Durere și umflătură la o masea dupa scoaterea nervului

22-10-2023
MAAGDALENA
Nu este medic/terapeut
MAAGDALENA
Buna ziua.
Vineri am fost la dentist. Dupa o radiografie s-a decis retratarea unei masele cu o punga, probabil destul de veche, de puroi. Maseaua avusese nervul scos insa nu pe toate cele trei canale. S-a efectuat procedura la microscop, s-a efectuat și radiografia ulterioară. Insa azi, dupa 2 zile, am o durere din ce in ce mai puternică si s-a si umflat. Vineri, dupa tratament, a fost bine, sâmbătă am simțit o presiune constantă, iar azi direre si umflătură. Medicul mi-a zis ca e posibil sa sr intample, insa foarte multe detalii nu am primit.
Credeți ca este normal?
Mulțumesc mult!
7 comentarii
0
22-10-2023, ora 16:51
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Dap, e normal.

O sa se atenueze durerea treptat si in max 2 saptamani va trece complet.
0
22-10-2023, ora 18:02
MAAGDALENA
Nu este medic/terapeut
MAAGDALENA
Multumesc mult
Sunt destul de speriata atat din cauza durerii cat si din cauza umflării…
Sper sa fie totul bine
0
22-10-2023, ora 20:19
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
O sa treaca, stati linistita.

Umflatura trece in cateva zile, banuiesc ca v-a dat si antibiotic, cam 3-4 zile a tinut la mine, e neplacut, stiu.

Dar va trece, nu ramane asa.
0
22-10-2023, ora 20:36
MAAGDALENA
Nu este medic/terapeut
MAAGDALENA
Dar si la tine s-a umflat dupa 2 zile?
0
23-10-2023, ora 15:34
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Da. S-a umflat rau.

Dar mi a fost prescris si antibiotic, si dupa 2-3 zile s-a dezumflat.
0
07-11-2023, ora 22:17
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
Buna ziua,

un retratament este indicat atunci cand la varful radacinii exista o infectie, adica acolo sunt bacterii.

Modalitatea de evoluti dupa tratament se poate desfasura in 3 moduri:

1. Nu se simte nicio durere
2. Exista durere dar cedeaza la antiinflamatoare
3. Durerea este intensa si se formeaza un abces - ceea ce se pare ca a fost si in cazul dumneavoastra.

Totaul depinde de cat de virulente sunt bacteriile in comparatie cu sistemul dumneavoastra imunitar.

Exista in principiu posibilitati de salvare a unor astfel de dinti, indiferent de reactia pe care o au dupa retratament.

Continuati sa mergeti la medicul dentist pentru a primi tratamentul adecvat situatiei actuale a maselei dumneavoastra.

Cu drag va stau la dispoziție oricând, dvs. sau apropiaților dvs., pentru eventuale întrebări sau nelămuriri.

Să ne auzim cu bine,

Dentistul Meu:

Dr. Maier Marius - doctor medic stomatolog

Zâmbim împreună din 2007

.
0
06-01-2024, ora 12:09
Mary81@
Nu este medic/terapeut
Mary81@
Buna ziua, am facut 2 obturatii de canal pe 20 Noiembrie iar de atunci gingiile pe partea dreapta si sus si jos( fiind o obturatie a unui dinte de sus si unul de jos) se tot inflameaza si sunt dureroase, mentionez ca am refacut radiografie dupa plomba finala pe acei dinti si nu apare nimic in neregula. Durerea si inflamatia a cedat la antibiotic, care mi-a fost dat de un alt medic pt ca pe perioada sarbatorilor clinica unde merg era închisă, dar la o saptamana dupa terminarea antibioticului au reaparut inflamatiile gingiilor. Care ar putea fi cauza?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: