emotii-ameteli-panica

21-03-2008
arg
Nu este medic/terapeut
arg
Am 31 de ani si de ceva timp sufar de ameteli in momentele cand sunt emotionat sau stresat. Oricum, datorita regimului de viata si temperamentului meu sunt o persoana stresata.Am la ora actuala o mesrie de baza, plus inca doua ocupatii suplimentare foarte solicitante.In meseria mea lucrez cu oamenii direct si sustin diverse conferinte in fata acestora. Sunt o fire putin emotiva dar pana acum reuseam sa-mi impun o stapanire de sine si chiar sa fiu foarte bun in ceea ce fac.De ceva vreme am emotii foarte puternice si simt ca imi creste pulsul si ma cuprinde o stare de ameteala in care simt ca ma molesesc si simt nevoia sa stau jos ceea ce nu se poate in profesia mea.Simt chiar si o usoara tulburare a vederii nu in sensul intunecarii ei ci ceva asemanator cu lacrimatul ochiului.Dupa ce imi termin programul si stresul dispare ma simt foarte bine, rareori se intampla sa se prelungeasca starea de rau si cand ajung acasa si cand se intampla asta e din cauza ca rememorez starea ce am avut-o. Uneori cand ma concentrez reusesc sa nu am asemenea stari dar nu se intampla mereu asa. In urma cu 2-3 ani am avut si ceva probleme de respiratie tot in urma stresului. Am tratat acele probleme(revin si ele uneori insotite de tulburari cardiace minore) dar a urmat aceasta problema cu ameteala.Ce sa fac? E grav?
4 comentarii
0
22-03-2008, ora 00:00
silvi 77
Nu este medic/terapeut
silvi 77
buna, si eu sufar la fel ca si tine.totul e din cauza stresului prea mare.trebuie sa incerci sa te poti controla.doar tu singur poti invinge, daca nu poti lua medicamente la nesfarsit fara nici un rezultat.eu iti spun din experienta.poate fi grav daca nu reusesti sa te controlezi singur.succes si mai zimi cum reusesti.
0
22-03-2008, ora 00:00
VH
Nu este medic/terapeut
VH
Tu din cate inteleg esti o persoana foarte activa. De obicei oamenii care duc o viata activa nu prea mai au timp sa se ocupe de sanatatea lor, si ma refer mai exact la, , acele mese' regulate si putina odihna. Ti-ai cam epuizat resursele corpului. Ameteli, tulburari de vedere inclusiv si cele, , cardiace minore" de obicei sunt semnele unei deficiente de calciu si alte vitamine. Stai linistit nu se moare de asta. Dar netratata problema poate duce la complicatii in timp. I-ti recomand niste vitamine si minerale naturale pe care si sotul meu le consuma si sunt foarte eficiente. Si el, ca si tine lucreaza cu oamenii este de profesie economist.Mai putem vorbi -*

(*modificat de admin)
0
22-03-2008, ora 00:00
krina.b
Nu este medic/terapeut
krina.b
calciu cu D3 si magne B6 te vor ajuta si nu uita trebuie sa-ti controlezi singura emotiile, uneori depinde de tine, mananca fructe, odihneste-te in deajuns.
0
23-03-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Un sfat pentru simptomatologia oculara: control oftalmolologic cu cicloplegie in vederea depistarii unui viciu de refractie;daca se evidentiaza acest viciu, corectie optica, ochelarii sa aiba strat antireflex; stai mult timp in fata calculatorului? Daca da, cu atat mai mult sunt indicati ochelarii de protectie si eventual un lubrifiant ocular cu acid hialuronic: ca de exemplu Eyestil gel oftalmic, 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior in amandoi ochii, la nevoie; si trebuie sa stii ca exista si un sindrom al oboselii cronice, este posibil si in cazul tau, daca muncesti foarte mult; poate ar fi bine sa beneficiezi de un concediu; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  •