Durere de masea dupa picarea plombei provizorii

21-07-2017
Andreiv097
Nu este medic/terapeut
Andreiv097
Buna, ma numesc Andrei si am niste dureri fantastice care cedeaza greu la algocalmin si alte antiinflamatoare.Am fost la dentist acum 2 saptamani tot cu aceleasi simptome unde mi sa spus ca am o infectie la varful radacinii, zis si facut d-na doctor mi a curat canalele a inlaturat nervul mort ( din sedintele anterioare la o alta doamna doctor la care am avut experiente traumatizante) si a acoperit maseaua cu o plomba provizorie. Recent acea plomba a picat si de cateva zile a aparut durerea din nou, durerea se simte jos , simt si o durere cand apas jos pe os si iradiaza spre ureche sus. Vreau sa mentionez ca nu pot merge la dentist in zilele urmatoare din probleme personale. Imi puteti spune va rog, un diagnostic ( aproximativ, daca nu corect ), posibil sa fi recidivat infectia ? Multumesc anticipat


PS: Dupa lucrarea la maseaua respectiva am urmat un tratament cu antibiotic 1 sap.
3 comentarii
0
22-07-2017, ora 08:55
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Ne-ar fi de ajutor o radiografie retroalveolara ca sa putem pune un diagnostic. Daca aveti o radiografie de control dupa obturatia de canal definitiva o puteti incarca aici.
Durerea care reapare la o masea tratata poate sa fie cauzata de un canal suplimentar care nu a fost identificat in timpul tratamentului.
0
16-10-2017, ora 23:17
florin berdila
Nu este medic/terapeut
florin berdila
ajutor ca nu mai pot vinerea trecuta pe 13-10-2017 am fost la stomatolog unde am inceput lucrarea la un canin care este la razantul gingiei mia curatat canalele domna doctor mi lea tratat mia pus pansament dentar provizoriu pana la urmatoarea sedinta dar a doua zi a inceput calvaru ma doare toata partea cu cea cu dintele lucrat si simt unflat obrazul simt ca am infectie am fost azi la un al doctor care iar mia curatat canalele si mia obturat canalele dar ma doare de mor cand curata si atingea la fundul dintelui ma durea de mor sa fie infectie la varful dintelului? acum iau ceforan si metromenazol parca se numeste de ce am dureri de trei zile ce sa am ce sa fac
0
17-10-2017, ora 05:55
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua. Pot aparea dureri dupa tratamanetul de canal, faceti o radiografie de control si continuati tratamentul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: