Durere puternica pelvica în timpul menstruație și în afara menstruație

29-04-2023
simonas82
Nu este medic/terapeut
simonas82
Bună seara, as dori sa găsesc aici un răspuns de la un medic care dorește sa- mi dea câteva sugestii, voi începe cu istoricul meu medical pentru a ma face înțeleasă. Vârstă 41 ani, un copil naștere naturala.
În 2016 am fost operata laparoscopic în scop investigativ deoarece tip de 5 ani aveam dureri fff mari în timpul menstruației si dura cam 8 zile si fff mult, nu se știa cauza exacta, ( s -a scos un fibrom si rejectie parțială la ovarul stg) după operație s -a făcut o biopsie, diagnosticul a fost de hiperplazie complexa cu atipii și pe ovar s au găsit tumori de tip bordeline. La sugestia medicului am pus un sterilet și mi -sa recomand efectuarea markerilor tumorali anual și o ecografie transvaginala o data pe an..totul a fost bine pana în urma cu 2 ani când CA125 a început sa fie peste limita normala, din păcate acum locuiesc în Anglia, am mers la diferiți medici aici, dar toți spun ca nu știu de ce markeri sunt mari iar ei cred ca nu am cancer...pe mine mai mult ma interesează alta problema, în urma cu 7 luni am început sa am dureri groaznice la menstruație și în afara ei, am mers la medici dar ei nu pot sa descopere cauza, mi- au făcut un CT, care nu indica nimic, histeroscopie care la fel nu arata nimic, biopsia este ok..nici măcar hiperplazia nu mai este, de 7 luni, iau aproape zilnic naproxen pentru ca am dureri cam 20 de zile pe luna, am inlocuit si steriletul cu altul nou crezând ca el este cauza durerilor nefiind in pozitia normală, nu știu ce alt tratament as putea urma sa scap de durerile acestea care îmi afectează viata ?! Aștept sugestii de la persoanele în măsura.
Va mulțumesc frumos pentru eventualele răspunsuri!
2 comentarii
0
03-05-2023, ora 16:02
simply89
Nu este medic/terapeut
simply89
Testul Pap și genotipare HPV ati făcut?
0
08-08-2024, ora 15:25
azor
Nu este medic/terapeut
azor
Bună ziua, am citit postarea d-voastra și dacă vedeți cumva comentariul să îmi puteri raspu de:ați mai reușit sa scăpați de aceste dureri din timpul menstruației?Sunt si eu cam în aceeași situație mi s-a recomandat sterilet dar sincer ime este teamă să pun, plus ca mi s-au oprit anticoncepționalele și încă nu mi-avenit ciclu dar am dureri foarte mari de 1saptamina..Mulțumesc sănătate multă și d-voastră!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerile menstruale severe pot fi principalul simptom al endometriozei
  • Acupresura pentru durerile menstruale – aplicație utilă în acest sens
  • Cele mai bune metode de a scăpa de crampele menstruale
  • Dureri menstruale puternice - cauze, tratament, remedii, sfaturi utile
  •