Este de scos nervul?

13-03-2017
cristiro2
Nu este medic/terapeut
cristiro2
Buna ziua, am fost la stomatolog pentru ca ma jena gingia in partea sus dreapta, de ceva vreme.

A descoperit ca am o masea ciobita insa a zis ca poate sa o plombeze usor.

Insa zice ca mai am o masea cariata la care trebuie scos nervul, insa pe mine nu ma doare.

Atasej radiografia, poate cineva sa-si dea cu parerea daca este de scos nervul.

Sunt 2 poze (una sub alta): http://imgur.com/a/XvxG3
3 comentarii
1
13-03-2017, ora 14:27
Dr. A I
Dr. A I
Buna ziua, aveti un premolar cariat la care trebuie facuta extirpare intr-adevar. Si probabil o reconstructie de bont cu coroana la final.

Caria a evoluat in profunzime, ajungand in contact cu camera pulpara chiar daca dumneavoastra nu simtiti nici o durere acum. Sfatul meu este sa urmati indicatiile medicului dumneavoastra pentru a evita viitoare probleme neplacute

O zi buna!
1
13-03-2017, ora 14:35
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
este de scos nervul la cel dinte, si cel mai probabil deja aveti o necroza la acel dinte si de aceea nu mai simtiti nimic.
Va recomandam sa facem tratament de canal cat mai urgent posibil la acel dinte pentru a evita eventualele complicatii si cel mai bine ar fi sa mergeti la un medic endodont care face doar tratamente de canal pentru ca aceea este specialitatea lui si puteti beneficia de tratament profesionist.
O zi buna!
1
14-03-2017, ora 11:12
Dr Prescornitoiu
Identitate neconfirmată
Dr Prescornitoiu
Buna ziua, intr-adevar, din ce se observa pe radiografie, nervul trebuie scos si apoi realizat tratamentul de canal. Daca in urma curatarii substantei cariate mai ramane putin din dinte, o sa aveti nevoie asa cum a spus si colega mea de o reconstructie corono-radiculara (pivot si coroana) asta pentru a creste rezistenta dintelui la fortele masticatorii.

O zi frumoasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: