durere f mare in zona genunchiului

28-11-2007
nicoleta c
Nu este medic/terapeut
nicoleta c
buna ziua.as vrea sa va intreb ce as putea face sa scap de aceasta durere. a aparut brusc, fara sa ma lovesc, nu este umflat si simt ca urca si pe coapsa si dureaza cam de 2 saptamani.am folosit unguent si diclofenac dar degeaba.am observat ca durerea dispare pt cateva ore numai atunci cand iau algocalmin fiole, dar imi este teama sa nu devina dependenta pt ca numai asa pot merge sau pot lucra ceva.mentionez ca de curand am scos un lipom din zona omoplatului. am 21 ani, studenta.(fara prea mult efort fizic).multumesc
13 comentarii
0
28-11-2007, ora 00:00
mihaitza
Nu este medic/terapeut
mihaitza
lipomul pe care l-ai avut nu are treaba cu genunchiul la tine cred mai de graba ca este o gonartroza.pe langa diclofenac mai potzi lua si arcoxia+ceva pansament gastric dar si o consultatie la medic.
0
29-11-2007, ora 00:00
nicoleta c
Nu este medic/terapeut
nicoleta c
am luat arcoxia atunci cand aveam lipomul si intr adevar a avut rezultat.dar in privinta durerii genunchiului nu functioneaza, decat algocalminul care sper sa nu mi faca prea mult rau pana cand am posibilitatea sa consult un medic.va multumesc
0
19-12-2007, ora 00:00
dan vlad
Identitate neconfirmată
dan vlad
daca nu s-a rezolvat inca problema sunt necesare urmatoarele investigatii:
1. o ecografie abdominale centrata pe colecist. Sunt foarte frecvente cazurile in care o suferinta a fierii determina dureri intr-unul sau ambii genunchi.
2. un examen ginecologic. La 21 de ani apar in mod frecvent metro-anexite a caror manifestare poate fi o gonalgie care cedeaza pasager la tratamente cu antiinflamatoare.
0
28-02-2008, ora 00:00
Jony18
Nu este medic/terapeut
Jony18
Buna ziua.Vreau si io daca puteti sa-mi spuneti cum sa scap de durerea de genunchi.A aparut dintrodata fara sa ma lovesc, nu este umflat dar cand merg sau incerc sa alerg ma doare.Poate fi apa la genunchi?Acum un an jumate m-am lovit rau la acelasi genunchi si a durat vreo 6 luni pana mi-am revenit iar acum a aparut aceasta durere doar ca am alergat.Am 18 ani student, si imi place fotablul.multumesc
0
28-02-2008, ora 00:00
Jony18
Nu este medic/terapeut
Jony18
pardon fotbalul
0
02-03-2008, ora 00:00
dana.dana
Nu este medic/terapeut
dana.dana
mie mi-a fost de un real folos, intr-o entorsa, ketospray 10% si aulin 2 tb/zi 3 zile (cum am probleme cu stomcacul nu suport alte antiinflamatorii). arcoxia se da doar in bolile cronice si cu mare atentie, pentru ca are risc de HTA si cardiovascular, cel putin mie asa mi-a zis reumatologul.
dar, cel mai bine e sa va duceti la medic.
0
02-03-2008, ora 00:00
dan vlad
Identitate neconfirmată
dan vlad
catre Jony 18.
Traumatismul din urma cu un nu s-a vindecat. O durere care a persistat 6 luni e o proba concludenta in acest sens.
Cartilagiul articular si formatiunile ligamentoase periarticulare, prezinta degradari ale colagenului si a polizaharidelor din substanta findamentala de tip inflamator cronic.
Ultimele simptome indica o osteocondrita, probabil retropatelara.
Cel bine este sa faci tratament fizical intr-un serviciu de fizioterapie serios: policlinca, spital, statiune balneara.
Fara amanari, fara unguente, cataplasme, frectii!!
0
15-03-2008, ora 00:00
Monica321
Nu este medic/terapeut
Monica321
Buna! AM si eu o intrebare..si anume..ma dor genunchii.am facut gimnastica (in fiecare zi 20- 25 min/ timp de 5 luni), aerobic(o luna), si a inceput sa ma doara genunchii...am fost la medic, si mi-a zis k am gonalgie de efort...mi-a dat niste medicamente..paduden, clorzoxazon, am luat tratament vreo 2 sapt dar nu mi-a trecut.apoi cu timpul mi-a trecut durerea k nu am mai facut efort.iar dupa ce m-am apucat iar de gimnastica...a inceput sa ma dora rau..nu am mai mers..la aerobic...si am mers la medic.mi-a zis k am gonalgie..si mi-a dat ketosprey 10%...si acum sunt in tratament.de vreo 2 zile..dar nu imi trece(mi-a zis sa imi dau 2 pufuri de 3 ori pe zi).e de ajuns? sau ce altceva pot sa i-au? k ma dor groaznic...
0
15-03-2008, ora 00:00
dan vlad
Identitate neconfirmată
dan vlad
Monica321
Daca radiologic, incidenta din fata, in ortostatism, nu se vad modificari de statica articulara, atunci (chiar daca te surprinde!), trebuie sa faci un examen ginecologic.
Inflamatiile anexiale cronice, activate de efort, provoaca gonalgii care sunt tratate ani de zile ca forme reumatice ale genunchiului.
0
17-03-2008, ora 00:00
Monica321
Nu este medic/terapeut
Monica321
multumesc pt raspuns...dan vlad...si mai am o intrebare si anume...mai pot sa fac efort (exercitii fizice) in continuare dak i-au tratament?
0
17-03-2008, ora 00:00
dan vlad
Identitate neconfirmată
dan vlad
Monik,
tratamentul nu este o contraindicatie pentru a face miscre.
Totusi, repaosul este el insusi un tratament.
Plimbarile pe teren plat, 30 minute, cu pauze de 10 minute, sunt indicate.
De asemeni gimnastica, cu si fara aparate, fara a solicita articulatia genunchiului e OK.
0
15-11-2010, ora 19:55
apollo1989
Nu este medic/terapeut
apollo1989
Buna Ziua !
Am si eu o problema de aproximativ o saptamana, cand flexez picioarele la nivelul articulatiei genunchiului se aude un zgomot de parca nu ar fi indeajuns de lubrifiata articulatia, (trosneste ceva cand piciorul este dus la aprox 135 de grade)...mi se intampla la ambele picioare acest fenomen..de durut nu ma doare dar ma gandesc sa nu apara ceva grav pe parcurs.Am 21 de ani (inaltimea 1, 72...greut 74 kg).Daca ar putea sa ma ajute cineva cu un raspuns, as fi foaret recunascator.multumesc mult !!!
0
18-11-2010, ora 08:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu trebuie sa va ingrijorati prea mult.
Eu am aceste manifestari de peste 25 ani, timp in care articulatiile nu s-au degradat, nu sufera.
Daca cumva ati exagerat cu efortul fizic, poate ca ar fi bine sa reduceti acest nivel.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.