Durere genunchi

31-01-2017
Anamaria N
Nu este medic/terapeut
Anamaria N
Buna ziua, in urma unei dureri de genunchi, mai ales la flexia si extensia piciorului am facut o Rx rezultatul fiind: pensarea spatiului articular femuro-tibial int; osteofite marginale hemiplatou tibial ext; pensarea spatiului articular femuro-patelar. Ma puteti ajuta explicandu.mi ceea ce e de facut in urma acestui rezultat, pe langa faptul ca o sa ma consulte un ortoped, ce credeti ca o sa.mi recomande. Este grav?
4 comentarii
3
31-01-2017, ora 18:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
D-voastra descrieti semnele radiologice ale distrugerii articulatiei genunchiului (gonartroza).
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles alte elemente, infinit mai importante: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational, eforturi si sporturi practicate, antecedente traumatice etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
31-01-2017, ora 21:15
Anamaria N
Nu este medic/terapeut
Anamaria N
Am 28ani, sex F, as medical, am practicat sport de performanta in urma cu 10-12ani, 1, 55 inaltime, 53kg. In urma cu aprox 6ani am avut un mic accident, am folosit unguent si intr-o zi doua mi.a trecut si nu am mai dat importanta. Cand lucram foarte mult (16h/zi) aveam dureri, din cauza faptului ca stateam foarte mult in picioare.
0
03-02-2017, ora 17:17
maryy2017
Nu este medic/terapeut
maryy2017
Buna ziua
Sint Maria Bota din brasov si am 43 ani, am fost la un control la ortoped pentru mina stinga, si surpriza ma gasit cu genunchiul drept cu diagnosticul leziune de menisc, ma trimis la radiografie si RMN pentru ambele si mina stinga si genunchiul drept.radiografiile le-am facut pe loc dar la RMN m- au programat in aprilie ptr, ca nu au fonduri
ok, la mina stinga nu sa vazut nimic la radiografie si numai simt nici o durere.
dar la genunchiul drept surpriza :
rezultat: Modificari de artroza tibio- femurala interna dreapta prin osteocondesarea platoului tibial intern si minima ingustare a spatiului articular tibio-femural intern.
Fara leziuni osoase focale.

am inceput un tratament cu -stop ultra altroz un pliculet pe zi
-calcein D3 timp ptr 6 luni, plus cite o capsula de calciu 1000mgzi
- plus orteza ptr protectie
- crema diclorum spuma cutanata
iar apoi am comandat ptr o cura de 3 luni Arthelix cu extract dim melc care promite refacerea cartilajului si reducerea durerii,
curios este faptul ca genunchiul nu ma doare, pot merge pe el fara durere, pot indoi, pot face multe miscari ca si cum nu am nimic, si nu stiu la ce sa ma astept pe viitor.
va rog frumos sa imi raspundeti daca e caz de operatie si ce fel de operatie sau daca pot preveni intr-un fel alte pericole, daca as face acupunctura, fizioterapie, sau terapie cu bioptron, etc.m-ar ajuta si bineinteles cu mare grija fara prea multe fortari, fara greutati, eforturi etc, incerc sa imi mentin si greutatea, ptr mine sanatatea conteaza.
va multumes frumos.
astept raspuns.
0
20-02-2017, ora 17:08
Anamaria N
Nu este medic/terapeut
Anamaria N
Buna ziua, revin prin a va spune ca am facut RMN-ul in care reiese ca am RUPTURA DE MENISC...as crea sa-mi spuneti ce pasii ar trebui sa urmez in continuare? Am intelesc ca meniscul poate fi reparat (cusut) sau acesta se extrage de acolo si poate fi inlocuit?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: