Pensia de boala, se mai da pentru cei ce n-au muncit deloc??

31-01-2020
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Am auzit că nu se mai da pensie de invaliditate Ptr cei cu schizofrenie care nu au muncit deloc în viața dar am auzit la fel că cei ce și-au făcut până acum pensie chiar daca nu au muncit primesc in continuare.Care e adevărul?S-a dat o lege in acest sens în august.Noi ăștia care ne-am îmbolnăvit de tineri și de-abia am reușit să terminăm liceul din cauza problemelor medicale(e cazul meu) cum sa supraviețuim și noi că de muncit cu probleme de concentrare, atenție și orientare în spațiu destul de serioase nu cred că te angajează nimeni sau sa te tina la servici sa faci totul prost, deci statul nu se gândește ce înseamnă aceasta boala?In străinătate se da chiar daca nu ai cotizat cum se dădea și la noi până acum.
Deci e cineva să mă lămurească, pensia de invaliditate se da in continuare Ptr cei care au avut până acum pensie dar nu au muncit deloc sau li se taie dreptul?Am înțeles că s-ar da dar nu știu sigur.Cum e?
Oricum statul român nu se gândește deloc la persoanele cu tulburări psihice, se și vede.
8 comentarii
0
01-02-2020, ora 11:54
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Nu se a schimbat nimic din câte știu
1
02-02-2020, ora 12:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pana acum statul a dat pensie pe caz de invaliditate, indemnizatie de handicap, asigurare medicala gratuita si transport gratuit. Nu stiu de ce esti nerecunoscator. Asa vei avea si in continuare. In alte state nu primesti nimic.
0
02-02-2020, ora 15:14
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Clara, s-a dat o lege in august anul trecut, in care persoanele cu schizofrenie care nu au muncit niciodata, nu au cotizat nu mai primesc pensie de invaliditate.Este pe net stirea, pe google.De asta zic, nu mai vor sa dea, dar am inteles ca cei ce au facut pensie pana acum adica cei ce au apucat sa faca, vor primi in continuare, cei ce vor sa isi faca pentru prima data si au schizofrene si nu au cotizat deloc nu vor mai putea sa isi faca pensie.De asta zic..In alte tari se dau ajutoare mult mai mari, nu stiu de ce zici ca in alte tari nu se dau, in toate tarile civilizate, europene, SUA se da pensie de invaliditate si ajutor de handicap si o gramada de facilitati si ajutorul e mare, poti sa supravietuiesti cu el, in Romania cu 785 cat am pensie de invalidiate ia zi-mi tu poti supravietui?Cand nu vor mai fi parintii cum traiesc eu cu 785+375 lei?(invalidiate si handicap?)Statul roman e zgarcit asta e adevarul si nu il intereseaza prea mult de cetatean, ce face acum e praf in ochi, politicienii si magistratii si militarii au pensie speciala sau au avut pana acum si noi stam si ne chinuim cu cativa banuti.Eu daca n-as avea parintii in viata as muri de foame, nu as avea cum sa supravietuiesc cu 11 mil..Si nu e vina mea ca m-am imbolnavit si nici vina mea ca nu se gaseste tratamen bun si nu ai parte de ingrijire buna si intergrare socio-profesionala cand esti bolnav de boli psihice, statul face prea putin pentru oamenii de rand, asta e adevarul.Cei din conducerea tarii, timp de 30 ani au furat, au condus prost, au avut pensii speciale, au avut o gramada de venituri si nu si-au facut treaba deloc bine in Parlament iar bolnavul psihologic nici pensia de invaliditate nu o sa o mai ia daca nu a cotizat nimic.Citeste pe internet ca s-a dat legea asta, nu mai vor sa dea daca nu ai muncit deloc, ei nu se gandesc ca te imbolnavesti pe la 22 de ani si din cauza problemelor de sanatate deabia reusesti sa faci liceul la frecventa redusa si nu ai cum sa muncesti deoarece ai probleme grave cognitive, de orientare, de atentie, de memorie practic te angajezi si nu esti in stare sa iti faci treaba deloc bine, te da afara daca te angajezi, nu te tine nimeni daca esti lent si nu faci fata din cauza schiofreniei, tulburarii bipolare, depresiei, TOC-ului etc, statul nici psiholog nu iti ofera gratis, sedintele alea de care zice lumea ca le da psihiatrul le da doar cei care au contract cu un psiholog si psihologul are la randul lui contract cu C.A.S sau ceva de genul si faza e ca sunt prea putini doctori care dau sedinte gratis la psiholog, de exemplu mie doctorul nu imi poate da sedinte decontate, nu are contract cu psihologul si nu poate face nimic, nu mi-a zis nimic niciodata de psiholog pe cand in America de ex sau in tari din Europa te trimite doctorul psihiatru la psihoterapie.Romania e o tara bananiera, primitiva de care si-au batut guvernantii joc timp de 30 de ani, statul e zgarcit, protectie, integrare sociala, profesionala, terapie nu iti asigura nici macar 1 sedinta pe luna(si asta la toti oamenii nu la 30 dintr-un oras), infrastructura nu avem, in spitale inca se mai umbla cu spaga si e valabila chestia aia cu doctorul care daca nu ii dai ''dreptul'' nu se uita la tine sau nu se uita dezinteresat(nu toti dar multi fac asta) si ma refer in special la chirurgi, la cei care fac operatii nu neaparat la psihiatri, scolile si spitalele si sistemul sanitare si de invatamant e la pamant, suntem pe ultimul loc la calitatea sistemului de sanatate din Europa(si asta e chiar lucru real, s-a dat la stiri), autostrazi nu avem, diferente la pensie avem, de exemplu unii au pensii foarte mari, nesimtite si altii foarte foarte mici, de exemplu bunica mea care a muncit 20 de ani are pensia minima si sunt unii care iau ajutoare sociale mult mai mari sau ia cam la fel ca bunica mea si ei nu vor sa munceasca si sunt clinic sanatosi, stau degeaba...sistemul juridic la fel are mult bube, mentalitatea romaneasca, a populatiei e chiar una nesanatoasa, de exemplu exista un mare stigmat fata de cei cu boli psihice, fata de cei cu alte orientari sexuale(am dat un exemplu) etc.
Salariile sunt foarte mici la patron si uneori chiar si la stat..coruptie la greu, cheltuirea de bani publici fraudulos sau inutil etc.
Si daca stau si mai enumar toate lucruri negative ce se intampla in Romania de astazi te crucesti, adevarul e doar asta:Romania e printre ultimele la toate capitolele ca si societate si tara, ne asemanam cu tarile gen Siria, Irak, Sri Lanka etc
Asta e adevarul, noi si bulgarii.Iar in 30 de ani, Romania a fost vanduta strainilor, batjocorita si furata la greu de catre toti cei ce s-au perindat la conducerea tarii sau in functii de conducere, in Parlament, Guvern, institutii alte statului etc, pe toti politicieniii ii intereseaza banul, familia lor si interesul propriu, buzunarul propriu, daca crezi ca Guvernului, sistemului de sanatate, autoritatilir publice le pasa de omul de rand, te inseli amarnic, ii doare-n cot.E o tara de tip feudala, e o tara in urma cu mult in urma fata de alte tari europene si de prin Continent.Sincer, noi si in comunism si in capitalism, adica in ultimii 80 de ani am trait rau si limitat in Romania, cei bogati, ce din fruntea tarii, afaceristii au baini si le merg bine si traiesc bine in Romania, , ceilalati, saracii, bolnavii, persoanele defavorizate etc.traiesc doar la limita supravietuirii, cu grija zilei de maine si fara un viitor stabil si perspectiva si fara ajutor din partea statului, daca exista vreun ajutor, e praf in ochi, atata tot.Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul, cum zicea Badea, o tara care putea arata mai bine dar nu s-a vrut nu ca nu s-a putut.Si-au batut joc de tara asta, nu stam bine la niciun capitol, poate doar la viteza de internet.Iar eu daca nu mai am pensie nu stiu ce ma fac, cum o sa traiesc in viitor si chiar si asa, cu 11 mil chiar nu ai ce face in ziua de azi in Romania.Trist dar adevarat.Si nu e vina noastra ca ne-am imbolnavit, nu e vina noastra ca si-au batut joc de tara unii de sus timp de 30 de ani, nu e vina noastra ca nu sunt bani la buget de pensie, de ajutoare, nu e vina noastra ca nu exista programe de integrare sociala, profesionala, programe de psihoterapie pentru bolnavi, noi ne-am invatat sa fim umili si sa plecam capul in pamant, sa ne resemnam si sa zicem ca asta este, iar cei de sus si toti cu responsabilitate pentru buna functionare a statului si a societatii continua sa distruga, sa fure, sa conduca prost, sa faca prostii si sa faca totul in beneficiul lor nu al cetateanului.Trist dar adevarat.:) Cand au iesit oamenii in strada, nu au iesit de bine ce le mergea, daca ar fi dupa mine mi-as dori sa se organizeze proteste masive in fiecare zi la Parlament, La Guvern, la Cotroceni pentru ca tara asta poate fi schimbata dar nu se vrea, e o bataje de joc ce se intampla in Romania si ce s-a intamplat in ultimii 30 de ani.Romania oricum nu conteaza pentru nimen de pe glob, iar cetateanul roman e primul care sufera din cauza nepasarii si nesimtirii celor sus pusi.E un blestem ca ne-am nascut in Romania sau ca Romania e locuita de unii care chiar nu merita nimic.:)
1
02-02-2020, ora 15:41
Miki33
Nu este medic/terapeut
Miki33
Asa e, daca fac schizofrenie de la tulburare psihotica acuta nu primesc nici o pensie ca nu am vechime in munca.
Am 31 ani si doar 1 an vechime cu contributii la stat.
Primesc doar cei care au facut schizofrenie pana in 26 ani.
Eu asa stiu pentru ca asa am citit pe net la legi.
0
02-02-2020, ora 15:44
Miki33
Nu este medic/terapeut
Miki33
Trebuie sa ai pana in 26 ani sau vechime in munca de 10/15 ani ca sa primesti pensie de invaliditate.
1
03-02-2020, ora 15:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ mihaeladanna

Aia cu 26 de ani e indemnizatia de handicap. Pensie primesti.

@ Willy Fog

Te framanta prea multe lucruri asupra carora nu ai nici o putere. Ai grija sa nu iti faci rau singur. Incearca sa vezi partea buna a lucrurilor. Dupa moartea parintilor vei avea pensie de urmas. Suma jumatatilor pensiilor parintilor.
1
04-02-2020, ora 13:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pe Youtube gasesti Romania, te iubesc! Prizonierii lagarelor de recuperare.
Acolo sa vezi cazuri de persoane cu handicap institutionalizate.
Aceia au dreptul sa se planga.
O sa iti schimbi viziunea despre viata daca te uiti la reportajul asta.
Tu esti super bine ingrijit.
0
04-02-2020, ora 20:54
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Nu prea sunt independent fara părinți.Acum sunt îngrijit bine dar e vai de viitorul meu Intr-un procent mai mare sau mai mic.Nu știu ce o să mă fac fara ei.Viitorul din păcate nu suna bine.De aia caut soluții în cărți sa mai salvez, ameliorez cate ceva in gandire.Numai Dumnezeu știe ce va fi și daca o sa fie bine și pentru mine macar putin, deocamdată e nu pot fi deloc un om independent de părinți din cauza bolii, problemelor, simptomelor, problemelor cognitive etc
De asta, vreau sa repar sau sa ameliorez ceva cu ajutorul cărților, referitor la gândire, mi-am luat multe cărți de sanatate, motivationale, psihologice, terapeutice etc daca nu reușesc să lucrez cu mine și să mă ajut, repar, ameliorez, nu cred că voi supraviețui prea mult fără părinți.Mereu am fost dependent de ei și acum cu boala e și mai mult și mai greu, chiar am văzut că une dintre simptomele bolii și la asta se refera că există posibilitatea să nu poți fi independent in viața printre multe altele, din cauza acestor boli, sper sa mai repar ceva până nu e prea târziu.:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul