Pe radiografie se vedea canalul obturat iar chiar mai sus o bucatica alba(ca si cum ar fi ceva desprins din materialul cu care a fost obturat canalul).Mi-a repetat interventia chirurgicala ca apoi, dupa 4 saptamani sa ma trezesc din nou cu o colectie -fistula pe linia de sutura.V-as ruga sa imi dati un sfat -care ar putea fi cauza, ce se poate face si cat pot astepta.Va multumesc!
4 comentarii
0
19-09-2018, ora 08:00
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Ar fi de mare ajutor sa postati aici radiografiile, fara ele cam greu sa raspundem la intrebari.
0
19-09-2018, ora 08:48
Dr. Emanuela Brebenel
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Emanuela Brebenel
Caută un Endodont
0
22-09-2018, ora 08:56
Chora
Nu este medic/terapeut
Chora
Multumesc pentru raspuns!
0
27-05-2024, ora 21:27
RALUCA112
Nu este medic/terapeut
RALUCA112
Bună. În aceeași situație sunt și eu acum.Ai reușit sa rezolvi cumva ? Care a fost deznodământul? Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rezecție apicală - ghidul pacientului (ce trebuie să știi)
  •