Durere in gat

19-04-2020
Ciuci35
Nu este medic/terapeut
Ciuci35
Buna ziua. De 1 luna de zile am dureri in gat. A început cu o senzatie de usturime si am tot timpul cv in gât. Am luat septogal, apoi homeogene, tot nu a trecut, doar am simtit o ameliorare si apoi iar au început durerile. Apoi de la farmacie mi s a dat antibiotic, azitrox, nurofen. Am luat trei zile cate o pastilă de azitrox la 24 de ore. Mi s a dat pe 5 zile, am hotărât să nu mai iau deoarece nu vad nici o imbunatatire si mai degrabă parca mai rau ma doare. Senzatia e de usturime, pe gat in jos, si parca mai mereu am cv in gât. Simt nevoia de tuse, e o tuse seacă si uneori ma doare si capul. Stiu ca am reflux. Ce medicamente pot lua ? Multumesc
3 comentarii
0
19-04-2020, ora 16:16
360
Nu este medic/terapeut
360
dr de familie nu ai. poate te poate ajuta
0
20-04-2020, ora 17:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Usturime în gat. Și durerile de durata. Nu sunt infecții și nu se tratează cu antibiotice
Am scris multe postări pe forum.. Despre.
Gatul face parte din tractul Digestiv. Usturime și durerea sunt de la acidul gastric.
Se tine regim fără Alimente acre, acide, citrice, oțet, lamai, usturoi, ciocolata.
Antiacide și spreiuri Uleioase
0
22-04-2020, ora 20:45
Ciuci35
Nu este medic/terapeut
Ciuci35
Multumesc. Ca spray ce puteti sa-mi recomandați.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •