Ma simt pe alta lume! Ajutor!

25-09-2020
coverfire
Nu este medic/terapeut
coverfire
Buna ziua la toata lumea in primul rand! Am postat problema mea deja, dar va zic pe scurt. Am avut un atac de panica acum aprox 3 luni si de atunci nu stiu ce se intampla cu mine, ori m am speriat eu prea tare ori nu stiu. M am simtit foarte ametit dupa cateva saptamani mi am revenit.. atacuri de panica am mai avut 2 in 3 luni deci cu atacurile de panica nu mai am treaba. Problema mea este ca ma simt ametit ca si cum as fi beat tot timpul si din aceasta cauza nu mai am chef sa fac nimic.. Si ma tot gandesc sa nu am ceva grav sau nu stiu.. ce poate sa fie?
6 comentarii
0
25-09-2020, ora 13:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faptul ca va simtiti ametit ca si cum ati fi beat tot timpul e simptom de derealizare.
Faptul ca nu aveti chef de nimic e simptom de depresie.
Faptul ca va ganditi ca aveti ceva grav e simptom de anxietate.
Daca simptomele dureaza de mai mult de doua saptamani, adresati-va unui psihiatru.
0
25-09-2020, ora 17:31
coverfire
Nu este medic/terapeut
coverfire
Inteleg. Am uitat sa precizez ca nu mi-am facut nici o analiza de sange, tiroida etc. ar putea fi o cauza medicala ? De exemplu prea putin calciu, magneziu sau altceva? Imi e frica sa merg la psihiatru deoarece am vazut ca medicamentele au efecte adverse si te simti mai rau de la ele.
0
25-09-2020, ora 20:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti analizele pentru linistea dumneavoastra.
0
26-09-2020, ora 09:53
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Mergeti la med de familie inițial el va va îndruma unde sa mergeți.
Pt stările dv ar fi util un consult psihiatric și o evaluare psihologică
0
26-09-2020, ora 19:46
coverfire
Nu este medic/terapeut
coverfire
Va multumesc din suflet pentru raspuns! Luni voi merge la psihiatru! Sper doar sa nu fie anxietate sau depresie deoarece am vazut ceva din simptomele mele. Am vazut ca sunt altii si de multi ani cu asa ceva si nu s au vindecat. Dumneavoastra ce spuneti?
0
27-09-2020, ora 09:20
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Eu zic ca va fi bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •